V pátečním souhrnu dne jsme vás informovali, že vojenský letecký útok Spojených států amerických v iráckém Bagdádu, při kterém zemřel i velitel speciálních jednotek Kuds Íránských revolučních gard generálmajor Gesem Solejmáni, může ovlivnit i cenu Bitcoinu.
Jak se ukázalo, tyto předpoklady nebyly zcela scestné, ačkoli s jistotou tvrdit, že geopolitická nejistota ve světě může výrazněji hýbat cenou Bitcoinu směrem nahoru, by bylo mimořádně nezodpovědné a unáhlené.
Pokud však jde o útoky zasaženého Iránu, v této zemi se cena Bitocinu opravdu zvýšila (alespoň na první pohled) a to velmi výrazně. Íránští prodejci na peer-to-peet trading platformě LocalBitcoins požadovali ža Bitcoin během posledních 24 hodin až cenu okolo 1 miliardy íránských riálů, což je kolem 24 tisíc dolarů. Tuto cenu však nelze brát zcela vážně.
Ve skutečnosti není zcela neobvyklé, když v zemích se slabou národní měnou, jako například ve Venezuele – mají duální směnné kurzy – jeden je oficiálně stanovený centrální bankou a druhý „na ulici“, který lze považovat za skutečný tržní kurz.
,,Oficiální sazba je to, co říká centrální banka (centrální banka je ta, která tvrdí, že BTC se v Íránu obchodoval za 24 tisíc dolarů). Avšak doslova nikdo kromě některých vládních organizací nemůže dosáhnout této míry, nikdo ji nemůže použít. Je to jen vtip,“ vysvětlil odborník na kryptoměny Ali Beikverdi. ,,Takže pokud chcete dnes koupit americký dolar v Teheránu, cena (na ulici) je okolo 14 000 IRR,“ dodal.
Jinými slovy, zatímco „oficiální sazba“ je kolem 42 000 IRR za jeden americký dolar, což by vedlo k ceně okolo 24 tisíc dolarů za Bitcoin, skutečná sazba na reálném trhu by přiblížila cenu bitcoinu někde k její skutečné tržní hodnotě kolem 7 300 USD .
Beikverdi si proto myslí, že ve skutečnosti za Bitcoin 24 tisíc dolarů nikdo neplatí, ačkoliv naznačil, že pokud náhodou ano, doplatí na to jen běžní Íránci. Samotný přístup k Peer-to-peer platformě LocalBitcoins je v zemi výrazně omezen a v posledních měsících dosahoval rekordně nízkých objemů. Pravděpodobně za to může samotná íránská vláda, která od listopadu omezuje přístup k internetu po celé zemi v rámci celonárodních protestů, které jsou reakcí na rostoucí ceny pohonných hmot.
zdroj: cointelegraph.com