V předešlých dnech jsme jmenovali mnoho důležitých bullish signálů pro Ethereum postavených zejména na on-chain datech, které naznačují, že tento smart-chain je používán stále intenzivněji v rámci různých aplikačních řešení. Zároveň roste tempo výběrů Etheru z burz, což naznačuje, že investoři jsou dlouhodobě velmi optimističtí, pokud jde o další cenový vývoj této kryptoměny.
Bullish signálům Ethereum jsme se věnovali v článcích„HoDL: Z burz odchází rekordní množství Ethereum (ETH)„ a také „Ethereum dosáhlo ATH. Je to jen začátek spanilé jízdy„. Najdete v nich souhrn těch nejdůležitějších bullsish signálů pro tuto kryptoměnu vyplývajících z reálných dat Ethereum blockchainu.
V tomto článku se však budeme věnovat blížící se budoucnosti této kryptoměny a událostem, kde teprve nastanou, ale mohly by mít na její cenu zásadní vliv. Jmenoval je ve svém článku portál Coindesk.
1 # Ethereum Futures na CME
Nejbližším důležitým datem pro Ethereum by mohl být už 8.února 2021. Největší derivátová platforma na světě, burza Chicago Mercantile Exchange (CME), totiž již 16. prosince veřejně oznámila, že chce v onen den spustit možnost obchodování Ethereum Futures kontraktů za předpokladu, že na to získá souhlas od regulátora Americké komise pro komoditní futures (CFTC). Deriváty jsou v podstatě smlouvy, které umožňují vsadit investorům na budoucí cenu podkladového aktiva, aniž by ho museli skutečně vlastnit. CME tedy nebude mít pod kontrolou žádné ETH, ale akreditovaní investoři přesto získají další možnost, jak investovat do dvojky na trhu s kryptoměnami.
Tento finanční produkt bude vyrovnáván v hotovosti, což znamená, že všechny zisky budou vypláceny v dolarech a nikoli v ETH. Produkt přijde na trh zhruba tři roky poté, co CME spustila své futures na Bitcoinu, tedy vůbec první futures kontrakty vázané na nějakou kryptoměnu.
Portál Coindesk sice upozorňuje, že CME nebude prodávat reálné Ethery, přesto to může mít pro tuto kryptoměnu z dlouhodobého hlediska zásadní význam. Ethereum totiž získá status kryptoměny, která vstupuje do velké ligy a je regulovanější.
# 2 EIP 1559, jiné poplatky a pálení Etheru
Velmi důležitým tématem, která rezonuje v komunitě Ethereum, je návrh na úpravu protokolu této kryptoměny s označením EIP 1559. Ten by totiž mohl výrazným způsobem změnit to, jak se vypočítávají transakční poplatky a zároveň by mohl ovlivnit inflační a deflační politiku této kryptoměny.
Momentálně se transakční poplatky určují prostřednictvím „akčního systému“, u kterého samotní uživatelé určují svým transakcím poplatky, které jsou za ně ochotni zaplatit (čím je poplatek vyšší, tím mají šanci na rychlejší realizaci transakce). Tento systém však podle značné části Ethereum komunity způsobuje problémy, protože výše poplatků je obtížně předvídatelná a poplatky se zároveň dostávají na extrémně vysoké hodnoty zejména v době, kdy je síť přetížena.
Návrh EIP 1559, jehož spoluautorem je zakladatel této kryptoměny Vitalik Buterin, chce tento systém výrazným způsobem změnit. Společně s Ericem Cornerem, Ianem Norden, Rickem Dudleym a Matthewem Slippery došli k řešení, na jehož základě by se poplatky na způsob „aukce“ zrušily a nahradil by je algoritmus, který by počítal poplatky na základě tzv. „BASEFEE“.
Cílem „BASEFEE“ je zavést jednotný poplatek na všech platformách a službách fungujících na Ethereum. Tento poplatek by stoupal nebo klesal podle aktivity na síti. To znamená, že poplatky budou všude jednotně, ať už by šlo o transakce mezi peněženkami, protokoly nebo kompatibilními ERC-20 token. Součástí řešení by byly dobrovolné „příspěvky“ (tips), které by mohl autor transakce přihodit ve prospěch těžařů za to, že jeho transakci upřednostní v pořadí.
Druhou funkcí EIP 1559 má být systém spalování mincí, který by mohl mít zásadní vliv na množství etheru v oběhu. Poplatky z BASEFEE by se totiž zničila. To znamená, že by nešly těžařům, ale byly by navždy zlikvidovány. Jinak řečeno kromě běžné inflace Ethereum by získala tato kryptoměna i deflační prvek, který by mohl mít pozitivní vliv na cenu této kryptoměny. Těžařům by tedy šly jen odměny ze zmíněných tipů (dobrovolných příspěvků), které by dostaly od uživatelů, kteří si zaplatí za přednostní vyřízení transakce.
K schválení EIP 1559 by mohlo podle Coindesk dojít někdy po hardofku s označením Berlin, který je naplánován na únor 2021. Je však jasné, že má mnoho kritiků zejména z řad těžařů Ethereum. Bude proto otázkou, jak to ostatně dopadne a zda získá podporu pro prosazení.
# 3 Fáze 1 Ethereum 2.0
Posledním silným fundamentem, na který se bude v tomto roce soustředit Ethereum komunita bude sledování pokroků ve vývoji Fáze 1 nové generace této kryptoměny Ethereum 2.0 fungující na Proof of Stake konsensu.
Vývoj této nové generace je rozdělen do čtyř hlavních fází – Fáze 0, fáze 1, fáze 1.5 a fáze 2. Fáze 0, která přinesla možnost stakingu etheru na beacon chainu byla úspěšně spuštěna 1. prosince 2020, no a Fáze 1 je naplánována právě na tento rok, přičemž se očekává, že hotová by mohla být někdy v jeho závěru.
Fáze 1 s sebou přinese spuštění 64 shard CHAIN,díky kterým nebude nutné na novém Ethereum ovatovat transakce v rámci celé sítě, ale pouze v rámci jednoho samotného shard-chainu. To znamená, že se výrazně sníží čas potřebný na potvrzení transakce a síť tedy zvládne mnohem větší objemy transakcí, aniž by byla přetížena. Pokud se fáze 1 dokončí podle plánů a vše bude fungovat jak má, bude to silným býčím signálem směrem do budoucnosti.
zdroj: coindesk.com