Bitcoin vytvořil včera další letošní cenový rekord, když překročil hranici 11 300 dolarů. Je to nejvyšší cena, jakou měl od 4. března 2018. Mnozí proto nyní spekulují, na jakých cenových maximech by se mohl v budoucnu zastavit po konci nově rozbíhajícího se bullrunu.
Portál Cointelegraph.com ve svém článku poskytl 4 hlavní důvody, proč se tentokrát nezastaví na ceně 20 tisíc dolarů, ale půjde ještě výš. Přinášíme vám je v tomto článku.
1. Vliv institucí
Ne retail, tedy malí individuální investoři, ale velké instituce aktuálně ženou cenu Bitcoinu k novým rekordům. Toto konstatování se pravděpodobně nedá jen tak lehce vyvrátit. Stačí si totiž prohlédnout údaje z Google Trends, které hovoří o tom, že aktuální vyhledávání slova Bitcoin je zatím jen na přibližně deseti procentech toho, kde bylo v roce 2017, kdy vytvářel Bitcoin dosud nepřekonané maxima. Znamená to, že cenu Bitcoinu nyní nepohání nahoru noví malí investoři, kteří vstupují do trhu, ale něco jiného. Jsou to s největší pravděpodobností velcí institucionální hráči, kteří podle mnoha odborníků využili medvědí trh na akumulaci levných Bitcoinů. Potvrzují to i údaje o obchodování Bitcoin Futures kontraktů na chicagské burze CME. Ty už několik měsíců v řadě vytvářejí nové rekordy. Nejnověji k 17. červnu se zobchodovalo 5 311 kontraktů v hodnotě 26 555 BTC, respektive 246 milionů dolarů.
2. Lepší základy bitcoinové sítě
Jak jsme vás již informovali, minulý týden vytvořil hashrate, čili výpočetní výkon sítě bitcoinu, nový historický rekord, když dosáhl úrovně více než 65 000 000 TH / s. Jinými slovy, Bitcoin je v současnosti bezpečnější než kdykoliv předtím.
Stoupá i objem denních transakcí, což potvrzuje, že Bitcoin používá stále více lidí. Na rozdíl od roku 2017, kdy měl Bitcoin obrovské problémy se zpracováváním transakcí a transakční poplatky stoupaly k absurdním hodnotám (rekordní průměr byl kolem 52 dolarů na jednu transakci), v současnosti díky řešením jako jsou SegWit, off-chainové řešení jako například Lightning Network, či batching, přispívají k tomu, že transakce probíhají stále poměrně rychle a jsou mnohem levnější. Problém se škálovatelností a rychlostí BTC transakcí sice určitě není ani zdaleka vyřešen, ale ve srovnání s rokem 2017 je Bitcoin připraven na novy bullrun mnohem lépe.
3. Halving se blíží, ale je stále daleko
Halving, tedy snížení odměny pro těžaře bitcoinu za vytvoření nového bloku, s sebou z historického hlediska přináší vždy růst ceny Bitcoinu. Historické grafy naznačují, že růst přichází většinou přibližně rok před halvingem a končí rok po něm. Do nejbližšího halvingu zbývá ještě 11 měsíců, což znamená, že pokud by se i tentokrát opakovala historie, tak Bitcoin má před sebou ještě možná dva roky cenového růstu, zatímco vytvoří nové all-time-high. Ačkoliv se nelze spoléhat pouze na halving, pravdou je, že právě tento fundament častokrát zmiňují za možný důvod růstu ceny Bitcoinu i mainstreamová média, která většinou v případě kryptoměn až tak do hloubky problematiky nejdou.
4. Markoekonomický obraz
Posledním důvodem, pro který podle CoinTelegraphu bude Bitcoin růst vyšší, než je cena 20 tisíc dolarů, je makroekonomický obraz, tedy zjednodušeně řečeno vliv ekonomické situace ve světě na cenový vývoj nejznámější kryptoměny. Ta je u bitcoinových maximalistů považována za měnu, která v budoucnu nahradí všechny fiatové měny na světě, ale přestože s tímto názorem se nemusí všichni ztotožňovat, pokud se bude zhoršovat ekonomická situace je možné, že do Bitcoinu bude proudit stále více peněz právě z důvodu obav rostoucí inflace běžných měn. Bitcoin je totiž deflační.
Poslední zprávy z finančních trhů naznačují, že FED odloží zvýšení úrokových sazeb a že západní ekonomika je po letech růstu stále unavenější. Pěkně to na Twitteru vystihl Anthony Pompliano, spoluzakladatel Morgan Creek, který v podstatě řekl, že když se úrokové sazby sníží, vytvoří se více fiatu a tím se zvýší cena Bitocinu: ,, Snižte sazby. Vytiskněte peníze. Uděláte tím Bitcoin vzácnější. Long na Bitcoin, short na bankéře! “
Nelze přesně odhadnout, kolik investorů do Bitcoinu jsou zastánci toho, že může nahradit fiatové měny a jaký podíl mají mezi Hodler Bitcoinu finanční spekulanti, kteří se jen spoléhají na jeho růst ceny. Je však zřejmě, že investoři si stále více uvědomují, že jde o pevnou, transparentní a neutrální měnu (respektive aktivum), které je odolné vůči centrálním autoritám.
zdroj: cointelegraph.com