Cena Bitcoinu včera vytvořila své nové all-time-high, když poprvé v historii na všech významných burzách překonala cenu $ 20 000. Na ní se však nezastavila a v současnosti se nejznámější kryptoměna obchoduje již za více než 22 tisíc USD.
Současný bitcoinový bullrun, který je podle nadšenců do kryptoměn jen začátkem mnohem masivnější adopce nejen Bitcoinu, ale i na svou příležitost čekajících altcoinů, je podle analytiků významně odlišný od toho, který jsme sledovali koncem roku 2017. Portál Cointelegraph jmenoval několik zásadních odlišností oproti šílenství před třemi lety, které naznačují, že zatímco tehdy jsme byli na konci cyklu, nyní jsme jen na začátku.
Bitcoin se vnímá jako hedge
Zatímco v předchozím bullrunu se většina drobných investorů jen seznamovala s důvody, proč je Bitcoin zajímavý, tentokrát již většina z těch, kteří jsou v trhu poslední 3 roky, zná jeho nejsilnější stránky. Jednou z těch nejvýznamnějších je skutečnost, že může sloužit jako hedge vůči inflaci fiatových nekrytých měn. Bitcoin má totiž předem stanovené konečné množství a v současnosti je jeho inflace už na podobné úrovni, jako má zlato. Skutečnost, že může chránit majetek v době, kdy se kvůli pandemii koronaviru rychle snižuje kupní síla dolaru či eura, se stala hlavním důvodem, že během roku 2020 se o něj začali zajímat solventní investoři včetně velkých institucí. Zatímco růst ceny v závěru roku 2017 byl tedy poháněn především touhou rychle zbohatnout, současný trend je ve velké míře poháněn zejména vůlí ochránit své bohatství.
Růst nelikvidních peněženek
Rozdíl mezi bullrunem 2017 a bullrunem 2020 je i v počtu nelikvidních peněženek. Analytická platforma Chainalyisis takto označuje peněženky, ze kterých se posílá méně než 25% Bitcoinů, které jsou k nim vázány. Nelikvidní peněženky v současnosti tvoří více než tři čtvrtiny (77%) z 14,8 milionu vytěžených Bitcoinů, které nejsou klasifikovány jako navždy ztraceny (odhaduje se, že téměř 4 miliony BTC se už nikdy nepohnou, protože se k nim ztratili privátní klíče pozn . red.). Nárůst podílu nelikvidních peněženek znamená, že k potenciálnímu prodeji je zhruba jen 3,4 milionu BTC, což se výrazně odlišuje od závěru předchozího bullrunu. Na základě těchto čísel se lze domnívat, že většina investorů v současnosti Bitcoin vlastní s plánem držet ho delší dobu.
Graf: Na grafu si všimněte poklesu aktivního obchodování bitcoinu (žlutá) a výrazného nárůstu držení Bitcoinu neboli pasivního investování. Všimněte si odlišnosti mezi lety 2017 a 2020:
Stabilní růst aktivních adres a peněženek s alespoň 0,1 BTC
Cointelegraph upozornil i na zajímavé údaje z blockchainu naznačující, že aktivní používání nejznámější kryptoměny oproti předchozímu bullrunu dramaticky narostlo. Zatímco v roce 2017 aktivita na síti vyvrcholila v době, kdy Bitcoin vytvořil své cenové maximum, ale krátce před tím byla výrazně nižší, v posledních dvou letech, přestože cena byla od svých maxim až do prosince 2020 výrazně vzdálená, počet aktivních uživatelů neustále rostl stabilním tempem.
GRAF: Výše uvedené vykresluje nejlepší graf od analytické platformy Glassnode. Před vrcholem v prosinci 2017, kdy byla aktivita na síti nejvyšší, lze vidět, že aktivita byla oproti vrcholu výrazně nižší. V současnosti aktivita roste stabilním tempem a při ceně 20 tisíc dolarů není vidět žádný prudký „výstřel“ nahoru. Lze z toho usoudit, že současný bullrun je v jiné fázi, než byl vrchol toho předchozího.
Glassnode rovněž upozornila, že počet investorů, kteří drží alespoň 0,1 BTC je na svých historických maximech už od června tohoto roku a více než 2,75 milionu adres trvale drží své Bitcoiny od ledna 2019. Na tomto příkladu je také patrný velký rozdíl mezi vrcholem bullrunu 2017 a současným stavem Bitcoinu. Zatímco tehdy totiž docházelo k masivním výprodejům a poklesu ceny, v současnosti se Bitcoin nadále i na základě těchto čísel „hodluje“.
zdroj: cointelegraph.com