Mezinárodní energetická agentura zveřejnila výsledky studie, podle níž je těžba bitcoinu zodpovědná ročně za emisi 10 až 20 mega tun (Mt) oxidu uhličitého (CO2), což představuje 0,03 až 0,06 procent světových energetických emisí CO2.
Zpráva dále uvádí, že růst ceny bitcoinu v tomto roce způsobil výrazný nárůst Hashrate v bitcoinové síti, čímž se zvýšilo množství spotřebované energie a tedy také emise CO2.
Odhaduje se, že pouze prvních 6 měsíců letošního roku se těžbou bitcoinu spotřebovalo už 29 TWh, což je více než průměrná celoroční energetická spotřeba Irska (26 TWh).
Roční odhady spotřeby energie při těžbě bitcoinu se odhadují různě, přičemž agentury uvádějí hodnoty mezi 20 TWh až 80 TWh. Autoři této studie uvedli, že jejich odhad je 45 TWh.
Zatímco spotřeba energie při těžbě bitcoinu výrazně překonává spotřebu Irska, ve srovnání s emisemi elektrických aut v roce 2018 je to stále méně. Elektromobily měly spotřebovat v roce 2018 kolem 58 TWh.
Také je třeba uvést, že při těžbě bitcoinu se ve značné míře využívá obnovitelná energie, nakolik společnosti specializující se na tuto činnost se snaží působit v místech, které jsou bohaté na obnovitelnou a levnou energii.
Nedávný výzkum, který dala vypracovat společnost CoinShares, uvádí, že až 74% miningu kryptoměn probíhá díky obnovitelné energii. Autoři této studie citují vlastní zdroj, který uvádí až číslo 76%.
https://www.kryptonovinky.sk/studia-tazba-bitcoinu-je-omnoho-ekologickejsia-nez-sa-tvrdi/
zdroj: cointelegraph.com