Mnohé altcoiny ztratily za poslední měsíce vůči Bitcoinu více než polovinu své hodnoty a současná dominance Bitcoinu na trhu s kryptoměnami (téměř 70%) je srovnatelná s březnem 2017, kdy se obchodoval jen za něco přes 1000 dolarů. O aktuálním stavu altcoinů jsme si povídali s odborníkem na toto téma – Jaromírem Tesařem z altcoinové komunity AOGaS.
Přiznám se, že je dost děsivé dívat se, kam se propadly altcoiny za posledních pár měsíců. Dalo se předpokládat, že pokud bude Bitcoin růst, jeho dominance na trhu bude stoupat, ale současný vývoj je tak dost překvapující. Tebe současný trend prudkého oslabování altcoinů neznepokojuje?
Přiznám se, že ne. Většina altcoinů si pád na dno zaslouží. Když se podíváte kam investovali některé velké fondy v Q1, tak to byl hlavně Bitcoin. Až v Q2 to začali být také některé velké alty jako BCash, Litecoin, Stellar, Ripple a pár dalších. Zatím to rozjíždí hlavně instituce a velryby. Tihle lidé nemají důvod investovat do neznámých altů. Alty musí dokázat, že něco umí a dokážou si najít své uživatele a silné partnery.
Podívejte se na to takhle. Pokud uspěje Bitcoin, budou lidé logicky hledat další podobnou příležitost. Veřejnou distribuovanou síť nemůže udělat firma, korporát ani vláda. Tohle musí vzejít ze spodu. Bitcoin nemá šanci pojmout veškerou funkcionalitu, kterou nám kryptoměny nabízí a díky PoW ani nemůže. Další velká věc v kryptu budou smart kontrakty, tokenizace, transakce s kontextem, vyvážené soukromí, decentralizované organizace a další věci včetně vyřešené škálovatelnosti. Nic z toho Bitcoin neplánuje nabídnout na první vrstvě a na těch druhých to vždy bude nepovedený prasopes s nějakými kompromisy.
Peter Shiff nedávno řekl, že si nedokáže vzpomenout na žádnou inovaci, kde by byl nejlepší hned první kandidát a že nevidí důvod, proč by nemohl přijít někdo další s něčím lepším, rychlejším, spolehlivějším a více bepečným než je Bitcoin. Pod tohle bych se podepsal. Kdykoliv, když lidé vymysleli něco smysluplného, dokázali přijít s něčím dalším a uměli to posunout mnohem dál. Ve světě internetu a protokolů to platí dvojnásob. Instituce i menší investoři tohle uvidí. Ti, kteří přišli a nyní znovu přijdou o Bitcoin budou hledat a pumpovat alty, které za to budou stát. Také ekonomicky se to vyplatí. Alty krvácí a možná ještě budou, ale není důvod se bát, že navždy zmizí.
Někteří tvrdí, že altcoinová sezóna, jakou jsme zažili na přelomu let 2017 a 2018 už nikdy nepřijde. Jiní zas tvrdí, že když nastane další retailové FOMO, noví lidé v trhu budou opět chamtiví a nepřipravení a tak budou naskakovat do všeho, co bude růst s cílem získat tisíce procent. Scénář se tedy může opakovat a růst bude vše bez ohledu na kvalitu. Jak to vidíš ty?
Nedokážu odhadnout, jak se budou chovat nováčci, ale věřím, že informací je nyní na internetu mnohem víc a každý může poukázat na ICO mánii roku 2017 a nováčky varovat. Dívejte se na to pohledem nováčků. Těm ujel vlak už před pár lety. Bitcoin už neudělá 100 nebo 1000x za pár let. Budeme hodně rádi za pouhé desítky x za dalších 10 let od současné ceny. Pokud je nováček ochotný riskovat a chce své Lambo za nízkou investici, musí do altů. Pro masu nováčků je zkrátka lepší vsadit na jiného koně, než na ověřeného stárnoucího hřebce. Pokud se Cardano dostane na své ATH, udělá nějakých 20x a to se může stát během jediného roku po spuštění main-netu. Přesně tohle mohou nováčci chtít. Proto tu máme třeba XRP Army. Tuhle skupinu netvoří bitcoineři, jsou to často lidé, kterým ujel vlak.
PoS mají proti PoW jednou velkou výhodu. Držené mince mohou generovat pasivní příjem z transakčních poplatků a v prvních letech také z nachystaných fondů. Pokud si bude projekt držet relativně stabilní cenu, tak tento pasivní příjem bude velkým lákadlem. Coinbase přidává projekty právě s těmito vlastnostmi. Tohle uvidí také instituční investoři. Až jednou skončí mánie s profitem 10x za pár měsíců, bude pár jistých procent za rok výhra. Nemá samozřejmě smysl držet PoS projekt, který skončí v propadlišti dějin. Pokud ale uvidíte tým Cardana, který čítá asi 200 lidí, jejich asi 40 vědeckých studií a brzy také kvalitně decentralizovanou síť, co uděláte jako instituční investor? Budete do toho investovat, protože těžko budete hledat něco lepšího. Náskok, který nyní Cardano má, budou stěží dohánět i firmy jako Facebook a Google. Těmhle firmám nezbyde nic jiného, než spolupracovat.
Mohou mít na propadu hodnoty altcoinů vůči Bitcoinu podíl regulace? Binance bude muset blokovat Američany (ačkoli připravuje americkou alternativu), CFTC mezitím vyšetřuje BitMex. Libra možná udělala nejvíce právě altcoinům …
Musíte vzít v úvahu, že tu byl dlouho medvěd a padalo vše. Dokonce se mluvilo o kryptozimě. Mnoho investorů odešlo. Býk je tu teprve 4 měsíce. Bitcoin neposlal nahoru retail, ale jedna jediná entita nákupem 20k mincí. To spustilo FOMO, kterého se zúčastnili a stále účastní spíše větší hráči. Já se vůbec nedivím, že roste jen Bitcoin a nepřichází alt-season. Trh je rozkolísaný. Navíc padá akciový trh a nejspíš se blíží finanční krize. V krizi alty rozhodně neporostou a uvidíme, jak si povede Bitcoin.
Regulace přicházejí hlavně díky FATFu a CFTC je malý střípek v celé skládačce. Souhlasím s tím, že Libra je projekt, který musela americká vláda začít řešit a s tím se postupně vrhlo světlo také na ostatní kryptoměny. Nejen Libra, ale již existující korporátní projekty jako Hyperledger, Corda a další významně ukrojily krypto projektům šance na úspěch. Za těmihle projekty stojí velké firmy, které se umí v byznysu pohybovat a mají všude dveře otevřené. Je naivní si myslet, že najaký krypto projekt s pěti vývojáři a podivným tokenem v zádech uspěje ve velkém byznysu. Krypto-projekty mohou někde částečně uspět, ale žádné masové adopce se nejspíš u žádného nedočkáme. Aby bylo jasno, bavíme se o privátních blockchainech. Ne o těch veřejných, které se dostanou na výsluní až tehdy, až lidé pochopí jejich smysl, nebo je budou reálně potřebovat.
Hypoteticky pokud by se nyní tvoji altcoinoví favorité propadli vůči Bitcoinu o další desítky procent, vnímal bys to ty jako skvělou investiční příležitost?
Ano. Baron Rothschild řekl, že nejlepší čas na nákup je tehdy, když je krev v ulicích. Ti nejlepší investoři nemusí nutně tradovat. Stačí jeden úspěšný nákup za rok a pak čekat. Jestli přichází krize, má smysl nakupovat fyzické zlato. Na nákup krypta přijde čas před oživením trhu.
U každé investiční příležitosti je potřeba pečlivě zhodnotit fundamenty. Bitcoinu fandím, ale v digitálním světě internetu je trochu jako slon v porcelánu. Jeho jediná užitečnost je aktuálně vlastně jen rostoucí cena. Lidé ve Venezuele nepoužívají jen Bitcoin. Využívají také Dash a Stellar. Někteří dokonce Tether, aby se vyhnuli volatitilě. Lidé v krizi zkouší alternativy a hledají to, co se jim nejlépe hodí na každodenní používání.
Už nyní jsou alty, které se do tohoto světa hodí mnohem líp, jen o nich skoro nikdo neví. Podívejte se, jaký rozruch udělala Libra. Projekt ani neběží, ale lidé ji skoro hned předvídali obrovský úspěch. A to bez ohledu na mizernou decentralizaci. Když budete hledat důvody, tak kromě velké základny uživatelů Facebooku je to hlavně vyřešená škálovatelnost, stabilní token a schopnost programovatelnosti. Pokud to samé nabídne kvalitně decentralizovaný projekt, má šanci na úspěch.
Kryptoměny, a to včetně Bitcoinu, stále bojují o adopci. Nepleťte si rostoucí cenu s adopcí, to je ošidné. Běžní lidé kryptoměny neadoptují, protože jim nejsou na nic užitečné. Bitcoin je pro běžné lidi pouze investiční nástroj. Fundamenty a užitečnost nikdo moc neřeší. Věřím, že Cardano a Ethereum budou lidem užitečné, neboť umožní mnohem víc věcí než jen nepodmíněné posílání hodnoty od Alice k Bobovi. Jen je potřeba si počkat a nedívat se každý den na cenu. Trh je v této fázi dost iracionální a cena neodpovídá progresu a potenciálu. Hodnotit progres či kvalitu projektu podle ceny je nesmysl, neboť cenu tvoří hrstka velryb, kteří ne vždy fundamenty řeší, nebo jsou ochotni nakupovat později s menším rizikem.
Každopádně co se týká následujících měsíců, tak nejvíce věřím v růst Bitcoinu. Buď neporoste nic, nebo jen Bitcoin. Fyzické zlato je tutovka. Jestli FOMO Bitcoin napumpuje na třeba $50k v krátké době, tak počítejte s dalším medvědem a pádem o 80%. V růstu může Bitcoin zastavit blížící se finanční krize, nebo nějaké větší regulace.
Mají projekty, myslím tím ty, které mají opravdu seriózní zájem vybudovat něco průlomové, dostatečně finanční zásoby, aby byly schopny pokračovat ve vývoji i za předpokladu, že by v příštích letech pokračoval současný trend? Dejme tomu, že by Cardano, o kterém jsme se bavili už minule, padlo ještě o dalších 90% …
Cardano je na tom s financemi v pohodě a naopak stále hledá nové vývojáře do týmu. Výhoda Cardana je, že prezentuje své studie na věhlasných konferencích různě po světě. Za týmem pak chodí další vědci a nabízí svoji pomoc. Vidí v budování tohodle systému smysl a chtějí přiložit ruku k dílu. Tohle není jen o penězích. Tohle je o prestiži a o vizi budování lepší budoucnosti.
Kdyby šlo do tuhého, Charles Hoskinson projekt podrží, neboť byl u Bitcoinu hned na začátku a nejspíš by své bohatství využil ve prospěch projektu. V jednom rozhovoru se Charlese zeptali, co ho motivuje. On na to odpověděl, cituji:
„Co mě motivuje? Podívejte se, jsem bohatý muž a mohu si dělat co chci. Nemusím pracovat a mohu si vybrat co chci dělat. Tohle je první příležitost v lidské historii, kdy máme šanci změnit fungování světa pro každého a zbavit se králů, prezidentů a mocenských struktur. Tohle je pro lidstvo velký krok v evoluci. Takže buď to budu sledovat, u toho rybařit a užívat si bohatství, nebo budu stát v přední linii a něco k tomu řeknu.“
https://www.kryptonovinky.sk/rozhovor-o-cardano-s-jaromirom-tesarom-maximalni-decentralizace/
Které altcoiny, zkus ve zkratce, to mají podle tebe aktuálně nejlépe rozjeté?
Dlouhodobě sleduji pouze Cardano a nestíhám toho sledovat moc víc. Jsou projekty, které za pozornost stojí a občas se na ně rád podívám. Po Cardanu sleduji ještě Ethereum, Algorand a občas Bitcoin. Vše ostatní tak nějak spíše nahodile. Některé projekty jsou z velké části hotové a bojují spíše o adopci, nebo čekají na killer aplikaci.
Běžní lidé nemají potřebu kryptoměny používat, takže bez ohledu na to jak to mají různé projekty rozběhnuté, o adopci budou těžce usilovat dlouhé roky. Kryptoměny se snaží na společenské, finanční a politické problémy nalepit technologickou záplatu. To se může podařit jedině tehdy, když toho bude ta záplata schopna. Pokud chcete nahrozovat fiat, musíte mít fungující alternativu, ne volatilní mince s jedinou schopností poslat hodnotu Musíte umět to, co umí současné peníze, například vybudovat decentralizované banky, které si budou lidé sami řídit přes hlasování. Protokol je v podstatě jen sada pravidel a ty nemohou zůstat v čase rigidní. Společnost se mění a s tím i požadavky a potřeby. Pravidla hry se proto musí demokraticky měnit také ať už skrze aktualizace zdrojového kódu protokolu, nebo přes smart kontrakty. Klíčový bude způsob, přes který se tyhle změny budou odehrávat. Až budeme umět tohle, budeme mít technologickou záplatu. To ještě neznamená, že ji budeme schopni dobře nalepit na bolavá místa.
V bitcoinových gamblerech si při obhajobě altcoinů uvedl, že používání Bitcoinu ti připomíná start Windows 95. Mohl by si tuto myšlenku rozvést i pro naše čtenáře?
Informace se po internetu šíří rychlostí myšlenky. To samé musí jednou platit pro peníze a tokeny. Všichni hledají vnitřní hodnotu Bitcoinu a dalších kryptoměn. Zkuste se zamyslet nad tím, jaké vlastnosti jsou na internetu požadované uživateli. Jsou to pomalé a drahé transakce, nízké soukromí a energetická náročnost sítě? Nebo spíše rychlé a levné transakce splňující požadavky na soukromí a energetická šetrnost? Druhá možnost je digitálnímu světu mnohem blíže. Nikdo nechce čekat dlouhé minuty na zařazení transakce do bloku a za hodinu zkontrolovat, jestli má blok dostatek potvrzení. Tohle čekání mi připomnělo dobu Windows 95, kdy jste při startu počítače mohli jít na kafe, než jste se dočkali přihlašovací obrazovky.
Dobře rozumím tomu jak funguje PoW a k čemu je dobrý z pohledu bezpečnosti. Ale je potřeba si uvědomit, že stále rostoucí hashrate síť centralizuje. Tím se paradoxně stává síť méně bezpečnou, neboť na centra, jak víme, se lépe útočí. Nebo toho jednotlivci zneužijí ve svůj prospěch. Třeba operátoři poolů. V PoW nevidím nějakou zásadní výhodu Bitcoinu. PoW brání rychlosti, na kterou jsme na internetu zvyklí, a současně brání kvalitní decentralizaci. Tým by měl více zapracovat alespoň na jednom z těchto problémů.
Pokud má být Bitcoin digitální zlato, nepotřebuje tak dobře škálovat, neboť drahou komoditu adoptuje jen malé procento lidí ze střední a vyšší třídy. Spíše si s tím budou hrát instituce, které budou mince posílat po tisíci kusech. S drahou komoditou budou jednotlivci dělat minimum transakcí za rok. Bezpečnost založená na energetický náročném PoW se na to možná hodí. Nebo taky ne. Časem možná zjistíme, že PoS může být stejně bezpečný jako PoW. Zatím je to otevřené. Každopádně v rychlosti a kvalitě decentralizace je už nyní Bitcoin překonaný. Bitcoinu zbývá už jen jeho prvenství, největší síťový efekt a hra o získání titulu digitálního zlata.
Odporúčame tiež:
https://www.kryptonovinky.sk/rozhovor-tema-decentralizacie-ako-su-na-tom-bitcoin-cardano-eos-ci-iota/
Děkujeme za rozhovor.
Jaromír Tesař, člen AOGaS Zone
Jsme 1. altcoinová komunita v České a Slovenské republice, jsme experti na fundamentální analýzy, máme za sebou skupinové spoluúčastí v ICO pre-sale! Členům dodáváme kvalitní a ověřené informace, které při vhodné investici přinášejí atraktivní zisky.