Profesor informačních technologií na Massachusetts Institute of Technology (MIT) Stuart Madnick řekl v rozhovoru pro Wall Steeet Journal, že blockchain není až takovým bezpečným přístavem, jak se o něm všeobecně říká.
Madnick během rozhovoru nastínil závěry, ke kterým došel v rámci své studie o blockchainu. V rámci ní analyzoval 72 případů veřejně oznámených narušení bezpečnosti v různých blockchainech mezi lety 2011 a 2018 a následně vypracoval taxonomii jeho zranitelnosti.
Rizika blockchainu rozdělil do tří hlavních bodů, kterými jsou transparentnost, distribuovaná kontrola a anonymita. Tyto body jsou označovány za klíčové výhody blockchain technologie, ale podle Stuarta Madnicka jsou zároveň její rizikovým faktorem.
Transparentnost umožňuje lidem kontrolovat si software a ověřovat, zda v něm neexistují nedostatky. Avšak zároveň umožňuje osobám, které ho chtějí napadnout, aby ho podrobně zkoumali a hledali v něm nedostatky, které zatím nepozorovali ostatní.
Distribuované řízení znamená, že neexistují žádné centrální systémy pro zapnutí nebo vypnutí systému jako je to běžné v tradičních systémech. Například na centralizovaném akciovém trhu, když nastane nějaký prudký pád, je možné trh jednoduše dočasně vypnout. Když však dojde k napadení blockchainového systému, tato možnost prakticky neexistuje.
Pokud jde o anonymitu, Madnick zdůrazňuje nebezpečí v tom, že anonymita sice působí atraktivně, ale současně znamená, že kontrolu svého vlastnictví máte v rukou výhradně vy. Pokud ztratíte svůj privátní klíč, nikdo vám ho nevrátí a vaše úspory můžou být navěky ztraceny. Anonymita je zároveň prostorem, který nabízí příležitosti pro nelegální činnost – i to je důvod, proč jsou takové populární nelegální transakce pomocí kryptoměn nebo ransomware viry, při kterých se platí výkupný za odblokování napadeného zařízení v kryptoměnách.
Zdroj cointelegraph.com