Přestože kryptoměna Facebooku Libra má řešit problémy lidí, kteří nemají přístup k tradičnímu bankovnímu systému, zdá se, že minimálně v počátcích své existence se k mnohým z nich ani nedostane.
Peněženka Calibra, která bude určena pro úschovu, přijímání a posílání této kryptoměny, totiž bude regionálně omezena. Nenajdete ji v zemích, na které jsou uvaleny americké sankce a také tam, kde kryptoměny nepovolují místní zákony.
Týká se to zejména největšího trhu Facebooku – Indie. Ve druhé nejlidnatější zemi světa s 1,3 miliardou obyvatel má Facebook až 260 milionů uživatelů, což je mnohem více, než v samotných Spojených státech amerických. Země však má vůči kryptoměnám velmi přísná pravidla a letos dokonce představila šokující zákon, podle kterého hrozí každému z Indů, který bude obchodovat s kryptoměnami, až 10 let vězení.
Facebook chce zpřístupnit peněženku Calibra prostřednictvím speciálně vytvořené aplikace a také v rámci platforem WhatsApp a Messenger. V Indii je WhatsApp mimořádně populární, ale verze pro tuto zemi s peněženkou Calibra to pravděpodobně tak není.
Indie je přitom právě tím trhem, kde by mohla tato kryptoměna najít své reálné uplatnění. Velká část Indů totiž patří mezi takzvanou nebankovní populaci, tedy lidi, kteří nemají žádný bankovní účet.
Kryptoměna Facebooku Libra má být podporována rezervou různých aktiv, které ji ochrání před vysokou volatilitou. Pravděpodobně půjde o směsku předních fiatových měn a drahých kovů. Podporovat ji plánují i Mastercard, PayPal či Visa, tedy platební společnosti, které patří mezi zakládající členy Libra Association.