Americký kryptoprostor zažívá v současnosti těžké chvíle. Mnohé firmy čelí žalobám a mnohé další zvažují, že raději americký trh opustí a zamíří jinam. Z toho mohou profitovat jiné regiony.
Nejistota v americkém kryptoprostoru
Ještě před vznikem spekulací kolem projektu Chokepoint 2.0, což je pojmenování pro operaci, která má omezit adopci kryptoměn v USA, odmítla SEC v předchozích letech schválit byť jen jedno jediné spotové Bitcoin ETF. Namísto toho se regulátoři rozhodli odčerpat z trhu likviditu skrze své zásahy „kladivem“. Banky Silvergate a Signature, které měly pozitivní přístup ke kryptoměnám, byly mezi prvními, které zkrachovaly. Právníci Cooper & Kirk to považovali za náznak regulačního zásahu proti kryptoprůmyslu.
Mezitím Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) podala stížnosti u společností Bittrex, Kraken, Gemini a Paxos, přičemž nejnovějšími zásahy jsou žaloby proti Binance.US a Coinbase.
Robinhood v reakci na výše zmíněná obvinění SEC odstraní kryptoměny Cardano (ADA), Solana (SOL) a Polygon (MATIC) již 27. června. Binance.US zastavila všechny vklady v USD, zatímco Crypto.com zavírá svou institucionální burzu.
Právní nejistota pak spustila odliv likvidity, která od 16. června snížila celkovou tržní kapitalizaci kryptoměn o 55 miliard USD.
Které regiony však budou nejvíce profitovat z právní nejistoty v USA? Portál CryptoSlate jmenoval tři z nich.
Evropská unie
Evropská unie je prvním velkým regionem, který poskytuje komplexní právní rámec pro digitální aktiva. Regulace s názvem MiCA bude postupně aplikována v členských státech od června 2023 do prosince 2024.
Díky regulační jasnosti generální ředitel Ripple, Brad Garlinghouse, zmínil Evropu jako první místo, kam se budou přesouvat velké kryptospolečnosti kvůli právním nejasnostem v USA. Podobně to vidí i hlavní právní ředitel Coinbase, Paul Grewal.
MiCA přinesla podporu krypto inovaci, přičemž se zohledňuje finanční stabilita a ochrana spotřebitele. I když obsahuje poměrně mnoho nařízení a není zcela ideální, je to velký krok k legitimizaci a jasnosti v kryptoměnovém odvětví.
V samotné EU se mnohé kryptospolečnosti již staly globálními. Zejména populární platforma pro obchodování s opcemi Deribit v Nizozemsku, LocalBitcoins ve Finsku, DappRadar v Litvě nebo Trezor, poskytovatel hardwarových peněženek v Česku.
Hongkong
Přestože pevninská Čína zakázala kryptoměny, aby nezasahovaly do digitálního jüanu, čínský poloautonomní region Hongkong dostal zelenou k maloobchodnímu obchodování s kryptoměnami od 1. června.
Poskytovatelé služeb virtuálních aktiv v Hongkongu musí blokovat maloobchodníky z pevninské Číny. Každý token, který uvádějí, musí mít vysokou likviditu a musí být obchodován alespoň jeden rok.
Kromě základních požadavků musí poskytovatelé splňovat i následující body:
- oddělit aktiva zákazníků
- stanovit limity expozice
- dodržovat standardy kybernetické bezpečnosti
- vyhýbat se střetům zájmů
Prostor DeFi může prosperovat i podle nařízení o cenných papírech a termínovaných obchodech (licence typu 7). Ten definuje tokeny DeFi jako futures nebo cenné papíry. Po těchto nařízeních mnohé burzy spěchaly získat nové licence právě v Hongkongu, a to konkrétně CoinEx, Huobi, OKX, Gate.io a BitMEX.
Hongkong je mimořádně štědrý také v oblasti krypto daní. Zatímco daň z kapitálových výnosů je pro poplatníky zrušena, podniky podléhají progresivnímu daňovému režimu maximálně 17 %.
Singapur
Další vysoce rozvinutý městský stát, Singapur, je již dlouho kryptoměnovým centrem, což podporuje přijetí kryptoměn pro celý asijsko-pacifický region. A to z dobrého důvodu. Neexistuje zde žádná daň z kapitálových výnosů, takže je irelevantní, zda někdo prodává nebo obchoduje s kryptoměnami.
Navíc, jelikož Měnový úřad Singapuru (MAS) klasifikuje kryptoměny jako nehmotný majetek, mohou být použity k platbě za zboží a služby. Podniky zde také podléhají 17% dani z příjmu. Na rozdíl od Hongkongu však Singapur poskytuje tříletou daňovou výjimku pro začínající firmy.
Díky své finanční a sociální stabilitě sloužil Singapur jako magnet pro kryptoměnové společnosti. Například OKCoin se sídlem v Kalifornii otevřel pobočku v roce 2020. Coinbase, Binance a Crypto.com mají také singapurské pobočky.
Nakonec, Singapur již několik let zastává přátelský přístup k integraci strojního učení a technologie umělé inteligence. Ministerstvo školství již vyvinulo vzdělávací systémy poháněné AI pro studenty.
Zdroj: cryptoslate.com