IOTA Foundation, nadace, která stojí za vývojem kryptoměny IOTA, oznámila spuštění programu Coordicide. Jde o plánované rozšíření protokolu, které odstraní centralizovaný koordinátor sítě.
Cílem Coordicide je přinést nový typ decentralizovaného mechanismu na zabezpečení dat a digitálních aktiv v síti Tangle založené na IOTA Tangle síti. V tiskové zprávě se uvádí, že aktualizace IOTA Coordicide bude řešit tři hlavní problémy, se kterými se pasuje technologie blockchain:
- Vysoké transakční náklady
- Výzvy škálovatelnosti
- Sklon k centralizaci
Zatímco byla síť IOTA v raném stádiu vývoje, developeři projektu vytvořili koordinátor k zajištění majetku uživatelů. Koordinátor byl navržen tak, aby zabránil dvojitým výdajům (double spending) a zajistil konečnost transakcí.
Všechny transakce a aktivity, které zajišťuje koordinátor, jsou ověřovány síťovými uzly IOTA, takže uživatelské prostředky nelze ztratit, ani se nezmění. Odstranění koordinátora však povede k tomu, že se ze systému vytratí centralizovaný prvek, který byl dosud potřebný na funkčnost celé sítě a zároveň odrazoval mnoha investorů.
Spoluzakladatel IOTA Foundation David Sønstebø uvedl:
,, Pracujeme na odstranění koordinátora již od založení IOTA. Nyní se zralostí a růstem protokolu a kvalitou našeho výzkumného týmu přinášíme slib, že budeme tento cíl realizovat.“ Zároveň dodal, že cílem IOTA je vznik svobodného a škálovatelného decentralizovaného řešení.
Významný milník
Podle zakladatelů IOTA bude spuštění protokolu Coordicide znamenat dokončení významného milníku pro celý projekt. Vývojáři projektu však již pracují na další fázi, kterou je zaměření se na přijetí produktu samotnými společnostmi.
Coordicide má zvýšit celkovou flexibilitu protokolu IOTA. Jedinečné designové funkce umožní rychlejší konečnost transakcí, větší škálovatelnost a efektivnější řízení uzlů.
Aktualizace protokolu by měla podle tiskové zprávy potenciálně umožnit i to, aby na síti IOTA fungovaly streamovací služby a různé jiné aplikace, které fungují v reálném čase. Ačkoliv IOTA Network byla vyvinuta pomocí pokročilých krypotměnových algoritmů, není založena na technologii blockchain. Namísto toho funguje na řízené datové struktuře acyklického grafu (DAC), který je nazýván také jako Tangle. Podle vývojářů byla architektura platformy navržena speciálně pro aplikace Internet of Things (IoT). Může také usnadnit sofistikované interakce mezi stroji, jako je bezpečný přenos dat a mikroplatby v reálném čase s nulovým poplatkem.
zdroj: cryptoslate.com