Cena bitcoinu klesla oproti minulému pondělku o přibližně 10%. Ve srovnání s letošním high, který byl na úrovni přibližně 13 700 dolarů, jde až o cca 33% propad. Z dlouhodobějšího hlediska však stále převládá na trhu optimismus. Cointelegraph zpracoval článek o 3 důvodech proč analytici věří v růst ceny bitcoinu.
Dlouhodobě nedotčený Bitcoin
Teprve nedávno jsme vás informovali o tom, že počet Bitcoinů, které jsou dlouhodobě drženy v peněženkách, se za posledních 5 let výrazně zvýšil. Do této kategorie zařazujeme Bitcoinu, které jsou drženy na stejné peněžence od 180 dní až po dva roky. Tento fakt naznačuje, že Bitcoin se stále více stává držitelem hodnoty. Cointelegraph zároveň naznačuje, že čím bude cena bitcoinu vyšší, počet takových nehybných Bitcoinů bude větší.
S tímto názorem samozřejmě nesouhlasí všichni. Tuur Demeester z Adamant Capital konstatoval, že mnoho těchto Bitcoinů, které se nehýbou delší dobu, může být ztracených (jejich vlastníci k nim ztratili privátní klíče). Podrobnější pohled na tyto Bitcoiny sice teorii Demeestera nevylučuje, ale třeba zdůraznit, že v časových rámcích 1800 dní a 1 roku se ve srovnání s dlouhodobějšími časovými rámci počet takových nehybných Bitcoinů výrazně zvýšil. „Ztracené bitcoiny“ byly přitom hlavně produktem úvodních let existence bitcoinu, kdy jejich držitelé nepředpokládali, že mohou mít jednou mnohem větší hodnotu a tak nepřikládali dostatečnou důležitost bezpečné úschově privátních klíčů.
Pravdou tedy je, že mezi růstem ceny bitcoinu a nárůstem Bitcoinů, které jsou dlouhodobě nehybně drženy v peněženkách, existuje korelace. Alespoň zatím.
Start bullrunu během kapitulace minerů
Z historického pohledu, když Bitcoin dosáhne svého nového cenového vrcholu, přijde období (bearmarket), kdy je ve výrazných výprodejových cenách. Start nového býčího trhu se následně překrývá s obdobím, kdy kapitulují mnozí těžaři (mineři), pro jež již není těžba bitcoinu při jeho nízkých cenách výhodná. Následně však Bitcoin předvede výrazný, přibližně 100-násobný nárůst ceny.
,,V prosinci 2011 obchodoval za 4,6 dolarů, v květnu 2015 za 230 dolarů a v prosinci 2018 za 3896 dolarů. V těchto časech jsme evidovali kapitulaci minerů. Cena od tohoto dna vždy začala růst až do nového přibližně 100-násobného maxima, což znamená, že nyní by mohl přijít pokračující růst až do ceny 370 000 dolarů za Bitcoin,“ uvedl k tomu kryptoanalytik PlanB.
Zajímavý je i graf, který znázorňuje, že start nového býčího trhu začal vždy v období, kdy Bitcoin dosáhl své dna pokud jde o mining difficulty, tedy náročnost jeho těžby.
Difficulty bottoms after downward adjustments (dark blue: Dec2011, May2015, Dec2018) mark the start of a bull run. Around 2-3x price at difficulty bottom (light blue, 30k blocks) there is some struggle, like right now. Then price goes parabolic (green). Top at around 120k blocks. pic.twitter.com/1QqBlXo6Jl
— PlanB (@100trillionUSD) July 27, 2019
Graf však také naznačuje, že procentní růst ceny bitcoinu při každé příští rally je o něco nižší. Pokud by byl tento graf platný, současný trend by mohl vést k maximálně 1000% nárůstu hodnoty. ,,Mohlo by to být známkou zrajícího trhu s Bitcoinem a snížené volatility. Na pohyby na trhu je potřeba více peněz než v letech 2010 – 2011. Nebo jednoduše půjde o další 100-násobný růst, protože bitcoinový trh je nepředvídatelný, jeho růst je nelineární a zákony jsou v něm poháněny černými labutěmi (nepředpokládané okamžiky).“
Období před halvingem by mohlo vystřelit Bitcoin nad 20 tisíc
Posledním důvodem, který podporuje růst ceny bitcoinu v následujících měsících, je blížící se halving, tedy dělení odměny za vytížení jednoho bloku ze současných 12.5 BTC na 6.25 BTC. Tento moment nastane již za necelých 11 měsíců.
Podle analytika Filb Filb, jehož cituje Cointelegraph, na trhu s bitcoinem jsou respektovány základní pravidla nabídky a poptávky, které určují jeho cenu a je přesvědčen, že období vrcholícího bearmarketu v roce 2018 bylo obdobím, kdy mnozí mineři prodávali své Bitcoiny za marginální náklady. ,,Přežili pouze ti nejefektivnější, zatímco ti neefektivní byli z trhu vyloučeni,“ upozornil.
V současnosti podle něj mineři drží své natěžené Bitcoiny a čekají na události po halvingu bitcoinu v roce 2020. Pokud je tento předpoklad správný, měli bychom sledovat, že před halvingem budou mineři prodávat stále méně Bitcoinů vedle toho, jak bude jeho cena narůstat. Prodej Bitcoinu se uvolní až poté, co se sníží nákupní tlak.
Další důvody?
Na konci článku se zmiňují ještě další možné katalyzátory předpokládaného růstu. Vzpomíná se i předpokládaný příchod nových retailových investorů do trhu vedle toho, bude cena bitcoinu růst. Tedy více méně podobné nákupní šílenství, jaké jsme viděli v roce 2017. Podstatná je však také rostoucí angažovanost instituci příchodem firem zaměřených na kryptoměny jako jsou Bakkt, TD Ameritrade či Fidelity Investments. Tyto fundamenty by mohly Bitcoin posunout na nová historická maxima.