V průběhu týdne vám přinášíme prostřednictvím samostatných článků a rychlého denního přehledu desítky zajímavých zpráv ze světa kryptoměn. Rozhodli jsme se, že jednou týdně, tedy v neděli, vám poskytneme souhrn toho nejpodstatnějšího.
Bitcoin
Tento týdenní souhrn nemůžeme začít jinak, než informací, že Bitcoin v pátek poměrně jednoduše překonal magickou hranici 10 tisíc dolarů a dokonce se nějaký čas obchodoval již nad úrovní 11 tisíc USD. Zajímavým faktem je, že nad touto cenovou úrovní se Bitcoin v historii jeho existence nacházel zatím jen čtyři procenta času. Až nejbližší měsíce a roky ukáží, zda se pětimístné číslo stane novým standardem. Peter Brandt je o tom prakticky přesvědčen. Respektovaný veterán v sobotu napsal, že Bitcoin začal svůj čtvrtý parabolický růst a míří k ceně alespoň $ 100 000.
https://www.kryptonovinky.sk/bitcoin-mieri-na-100-000-tvrdi-respektovany-veteran-peter-brandt/
Bratři Winklevossovci, kteří jsou původními autory myšlenky založení Facebooku a aktuálně vystupují jako majitelé americké regulované kryptoburzy Gemini si myslí, že cesta k 15 tisíc USD bude pro Bitcoin po překonání desetitisícové hranice již hračkou.
Pro Bitcoin byl tento týden úspěšný nejen v pohledu růstu jeho ceny, ale také z hlediska jiných fundamentů. Zvláště je třeba zdůraznit, že ve středu dosáhl nový rekordní hashrate. Výpočetní výkon sítě Bitcoinu ještě nebyl nikdy tak vysoko, což je jasný signál, že zájem těžařů (minerů) o Bitcoin je aktuálně obrovský. Výjimečný byl tento týden i z pohledu aktivních bitcoinových adres. V tomto směru dosáhl BC 18ti měsíční rekord.
A rekordů dosahoval Bitcoin i z institucionálního pohledu – obchodování s Bitcoin Futures na chicagské burze CME totiž také dosáhlo nové all-time-high. Více jsme o tom napsali zde.
K Bitcoinu se pozitivně vyjádřil i šéf společnosti Ripple Brad Garlinghouse. Přiznal, že on sám do něj investoval a je v „Long“. Rovněž konstatoval, že XRP a Bitcoin nejsou konkurenti, protože tyto kryptoměny mají úplně jiné cíle, pokud jde o jejich hlavní využití. Více se dozvíte zde.
Libra
Libra, takový je oficiální název kryptoměny Facebooku, která spatří světlo světa v první polovině příštího roku. V úterý Facebook poprvé oficiálně potvrdil její spuštění a představil její white paper.
https://www.kryptonovinky.sk/sef-ripple-xrp-a-bitcoin-nie-su-konkurenti-som-long-na-bitcoin/
O Libře víme hlavně to, že půjde o kryptoměnu, jejíž cena bude vázána na koš cenově stabilních aktiv, aby se zajistila její co nejnižší cenová volatilita. Kromě Facebooku za ní stojí konsorcium předních finančních a technologických firem.
Analytické oddělení burzy Binance s názvem Binance Research si myslí, že tato kryptoměna pomůže celkové adopci kryptoměn ve světě. Mezitím politici reagují na Libru spíše negativně, o tom se dočtete zde. V tomto článku jsme zas shrnuli reakce na Libru od předních představitelů kryptoprůmyslu včetně Changpenga Zhaa z Binance, Pavla Rusnáka ze Satoshi labs či Rana Neunera.
Tom Lee z Fundstrat Advisors zas na margo Libry konstatoval, že plně chápe, že banky jsou z této kryptoměny vystrašené. A také důležité je vědět, že ačkoli Facebook chce, aby šlo o digitální měnu, která nebude znát hranice, už nyní víme, že minimálně v některých oblastech bude mít velké omezení. Psali jsme o tom zde.
https://www.kryptonovinky.sk/kryptomena-facebooku-bude-mat-obmedzenia-penazenka-pre-libru-nebude-dostupna-vsade/
Měli byste také vědět …
- Významnou spolupráci uzavřela společnost Ripple. Dohodla se s přední firmou specializující se na finanční transakce MoneyGram, která bude využívat token XRP.
- Burza Binance vydá na svém blockchainu Binance Chain token, který bude vázán přímo na Bitcoin.
- Litecoin uzavřel partnerství s Bibox a Terinou. Jejím výsledkem bude vydání vlastní debetní platební karty.
- Ethereum 2.0 jde podle plánu. Na nejnovějším online meetingu developerů Ethereum zaznělo, že start fáze zero, která se týká přechodu na Proof-of-Stake by mohla přijít již 3. ledna 2020.
- Směnárně Coinbase se daří. Zájem o její Custody řešení pro institucionální investory dost výrazně roste.