V průběhu týdne vám přinášíme prostřednictvím samostatných článků a rychlého denního přehledu desítky zajímavých zpráv ze světa kryptoměn. Rozhodli jsme se, že jednou týdně – v neděli, vám poskytneme souhrn toho nejpodstatnějšího.
Bitcoin
Jaký pokrok udělal Bitcoin od listopadu 2017, kdy poprvé v historii překonal cenu 8000 dolarů? Možná budete překvapeni, ale opravdu velký. V mnoha ohledech za 18 měsíců BTC vykročil tím správným směrem, což vytváří naději, že další bullrun by mohl zvládnout lépe, než ten poslední. O tomto tématu jsme více napsali zde.
https://www.kryptonovinky.sk/pokrok-bitcoinu-v-porovnani-s-novembrom-2017-kedy-sa-prvykrat-dostal-nad-8000/
Bitcoin je bohužel stále hlavně spekulativním aktivem. Potvrzují to závěry studie Chainalysis, která zjistila, že jen necelá dvě procenta transakcí Bitcoinu lze zařadit do kategorie „ekonomických“. Tématu jsme se podrobněji věnovali zde.
Firma Bitwise Asset Management, která žádá o schválení Bitcoin ETF u americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) poskytla tomuto regulátorovi další dokument, ve kterém vysvětluje, že spotový trh kryptoměn je mnohem menší, než se ve skutečnosti zdá. Bitwise na základě své studie dospívá k názoru, že většina burz, které fungují na neregulovaném trhu, falšuje údaje o obchodování s Bitcoinem a dalšími kryptoměnami, čímž vytvářejí dojem, že trh je větší, než je ve skutečnosti. Bitwise považuje tato zjištění za pozitivní v tom smyslu, že reálná cena Bitcoinu je ovlivňována jen obchodováním na několika předních regulovaných burzách. Více se o tomto zajímavém tématu dočtete v tomto článku.
Během minulého roku, kdy padla cena Bitcoinu až ke 3200 dolarům, se hodně mluvilo o tom, že je období, během kterého velcí hráči kumulují Bitcoin. Studie, kterou vypracovala společnost Diar, tyto závěry potvrzuje. Počet bitcoinových peněženek, na kterých je mezi 1 000 až 10 000 BTC v tomto období výrazně stoupl. Více se dozvíte v tomto článku.
https://www.kryptonovinky.sk/studia-velki-hraci-vyuzili-medvedi-trh-na-kumulovanie-bitcoinu/
V úterý jsme vás informovali o tom, že čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií (CCID) vydalo již svůj dvanáctý rating kryptoměn. Opět v něm neobstál nejlépe Bitcoin, který se jako nejhodnotnější kryptoměna na trhu nevešel ani do první desítky. Naopak tradičně vyhrál EOS. Celý aktuální rating kryptoměn podle CCID naleznete v tomto článku.
Cenové predikce
Cenové predikce nás neobešli ani tento týden. Michael Novogratz z Galaxy Digital si myslí, že Bitcoin se v následujícím období několika měsíců bude pohybovat mezi 7 000 až 10 000 dolary. Zajímavou predikci uvedl Jehan Chu, který je spoluzakladatelem investiční společnosti Kenetic Capital. Ten si myslí, že hodnota Bitcoinu už letos překročí 30 000 dolarů. Uvedl 3 důvody, proč se tak stane. Najdete je v tomto článku.
https://www.kryptonovinky.sk/3-dovody-preco-bitcoin-dosiahne-30000-johan-chu/
S názorem Jehana Chua souhlasí víceméně i Anthony Pompliano, který prohlásil, že bullrun již začal a nyní nás čeká dvou až tříleté období ve znamení býčího trhu.
Vedoucí operace OKEX Andy Cheung očekává, že Bitcoin už letos vytvoří nové cenové maximum a Max Keiser, známý Wall Street veterán, tipuje, že letošní maximum Bitcoinu bude 28 000 USD.
Altcoiny
Se snad nejzajímavější zprávou z našeho pohledu přišla tento týden IOTA Foundation, která oznámila, že IOTA přechází na program Coordicide. V podstatě to znamená, že IOTA odstraní současného koordinátora transakcí a stane se tak více decentralizovanou platformou. Podrobnosti o této významné novince jsme shrnuli zde.
https://www.kryptonovinky.sk/vyznamny-milnik-iota-kryptomena-sa-stane-vdaka-decentralizovanou/
I tento týden se mluvilo hodně o kryptoměně Facebooku, která by měla přijít na trh příští rok pod názvem GlobalCoin. Podle studie analytické společnosti Diar však bude čelit demografickým výzvám, které mohou zkomplikovat její adaptaci. Pokud vás toto téma zajímá, otevřete si tento náš článek.
Nepochybně zajímavým tématem jsou diskuse o tom, do jaké míry jsou kryptoměny decentralizované. Redaktor portálu Quora, který se soustředí na kryptoměny, rozdělil ty nejznámější do čtyř hlavních kategorií podle úrovně decentralizace. Pokud vás zajímají podrobnosti, najdete je v tomto našem článku.
Pokud sledujete ceny kryptoměn, určitě jste nepřehlédli obrovský růst ceny Bitcoinu SV, tedy kryptoměny, za níž stojí kontroverzní australský podnikatel Craig Wright, který o sobě tvrdí, že je Satoshi Nakamoto (záhadný tvůrce Bitcoinu). Na současném růstu Bitcoinu SV se podílela falešná zpráva, která se šířila čínským internetem. Podrobnosti jsme shrnuli zde.
Mohlo by vás také zajímat
- Populární služba Telegram, která loni v rámci ICO pro svůj blockchain Telegram Open Network (TON), shromáždila více než miliardu dolarů, oznámila, že vyvinula vlastní programovací jazyk. Podrobnosti se dočtete zde.
- Neznámý investor chtěl údajně koupit 25% všech BTC, kterou jsou v oběhu. Více se dozvíte v tomto článku.
- Calvin Ayre, který je známým podporovatelem kryptoměny Bitcoin SV, prohlásil, že Bitcoin SV časem pohltí všechny ostatní kryptoměny a zůstane jedinou
- Burza Binance spustila na své beta verzi obchodování na páku. Podrobnosti se dočtete zde.
- Směnárna Coinbase se zabývá možností, že i ona by zpřístupnila možnost obchodování na páku. Tuto funkci zatím Američané k dispozici nemají. Více jsme o tom napsali zde.