Na rozdíl od obecně prezentovaného názoru se zdá, že těžba Bitcoinu nemusí být pro životní prostředí naší planety tak špatná, jak si mainstream myslí. Výzkum CoinShares shledal, že až 74% miningu kryptoměn probíhá na obnovitelné energetice.
,,Ukazujeme, že těžba Bitcoinu se nachází hlavně v regionech, kde je k dispozici dostatek dodávek obnovitelné elektrické energie. A když spočítáme konzervativní odhad pronikání obnovitelných zdrojů energie do energetického mixu, který pohání těžbu Bitcoinu, jsme na čísle 74,1%, čímž se těžba Bitcoinu řadí před téměř všechny ostatní průmyslová odvětví na světě,“ tvrdí CoinShares o své studii.
Pravdou je, že existuje množství studií, které svědčí o opaku. Některé dokonce tvrdí, že těžba Bitcoinu je pro životní prostředí horší, než těžba zlata.
Ve zprávě od CoinShares proto píše i o důvodech, proč je těžba Bitcoinu mnohem ekologičtější, než bylo prezentováno dosud. Těžaři Bitcoinu totiž stále častěji volí trend zvolit si pro své podnikání regiony které jsou bohaté na vodní energii.
,,Mineři (těžaři) jsou poměrně dobře distribuovaní po celém světě. Při detailnějším pohledu zjistíme, že jsou převážně umístění v technologicky vyspělých, relativně řídce obydlených oblastech, kde jsou kopce respektive horské oblasti, kterými procházejí velké řeky.“
Přestože existuje mnoho oblastí, které nabízejí takové prostředí, Írán, kde se Bitcoin také těží ve velkém, mezi ně nepatří. Avšak tato země zase nabízí kombinaci elektrické energie z větru, fosilních paliv či jaderné energie.
Dominantní postavení v případě těžby kryptoměn má stále Čína, kde je vodní energie mimořádně důležitá. Sichuan díky ní získává neustále větší podíl na globální těžbě BTC.
,,V současnosti odhadujeme, že 60% celosvětové těžby Bitcoinu se děje v Číně a že samotný Sichuan produkuje 50% světového hashrate,“ píše se ve studii, která zároveň uvádí, že podíl Sichuanu markantně roste i díky období dešťů.
Na tato zjištění již reagoval s nadšením na Twitteru i Anthony Pompliano. ,,74% těžby Bitcoinu je poháněných obnovitelnou energií. Neříkejte to hejterům. Zničí to jejich příběh!“
Je třeba zdůraznit ještě jednu skutečnost – studie, které tvrdí, že těžba kryptoměn škodí životnímu prostředí, jsou většinu založeny na paušálním hodnocení spotřeby elektrické energie a neurčují přesně zdroje jejich těžby po světě.
Zdroj ccn.com