Zajímavý komentář o perspektivě kryptoměny Cardano (ADA) napsal pro Portál Yahoo! Finance analytik a vystudovaný matematik uruguayské univerzity Universidad de la República Juan M. Villaverde, který se věnuje analýzám kryptoměn již od roku 2012.
Villaverde postavil modely technologie a adopce, které jsou zohledňovány při sestavování ratingů kryptoměn americké agentury Weiss Crypto Ratings. Také se podílí na tvorbě obsahu pro Weiss Crypto Allert a jeho práce jsou častokrát citovány v známých kryptoměnových médiích jako jsou Cryptovest, Ethereum World News, Independent UK, Ripple Coin News a mnoho dalších.
Rozhodli jsme se, že nejzajímavější pasáže z jeho komentáře o Cardano přendáme pro čtenářů kryptonoviniek. Budeme rádi, pokud se k Cardano vyjádříte i na našem facebooku, nebo přímo v komentáři pod článkem.
Překlad komentáře JM Villaverde
,,Kdyby byl klasicky Ezopem příběh o zajíci a želvě aplikován do světa kryptomien, Cardano by bylo to první a Bitcoin s Ethereum to druhé. Co nám zbývá vědět, dokud zjistíme, kdo vyhraje závod?
Cardano disponuje desítkami nejlepších počítačových vědců, kryptografie a matematiků. Předkládají referáty o své práci pro akademické přezkoumání. Jejich cílem je dosáhnout, aby každá čas kryptoměnové infrastruktury byla stabilním prvkem a jednoho dne se na ni mohli spolehnout miliony lidí a to vše bez starostí a obav z toho, že se rozpadne pod tíhou a stresem, který působí v reálném světě.
Zakladatel společnosti Cardano Charles Hoskinson rád říká, že buduje systém pro dalších 100 let. To je v ostrém kontrastu s přístupem Ethereum nebo Bitcoinu, nejhlavnějších konkurentů Cardana.
,,Plnou rychlostí vpřed a použijte torpéda!“ řekl jeden americký admirál během občanské války … problém je v tom, že Murphyho zákon může být ve světě kryptoměn obzvláště tvrdý. Pomocí tohoto přístupu se bitcoinu podařilo uspět. Ale pouze tím, že se omezil na jeden jediný případ použití – jako úložiště hodnoty s nějakou platební funkcí na povrchu.
Ethereum má mnohem větší vizi – energeticky účinnou, plně decentralizovanou účetní knihu, která dokáže škálovat až miliony transakcí za sekundu … a přesto je tak jednoduchá, že může běžet i na domácím počítači. No realita však vypadá zatím jinak. Ethereum trápí problémy a má úzká místa, takže jedna aplikace (například hra CryptoKitties) může způsobit, že se zastaví. Je to zároveň také velký spotřebitel elektriky stejně jako Bitcoin.
Přestože spotřebovává hodně energie, je méně bezpečný (než Bitcoin pozn.red.) Díky flexibilitě a rozsahu decentralizovaných aplikací, které mohou na Ethereum běžet.
Největší dilematem je, že vývojáři dosud nepřišli na to, jak Ethereum dostat z bodu, na kterém je dnes, kamkoli blíže k jeho velké vizi.
A pak tu máme Cardano … Tým okolo Cardana (ADA) odmítá netrpělivý přístup a hledí dopředu na možné důsledky. Trvá na tom, že řádně distribuovaná kniha by měla být jako most na dálnici – nebo kosmická loď na dlouhou vzdálenost – její infrastruktura a kritická důležitost prostě nemohou dopustit, aby si dovolila selhat, protože na ní bude záviset množství životů, štěstí a budoucnosti. Jenže aby bylo něco bezpečné a kvalitní – to vyžaduje čas.
Vývojáři ADA už třikrát přebudovali od nuly svůj základní kód. Opakované přepracovávání kódu komplikuje poskytovatelům peněženek integraci ADA do svých systémů a to je velký důvod, proč najdete jen málo peněženek, které podporují tuto kryptoměnu.
Práce jsou navíc stále v rané fázi vývoje a vývojáři nadále kontrolují všechny uzly v síti. Ve skutečnosti je možné je použít pouze k odesílání plateb sem a tam. Stručně řečeno, pokrok Cardana se jeví být neuvěřitelné pomalý.
Hoskinson a jeho tým tvrdí, že to za to stojí. Zůstávají oddaní své vizi a přinejmenším v jednom smyslu již bylo dokázáno, že to za to stojí.
Podívejte se na to z druhé strany: Pro velké finančně instituce a podniky se Ethereum a Bitcoin stále zdají být spíše experimenty, než pevně zavedenými systémy – to je klíčový důvod, proč nejsou na tyto systémy ochotni migrovat.
Zmírní Cardano tyto obavy a konečně přinese skutečný neuvěřitelný potenciál kryptoměn do reálného světa? Připravované akce vám přinesou několik odpovědí:
O několik týdnů od této chvíle ADA spustí další fázi svého dlouho očakévaného vydání testnetu. Ten umožní veřejným uzlům spustit Cardano ledger v prostředí, které bude úzce stimulovat realitu. Poprvé budou nezávislí ověřovatelé moci spustit beta verzi ADA Ledgera.
Poté bude povolen staking. To znamená, že malí hodleři ADA budou moci sdružovat své zdroje k ověřování Cardano Ledger a vydělávat na tom formou odměn. To lidem poskytne přesvědčivý krátkodobý důvod ke koupi a držení mincí ADA. Je pravděpodobné, že tokenem ADA to vdechne nový život.
Půjde o klíčovou fázi. Jak se to všechno odehraje, to teprve uvidíme. Bude Cardano dostatečně rychlé, aby bylo konkurenceschopné? Nebo zůstane v pozadí Ethereum (které pracuje na svých problémech) či několika jiných nadějných kryptoměnových projektů? To nám ukáže až čas.“
https://www.kryptonovinky.sk/cardano-ma-najaktivnejsi-vyvojarsky-tim-predbieha-aj-ethereum/
O Cardano se píše v poslední době hodně
Komentář předního představitele Weiss Ratings je pouze jedním ze série zajímavých článků, které byly o Cardano publikovány v předchozích týdnech. Nedávno jsme vás například upozornili, že vývojáři Cardano jsou podle GitHub aktuálně nejaktivnějším týmem v celém kryptoprůmyslu. A vždy, když zmiňujeme Cardano, rádi upozorňujeme na náš oblíbený rozhovor s J. Tesařem, který si můžete přečíst zde. Všechny naše články o této kryptoměně najdete zde.
https://www.kryptonovinky.sk/rozhovor-o-cardano-s-jaromirom-tesarom-maximalni-decentralizace/
Líbil se vám tento článek? Budeme rádi, pokud ho odměníte lajkem, nebo tím, že nás navštívíte i příště. Pokud máte tip na jiný zajímavý článek podobného typu (io jiné kryptomene), budeme rádi.
zdroj: finance.yahoo.com