Několik dní po tom, co čínská vláda povolila využití nevyužité vodní energie v rámci blockchain projektů v čínském regionu Sichuan místní direktiva stanovila novou směrnici, která jde absolutně opačným směrem a může zásadně ovlivnit fungování mining firem v této oblasti.
Regulační orgány v Sichuanu totiž vydali sdělení, v němž všem společnostem specializující se na těžbu kryptoměn v této oblasti nařídily rychlé ukončení jejich těžební činnosti a podobné informace byly zprostředkovány i jejich subdodavatelům.
Informovala o tom na Twitteru zpravodajská agentura PAnews, která v rámci tweetu uvedla i to, že v dané provincii se generuje téměř 10 procent celkového hashrate Bitcoinu neboli výpočetní síly vynaložené na jeho těžbu.
https://twitter.com/PANewsOfficial/status/1263677038755528705
Sichaun je hornatý region, který je známý díky své levné energii. Má dost kvalifikovaných pracovníků a přirozeně chladné podnebí. Díky tomu je ideálním prostorem pro těžbu kryptoměn. V regionu se nacházejí mimo jiné pobočky mining gigantů jako Bitmain a AntPool.
Na druhou stranu je třeba konstatovat, že získávání relevantních dat z Číny je opravdu těžké. Zprávy o zákazu těžby kryptoměn z tohoto regionu přicházejí již roky a ukázalo se, že mnohokrát byly v minulosti nepřesné, nebo absolutně nepravdivé.
Pokud se však zprávy o omezených možnostech těžby v regionu Sichuan potvrdí, do čela žebříčku dominantních provincií se dostane severozápadní region Xinjiang. Jde o provincii s rozlehlou pouštní oblastí a hornatou zemí s optimální klimatem. Zdá se, že právě z tohoto regionu aktuálně pochází 35% podíl bitcoinového hashrate.
Na seznamu významných oblastí jsou i velkoměsta jako Peking a Zheijiang. Elektřina a pracovní síla jsou však v těchto regionech nákladnější, což se odráží na nižším podílu hashrate těchto dvou míst.
Podle portálu Cryptoslate nemusí ani výpadek Sichuanu znamenat, že ostatní kontinenty v čele s USA či Evropou získají větší podíl na těžbě Bitcoinu. Xijiang, Mongolsko a Yuannan jsou oblasti, které mají podobné podmínky jako Sichaun a snadno jej mohou nahradit.
Čína má kromě toho technické know-how, nízké náklady na pracovní sílu a nadále dominantní postavení v těžebním prostoru. Nahradit ji nemusí být v budoucnu vůbec jednoduché.
Země se přitom snaží o regulaci blockchain průmyslu a investuje miliardy do blockchain infrastruktury. Vedle toho ovšem dělá výrazné pokroky pokud jde o její vlastní kryptomenu kontrolovanou centrální bankou.
zdroj: cryptoslate.com