Jeden z nejsledovanějších zahraničních kryptoportálů Decrypt.co jmenoval 5 důvodů, které se mohly nejvýraznějším způsobem podepsat pod obrovský včerejší propad ceny Bitcoinu. Ten klesl dokonce až k ceně 30 000 USD a z celého trhu se vypařilo od historických maxim více než 500 miliard dolarů.
Investoři nyní hledají odpovědi, proč držitelé kryptoměn přišli ze dne na den (pokud prodali) minimálně o třetinu svého bohatství (v přepočtu na fiatovou měnu). Decrypt se domnívá, že prudký propad cen způsobilo zejména pět následujících faktorů. My jsme je doplnili o několik vlastních poznámek.
Nervozita v souvislosti s Čínou
Prvním faktorem, který mohl odstartovat propad ceny byly poplašné zprávy šířící se z Číny o tom, že místní vláda opět zakázala obchodování kryptoměn. Zveřejnila je agentura Reuters a extrémně rychle se začaly šířit sociálními sítěmi a dalšími médii. Už v našem včerejším článku jsme však upozornili, že tato zpráva byla výrazně zavádějící a Čína prakticky jen zopakovala nařízení platné již od roku 2017.
Poznámka: Na sociálních sítích se později zároveň začal šířit screenshot z diskuzního fóra od anonymního uživatele. Anonym v něm konstatuje, že dojde k velkým koordinovaným výprodejům spojených s významným oznámením v souvislosti s Čínou. Tento propad bude následně rychle vykoupen.Upozorňujeme, že důveryhodnost tohoto příspěvku nelze ověřit a může být jen konspiračních teorií.
Vliv Elona Muska
Nemalý podíl na turbulencích na kryptotrhu měl nepochybně Elon Musk. Ten víceméně vše odstartoval tweety, kterými naznačil, že by se Tesla mohla zbavit svých BTC či tím, že pro silnou kritiku, která směřuje na jeho adresu po oznámení, že Tesla přestala akceptovat BTC jako platidlo, půjde „all in Dogecoin“.
Ukázalo se, že Muskovy tweety mají obrovskou moc. Stejně jako dokázal Bitcoin před pár měsíci vyhnat nahoru, dokázal přispět k jeho poklesu a následné panice. Psali jsme o tom ve více našich článcích. Musk však zřejmě nakonec pomohl i k tomu, že trh se včera po propadu k ceně 30 000 USD uklidnil a restartoval.
Na Twitteru totiž zveřejnil příspěvek (za použití emoji ikon), který v překladu zní: „Tesla má diamantové ruce.“ Tento příspěvek lze pochopit tak, že Tesla žádné BTC během včerejšího propadu ceny neprodávala, což uklidnilo zejména retail, který byl v obrovské panice. Od onoho momentu cena BTC opět začala stoupat až našla svůj včerejší vrchol kolem ceny 40 000 USD.
Tesla has 💎 🙌
— Elon Musk (@elonmusk) May 19, 2021
Na dalším tweetu můžete vidět, jak se cena BTC odrazila, když Musk uveřejnil tento tweet:
Interesting. pic.twitter.com/8mTcnwFoLl
— TradingView (@tradingview) May 19, 2021
Síla Muskových tweetů však nepochybně podtrhuje jednu závažnou skutečnost – trh s kryptoměnami je stále extrémně nezralý, neboť cenu i nejhodnotnějšího aktiva celého trhu – tedy Bitcoinu, dokáží obrovskou mírou ovlivnit pár slovné tweety jednoho muže (hoc jde o snad největšího vizionáře současné doby).
Likvidace pozicí
Tweety Muska a poplašné zprávy o čínském zákazu kryptoměn mohly odstartovat propad cen, ale ještě výrazněji je prohloubily likvidace pozicí, které byly vytvořeny za pomoci půjčených peněz – tedy použitím páky (leverage). Takové pozice jsou udržitelné, pokud je trh relativně stabilní nebo stoupá, ale když dojde k výraznějšímu poklesu ceny, dochází k jejich rychlé likvidaci, aby firmy, které poskytly své půjčky, pokryly svou expozici. Ve středu to vedlo k tomu, že byly zlikvidovány pozice v hodnotě více než 8 miliard dolarů, což způsobilo další kaskádový propad cen, který vedl k dalšímu panickému prodeji vystrašených investorů. Sledovali jsme efekt sněhové koule.
Tether FUD?
Decrypt upozornil, že negativní náladu na trhu mohli podpořit i nepříliš přesvědčivé informace o tom, jakým způsobem kryje stablecoin USDT americká společnost Tether. Podle výsečového grafu, který zveřejnila firma Tether minulý týden, to totiž vypadá tak, že značná část USDT v oběhu není kryta v dolarech jako takových, ale v podobě různých komerčních cenných papírů a půjček. Jinak řečeno jde o nestandardní krytí aktiv, které by například v případě banky nebylo určitě možné. Decrypt zároveň upozornil, že Tether nadále odmítá, aby se o audit jeho aktiv staral standardní auditor. Zatím za tímto účelem využívá služeb auditorské společnosti Moore Cayman, která působí na Kajmanských ostrovech, ale sídlo má i ve Velké Británii či Britských panenských ostrovech. Nedá se však tvrdit, že by šlo o auditorskou firmu z kategorie těch nejdůvěryhodnějších.
Daňové období?
Možná nejbanálnější důvodem, kvůli kterému kryptotrh v posledních týdnech krvácí, je podle decrypt 17. květen, který byl posledním dnem pro podání daňových přiznání pro mnohé Američany. Ti, kteří dosáhli v předešlém období hezké kapitálových zisků tak údajně mohli v mnoha případech zaplatit nemalou daň, což mohlo vést k tomu, že prodali za tímto účelem i část svého kryptoportfólia.
Ostatní trhy
Horší náladě na kryptotrhu mohly přispět i faktory, které s kryptoměnami přímo nesouvisí a tudíž to, co se děje na jiných trzích, obzvláště tom akciovém. Sem můžeme započítat i nedávné oznámení FEDu či ministryně financí Janet Yellenová, která v úvodu května vyplašila i akciový trh tím, že by byla za zvýšení úrokových sazeb (FED však takový krok zatím nenaznačuje).
zdroj: decrypt.co