V průběhu týdne vám přinášíme prostřednictvím samostatných článků a rychlého denního přehledu desítky zajímavých zpráv ze světa kryptoměn. Rozhodli jsme se, že jednou týdně, tedy v neděli, vám poskytneme souhrn toho nejpodstatnějšího.
Bitcoin
Úvod týdne byl ve znamení výrazného růstu ceny Bitcoinu a ještě předtím, než atakoval 14 tisíc dolarů, jsme vám přinesli článek od CoinTelegraphu, který se týkal 4 důvodů, proč tento nový bullrun neskončí na ceně $ 20 000, ale Bitcoin půjde ještě výrazně výše. Najdete je zde.
https://www.kryptonovinky.sk/4-velke-dovody-preco-sa-bitcoin-tentokrat-pravdepodobne-nezastavi-na-20-000/
Důležitá zpráva přišla v úterý ze strany Americké komise pro komoditní futures (CFTC), která vůbec poprvé udělila povolení k obchodování Bitcoin futures s reálnými BTC. Nejde však o schválení dlouho očekávaného Bakktu. Tuto licenci získala společnost LedgerX. Podrobnosti se dočtete zde.
Velmi pozitivně to vidí s Bitcoinem i Naeem Aslam, analytik ThinkMarkets, který očekává, že král kryptoměn ukončí tento bullrun někde mezi $ 60 000 až 100 000 dolary.
Mayer Multiple, technický ukazatel Tracey Mayera, mezitím ukazuje, že férová cena Bitcoinu na konci roku by byla 21 tisíc dolarů. Pokud vás zajímá jak se dopracovali k této hodnotě, otevřete si tento článek.
Pokud máte vedle růstu ceny Bitcoinu pocit, že začíná FOMO, jste na omylu. Skutečné FOMO, tedy příliv nových retailových (malých) investorů na trh z důvodu jejich obav, že jim ujde skvělá investiční příležitost, ještě nenastalo. Potvrzují to údaje z Google Trends, které referují, že ve srovnání s tím, co se dělo koncem roku 2017 je zájem o Bitcoin na Google stále mimořádně nízký. Více se dozvíte zde.
Důležitým ukazatelem, který sleduje většina altcoinových investorů, je dominance Bitcoinu na celém trhu s kryptoměnami. Ta stoupla tento týden nad 62%, čímž vytvořil více než dvouletý rekord. Podrobnosti, v rámci kterých jsme se podívali i trochu do minulosti, jsme shrnuli zde.
Altcoiny
Altcoiny neprožívají zrovna nejlepší časy. Přestože cena Bitcoinu od úvodu roku výrazně narostla, altcoiny posilují vůči dolaru mnohem pomaleji a v páru s Bitcoinem se výrazně přepadávají. Zpracovali jsme článek, ve kterém jsme porovnali jejich současné ceny v bitcoinovém vyjádření s jejich rekordními hodnotami (také v BTC). Otevřete si článek a dozvíte se více.
https://www.kryptonovinky.sk/kolko-stracaju-altcoiny-na-svoje-ath-v-pare-s-bitcoinom/
Pokud se dosud natáčely nějaké dokumenty o kryptoměnách, v drtivé většině šlo o Bitcoin. Výborné zprávy nyní přicházejí z Netflixu, který pracuje na dokumentu o altcoinech. Uvidíme v něm představitelé mnoha předních kryptoměn včetně Vitalika Buterina z Ethereum, Justina Suna z tronu, Rogera Vera za Bitcoin Cash či Charlese Hoskinsona za Cardano. Tento dokument může mít na vnímání altcoinů ze strany mainstreamu opravdu zásadní vliv. Více se dozvíte zde.
Ne příliš pozitivně to vidí s altcoinami známý obchodník Peter Brandt, který již před několika měsíci avizoval blížící se bitcoinový bullrun. Brandt, který věří v úspěšnou budoucnost Bitcoinu si myslí, že ostatní kryptoměny mohou mít už to nejlepší za sebou a dopadnou jako většina firem během dot.com bubliny z úvodu 21. století. Podrobnosti se dočtete zde.
https://www.kryptonovinky.sk/peter-brandt-varuje-altcoinovi-investori-mozu-zostat-sklamani/
Ačkoliv se to na ceně nijak zatím neprojevilo, důležitý byl tento týden i pro kryptoměnu Cardano. Ta spustila testnet týkající se přechodu na fázi Shelley, v rámci níž se stane absolutně decentralizovanou. Testnet sestává ze 3 částí, přičemž spuštěna byla zatím jen ta první. Více se dozvíte zde.
Pokud jde o Cardano, doporučujeme vám přečíst i zajímavý rozhovor s jejím hlavním představitelem Charlesem Hoskinsonem. Dozvíte se, proč kryptoměna Facebooku není pro Cardano žádnou konkurencí, či o expanzi tohoto projektu na rozvojové trhy, kde má v současnosti největší potenciál udělat opravdu prospěšné změny.
https://www.kryptonovinky.sk/charles-hoskinson-facebook-nie-je-pre-cardano-konkurenciou-zaujimavy-rozhovor/
Společnost Bitwise, která u Americké komise pro cenné papíry a burzy (SEC) žádá o schválení Bitcoinu ETF, oznámila spolupráci se švýcarským startupem Amun AG, v jehož rámci spustí ETP vázán na balík několika předních kryptoměn. ETP je zkratka Exchange Traded Products, pod čímž si můžete představit soubor tří finančních produktů – ETF, ETC a ETN. O jaké kryptoměny jde, se dozvíte v tomto našem článku.
Měli byste také vědět
- Zakladatel krypto investiční banky Galaxy Digital Mike Novogratz očekává, že cena Bitcoinu se v nejbližším období stabilizuje někde mezi 10 až 14 tisíc dolary.
- Tom Lee z Fundstrat Advisors si myslí, že vysoká volatilita Bitcoinu pomůže k tomu, že se o něj bude zajímat stále více obchodníků a považuje to obecně za dobrou věc.
- Pouze 66 stablecoinů, tedy 30% všech, které vznikly, jsou ve skutečnosti funkční a používaný. Zbývajících 70% je buď ve fázi vývoje, nebo přerušily svoji činnost. Uvedla to společnost Blockdata na základě své studie.
- Banka pro mezinárodní platby (BIS) upozornila, že finanční služby, které mohou v budoucnu přinést na trh technologičtí giganti jako Facebook, Google či Amazon, mohou ohrozit bankovní sektor.
- Binance DEX, decentralizovaná verze burzy Binance, oznámila první nativní stablecoin na své platformě fungující na blockchainu Binance Chain. Jde o token s označením USDSB (StableUSD).
- Více než 98% transakcí na blockchaineu Bitcoinu SV během posledních 30 dní bylo použito v rámci meteorologické aplikace WeatherSV. Na druhém místě skončila sociální síť Memo a třetí byl platební systém Money Button. Zatímco WeatherSV činil více než 1,2 milionu transakcí, Memo na druhém místě asi jen 9000.
- Malta chce zavést nová pravidla týkající se pronájmu nemovitostí. Podle nových nařízení by měly být všechny údaje uložené z bezpečnostních důvodů na blockchainu.
- Nadace Tron Foundation 25. června oznámila, že koupí zpět tokeny TRX v celkové hodnotě 20 milionů dolarů. Zpětný odkup je údajně součástí podpory iniciativy na podporu komunitní aktivity a stability trhu.
- Banky Evropské unie zbrojí proti kryptoměně Faceboku Libra. Alespoň tak se jeví jejich iniciativa, podle níž by měly mít zavedený okamžitý platební systém již do roku 2020.
- Wanchain (WAN) oznámil, že o 3 měsíce dříve než to bylo plánováno spouští testnet, v jehož rámci se bude přecházet na konsensus Proof of Stake. V rámci testnetu je blockchain WAN schopen zvládnout 1000 až 3000 transakcí za sekundu.
- Ředitel FinCenu Kenneth Blanco poukázal na rizika, která s sebou může přinést kryptoměna Facebooku Libra v souvislosti s trestnou činností praní peněz.