V průběhu týdne vám přinášíme prostřednictvím samostatných článků a rychlého denního přehledu desítky zajímavých zpráv ze světa kryptoměn. Rozhodli jsme se, že jednou týdně, tedy v neděli, vám poskytneme souhrn toho nejpodstatnějšího.
Bitcoin
Bitcoin dostal poprvé v historii áčkové hodnocení od agentury Weiss Ratings, která začala jako první udělovat od počátku minulého roku kryptoměnové ratingy. Více se dočtete v tomto článku.
Šéf burzy BitMEX Arthur Hayes v rozhovoru pro Cointelegraph mluvil o dle jeho názoru největší slabině Bitcoinu, která je pro něj zároveň největší hrozbou. Měl na mysli anonymitu transakcí, jejichž absence v bitcoinovém blockchainu může v budoucnu vést k tomu, že se skrz to budou snažit vlády rozmach Bitcoinu zastavit. Naznačil také, že možným řešením tohoto problému by mohl být hard fork. Více se dozvíte zde.
https://www.kryptonovinky.sk/hayes-naznacil-velku-hrozbu-pre-bitcoin-riesenim-by-bol-vraj-hard-fork/
K nedávným kritickým vyjádřením Donalda Trumpa směrem k Bitcoinu se vyjádřilo několik představitelů světa kryptoměn. Podle Alexa Krugera, známého bitcoinového komentátora, je velmi nepravděpodobné, že by mohla americká vláda zakázat Bitcoin, ačkoli to není úplně nemožné. Více se dozvíte zde.
Názor Donalda Trumpa, že Bitcoin sloužil z historického pohledu dosud zejména na nelegální činnost, podpořil i ministr financí USA Steven Mnuchin. V souvislosti s regulací kryptoměn dokonce mluvil i o tématu národní bezpečnosti.
K možnosti zákazu bitcoinu ze strany americké vlády se vyjádřil i americký republikánský politik Patrick McHenry, který v rozhovoru pro CNBC uvedl, že USA, ale ani žádná jiná vláda na světě, nedokáže zabít Bitcoin. Podrobnosti jsme shrnuli v tomto článku.
Tom Lee z Fundstrat Advisors si myslí, že cenové pohyby bitcoinu v posledních týdnech jsou v pořádku a jde o zdravou korekci. Changpeng Zhao z Binance zas uvedl, že letošním růstem Bitcoinu je podle něj stále většinou retailový investor.
Malý, ale významný krok udělal bitcoin v Číně. Místní soud pro záležitosti týkající se internetového práva, ho uznal ve sporu se zaniklou krypto směnárnou jako majetek. Podle čínského investora Doveyho Wana je to významný milník pro Bitcoin, protože v Číně je obchodování s kryptoměnami oficiálně zakázáno.
Altcoiny
S velmi kontroverzním návrhem přišel zakladatel Ethereum Vitalik Buterin, který naznačil, že dočasným řešením problému škálovatelnosti této kryptoměny by mohlo být použití blockchainu Bitcoin Cash. Tomuto tématu jsme se věnovali zde.
https://www.kryptonovinky.sk/vitalik-buterin-navrhuje-pouzit-bitcoin-cash-na-riesenie-problemov-ethereum/
Kryptoměna Libra znepokojuje přední představitele Ethereum. Mihai Alisie, přední vývojář ETH, tvrdí, že Libra se tváří jako decentralizovaná platforma, ale v současnosti půjde o tvrdou centralizovanou měnu. Joseph Lubin zas uvedl, že Libra je centralizovaný vlk v decentralizovaném oblečení.
Kontroverzním způsobem se opět připomněla společnost Tether, která omylem „vytlačila“ 5 miliard nových stablecoinů USDT. Co se vlastně stalo, jsme shrnuli zde.
Tento týden probíhaly mezi americkým kongresem a představiteli Facebooku rozhovory týkající se kryptoměny Libra, která vzbuzuje u regulátorů velké obavy. Facebook na veřejném slyšení zastupoval šéf projektu David Marcus, který přítomné vícekrát ubezpečoval, že společnost vyřeší všechny obavy vznikající s tímto projektem, ještě předtím než bude uveden na trh. Více se dozvíte zde.
Stratég společnosti Blockstream Samson Mow uvedl, že kryptoměna Libra je totální zmatek, přičemž poukázal zejména na to, že sliby, které byly prezentovány kongresu, si protiřečí s tím, že projekt má mít decentralizovaný charakter a Libra bude časem předána „do rukou veřejnosti“.
Jamie Dimon, šéf JP Morgan Chase, zas konstatoval, že Libra v nejbližších letech nebude představovat hrozbu pro tradiční bankovní systém. Myslí si, že bude nutné podrobněji se jí zabývat až za tři roky.
Měli byste také vědět
- Víte který čas je nejdůležitější, pokud jde o trading kryptoměn? Zjistilo se, že nejvyšší volatilita byla za poslední dva roky o třetí hodině ráno našeho středoevropského času. Více se dozvíte zde.
- Burza BitMEX, oficiálně registrovaná na Seychelách, čelí vyšetřování Americké komise pro komoditní futures (CFTC) a to údajně v souvislosti s tím, že nelegální poskytuje možnost obchodování kryptoměnových derivátů i americkým občanům. Profesor Nouriel Roubini, nejznámější kritik kryptoměn, dokonce zašel tak daleko, že označil BitMEX jako obrovskou pračku na praní špinavých peněz. Údajně má o tom i svědectví z anonymních zdrojů.
- Kandidát na amerického prezidenta, republikán Ron Paul, uvedl, že má rád kryptoměny a myslí si, že dolar jako takový nebude existovat věčně. Více jsme napsali zde.
- Společnost Siemens by chtěla využít technologii blockchain v dopravním průmyslu. Podle vedoucího divize počítačové bezpečnosti Siemens Corporate Technology, se společnost snaží začlenit tuto technologii do testování carsharingu
- Americká směnárna a burza Coinbase představila tři nové obchodní signály, které mají jejím zákazníkům poskytnout lepší přehled o trhu s kryptoměn. Více se dozvíte zde.
- Japonsko by rádo vytvořilo kryptoměnovou verzi služby SWIFT pro realizaci levných a rychlých mezinárodních plateb. O této možnosti se bavilo i na úrovni G7
- Kryptoměna GRIN má za sebou první úspěšný hardfork, v jehož rámci se řešila odolnost blockchainu vůči těžbě skrz ASIC minerům.
- Naplánovaný oběd Warrena Buffetta s Justinem Sunem (TRON) přijal pozvání šéf firmy Circle Jeremy Allaire. Kromě Suna a Allairea se obědu zúčastní i Charlie Lee, zakladatel Litecoinu. Justin Sun informoval, že jména dalších čtyř hostů, kteří budou před třetím nejbohatším člověkem světa obhajovat výhody kryptoměn a blockchainu, budou známy v nejbližším týdnu.
Pokud se vám líbí naše články sledujte nás na Facebooku.