Cardano se na česko-slovenské scéně těší značné oblibě, což potvrzuje i rostoucí zájem našich čtenářů o články týkající se tohoto projektu. Zpráva o tom, že lidé stojící v pozadí facebook skupiny Cardano [ADA] CZ/SK a projektu Cardanians, Lukáš Bárta a Jaromír Tesař, se stali oficiálními ambasadory této kryptoměny a vedle toho plánují spuštění vlastního staking poolu, nás motivovala, abychom jim položili pár otázek.
Založili jste první českou FB skupinu o Cardanu. Skupina je na české poměry velmi aktivní a členská základna se rozrůstá. Proč jste si vybrali právě tento projekt?
Ano, skupina Cardano [ADA] CZ/SK je takové naše dítě, které jsme si vypiplali až na stávajících 700+ členů.
Proč Cardano? Máme rádi, když se software dělá kvalitně. Kvalitně neznamená dodat prototyp a poté se snažit za běhu fixovat problémy, dodávat novou funkcionalitu a ještě řešit škálování. Bohužel, takhle vznikla drtivá většina projektů. Blockchain je díky své veřejné globální povaze mission-critical software, neboť pokud dojde k nějaké chybě, mnoho lidí přijde o hodně peněz. Čím vyšší bude adopce, tím víc to bude platit. Pokud chceme v naší snaze o decentralizaci uspět, potřebujeme k tomu mít adekvátní ekosystém, který musíme budovat jako software do letadla, nebo elektrárny. Pomalu a promyšleně.
Cardano se vydalo směrem, který se nám líbí. Charlesovi se podařilo dát dohromady famózní tým plný vědců a zkušených programátorů. Prvně vše řádné prozkoumali, napsali si studie a dohodli se, jakým způsobem budou projekt vyvíjet. Až poté se dali do práce. Napíší kód, otestují ho a dají na review. Pokud dojdou k závěru, že to jde napsat lépe, nebo že by to šlo ještě vylepšit, neváhají začít zcela od začátku. Tenhle přístup si žádá svůj čas a kritika není na místě. Distribuovaný ledger pro celý svět je něco, co tu ještě nikdy nebylo, takže je logické, že některé cesty jsou slepé.
Když občas posloucháme vývojáře jiných projektů, tak si často stěžují, že si s něčím neví rady, narazili na hranice svých možností nebo že jim chybí kvalitní vědci, kteří by na problému dlouhodobě pracovali. Cardano je projekt, ve kterém se sešli lidé, kteří mohou dohromady složité problémy vyřešit. Mají zajištěné financování a berou si čas, který na to potřebují. Je radost tenhle projekt sledovat. Hlavně je to snadné, neboť všechny studie jsou veřejné a na YouTube je spousta dostupného obsahu.
Bitcoin i Ethereum mají u nás své tváře a věnovat se těmhle projektům není výzva. Cítili bychom se jako páté kolo u vozu. Navíc často ne zcela souhlasíme s tím, co většina lidí tvrdí. Aby bylo jasno, jsme velkými fanoušky Bitcoinu i Etherea. Nicméně další vážný hráč ve hře je Cardano a my rádi uvítáme každého nového zájemce o tento projekt.
Zároveň jsme si řekli, že těch informací a novinek je průběžně tolik, že si Cardano zaslouží svoji vlastní skupinu, kde se zaměříme jen a jen na něj a informace se tak nebudou mísit s jinými altcoiny. Chceme tam koncentrovat veškeré lidi z CZ a SK scény, kteří se o Cardano alespoň trošku zajímají. Věnujeme tomu spoustu času a snažíme se lidem reálně něco předat. Těší nás, že je u nás tak početná komunita krypto nadšenců, protože jsme se nedávno bavili s ambasadorem Cardana z Ruska, který vede tamní skupinu a po sečtení všech možných kanálů a sociálních sítí disponuje jen o pár stovek větší fanouškovskou základnou, což je při porovnání našeho a ruského trhu myslím velký úspěch.
Cardano je jeden z mála projektů, který si pozornost zaslouží. Je pro nás potěšení být u toho a pomáhat projektu, který jednou může být páteří decentralizovaného finančního světa. Tento svět přestane ovládat pár jednotlivců. Bude v rukou nás všech. Alespoň taková je vize, kterou budeme pomáhat realizovat.
Zaznamenal jsem čerstvou novinku, že jste se stali oficiálně Cardano ambasadory, gratuluji a můžete nám přiblížit, co to vlastně znamená a jak se vám to vlastně povedlo?
Předně bychom chtěli říct, že to vnímáme jako velké ocenění naší dlouhodobé práce a velký dík patří i našim členům, kteří nás motivují k tomu, abychom neustále rostli. Začalo to rozhodnutím, že nezůstaneme jen u naší mateřské Cardano skupiny a rozjedeme projekt spojený s Cardanem mezinárodně. Založili jsme stránky Cardanians.io, kde název má sám o sobě evokovat, že Cardanian je člověk, pro kterého je Cardano srdeční záležitost, drží jej ve svém portfoliu a vidí v projektu budoucnost, stejně jako my. Takže jsme ke cardanians.io založili Twitter a Medium. Tam jsme začali publikovat články v angličtině a komentovat dění kolem projektu a krypta obecně. Celé je to poměrně čerstvé, ale lidé si nás velice rychle všimli a jednoho dne nám napsal ambasador z Nizozemí, že je krása sledovat naši práci a kéž by bylo více takových, kteří tvorbou kvalitního obsahu pomáhají budovat povědomí o Cardanu a zajímal se, kde všude jsme v kryptu aktivní, co jsme kdy publikovali, kolik máme ve skupině lidí apod. Jakmile si informace prošel, doporučil nás přímo Cardano Foundation a nám řekl, ať vyplníme žádost o to stát se ambasadory a že máme poměrně velkou šanci na úspěch. Potom jsme něco málo přes měsíc čekali a jednoho dne nám přišel mail, že nám gratulují, protože nás vybrali a stáváme se tak oficiálně členy jejich ambasadorské komunity (mimochodem v tuto chvíli celosvětově něco přes 30 lidí).
K první otázce co to znamená uvedeme asi tolik, že je to zejména jakási prestiž a řekněme otevřené dveře k vedení projektu, kdy s námi budou ochotně řešit jakýkoli problém, připomínky či návrhy. Zároveň jsme součástí jejich firemního Slacku, takže máme skutečně prostor k tomu čerpat informace z první ruky a zapojovat se. Myslím, že nám to dodalo další energii do práce a pro lidi může být lákavější připojit se ke skupině vedené ambasadory.
Ve skupině jste oznámili, že spustíte staking pool, můžete nám k tomu něco říct?
Jistě, je to logický krok. Cardano usiluje o decentralizaci a k tomu je třeba, aby se aktivně zapojilo více lidí/subjektů. Chtěli by dosáhnout alespoň 1000 poolů. Měli jsme to v plánu od začátku a lidé a se nás na to stejně stále dokola ptali. Máme v zádech velkou a silnou komunitu, sami Cardanu hodně věříme a ještě jsme propojeni s investory, kteří zde také vidí velký potenciál, takže jsme přesvědčeni, že dáme dohromady velký počet mincí a dále i díky mezinárodnímu dosahu budeme patřit k těm větším poolům. Každopádně je třeba říct, že Cardano nechce mít žádné extra dominantní pooly a to chtějí hlídat úpravou procent, která za stakování účastníci poolu obdrží. Máme dost zkušeností a aktivně testujeme node na test-netu. Jakmile bude možné delegovat mince na test-netu, budeme připraveni, mělo by to být během listopadu. Pokud budete mít mince v peněženkách Daedalusu či Yoroi, přenese se v daný moment snapshot současného main-netu do test-netu a vy můžete začít vydělávat. Získané ADA se vám pak postupně přenesou do main-netu. Pro hodlery je výhoda v tom, že dostávají odměny za držení mincí, můžete se na to dívat jako na takové pasivní získávání dividend, kdy navíc nepochybujeme, že hodnota mincí v čase poroste.
Jak vnímáte tempo prací na Cardano? Vypadá to tak, že mainnet Shelley bude nakonec spuštěn až příští rok a Charles Hoskinson odargumentoval slib, který dal ohledně toho komunitě tím, že se spustil testnet.
Je to trošku slovíčkaření. Shelley, tedy možnost registrovat si vlastní pool a delegovat mince poolům, bude spuštěná ještě letos v rámci test-netu. Současný main-net bude stále stejný. Jakmile bude v test-netu dostatek poolů a vše se odladí, bude se migrovat na main-net a to včetně ADA získaných v test-netu. To bude v době, kdy bude existovat dostatečné množství stabilních poolů. Kolik jich bude a kdy vzniknou se nedá predikovat. Proto ta nejistota ze strany IOHK.
Podívejte se na to z širší perspektivy. Venku nečeká horda lidí, kteří touží využívat decentralizované technologie hned zítra. Byznys využívá Hyperledger, Cordu a privátní Ethereum. Důvody jsou zjevné. Současné veřejné blockchainy neškálují, mají problém se soukromím transakcí i smart kontraktů a jsou poněkud drahé ve srovnání s privátní verzí. Tyhle vlastnosti jsou také důležité a samotná decentralizace to nepřebije. Kdyby Cardano nabídlo všechny tyhle vlastnosti dohromady v kvalitním provedení někdy v roce 2021, bude to stále relativně včas. Otevřené distribuované ledgery jsou na začátku a lidé i byznys musí pochopit jejich pravý význam. Velké změny se nedějí ze dne na den a možná ne ani z roku na rok. Jsme ve fází učení se a hledání té pravé cesty.
A na závěr jedná těžká otázka. Často vidím, jak se Jardo pouštíš do názorových střetů v BTC komunitě. Je vidět, že se nebojíš jít do jámy lvové a svůj názor si obhájit. Myslíš, že dokáže Cardano uspět ve velké konkurenci zejména ze strany Bitcoinu a Etherea?
Bitcoin je dnes největší spekulativní asset a jedno jestli z pohledu hodlování, nebo tradingu. Není to něco, co by si lidé denně mezi sebou z nějakého důvodu posílali. Ukazuje se, že se lidem čím dál víc líbí stabilní mince a smart kontrakty. IMF předpokládá, že do pěti let budou mít smart kontrakty transformativní dopad na ekonomiku. Funkcionální jazyk Plutus bude pravděpodobně to nejlepší a nejbezpečnější, v čem můžete smart kontrakt napsat. Solidity se nepovažuje za bezpečný a Ethereum už pracuje na novém jazyku.
Adopce kryptoměn je zatím velmi nízká. Lidé o nich často slyšeli a tím to pro ně končí. Noví lidé většinou přicházejí jen kvůli spekulaci na cenu. Decentralizace je zajímavý koncept, ale lidé smysl nechápou a zatím bych si na úspěch moc nevsadil. Bohužel. Cardano nepřináší pouze decentralizovaný protokol. Nabízí decentralizovanou vizi budoucnosti a možnost budovat nové decentralizované společnosti. Umožní znovu definovat peníze, souhlas a moc, majetková práva. V podstatě přetvořit hlavní strukturu světa. Na tohle je potřeba více než jen transakční protokol. Potřebujeme definovat pravidla hry, a demokraticky je měnit. Centralizovaně nám to moc nefunguje a brzy dostaneme šanci zkusit to jinak.
Ve světě technologií vždy neplatí, že ta nejlepší uspěje. Neplatí ale ani to, že musí uspět ta první. Lidé vždy dokázali zásadně inovovat a překonat technologii, kterou jednou začali používat. Dle mého názoru bude jednou nejdůležitější vlastností projektu kvalitní decentralizovaný tým, který bude schopen držet krok se stále se měnícím světem a požadavky uživatelů. Lidé rádi Bitcoin přirovnávají ke zlatu, což není dobrý nápad. Stabilita, kterou zlato má, se nedá v digitálním světě napodobit. Podívejte se, jak se změnila decentralizace Bitcoinu za pouhých 10 let. Dramaticky klesla. Spočítejte si, kolik peněz stojí udržet bitcoinovou síť v chodu a jaké všechny externí faktory to mohou ovlivnit. Navíc tu máme v čase klesající odměnu pro těžaře. Tohle nemá se stabilitou zlata nic společného. Zlato se od svého vzniku vůbec nezměnilo a nic ho nemůže ohrozit. Zlato neřeší, jestli jsou tu lidé, jestli zrovna vynalezli internet a mají dostatek energie. V digitálním světě se budeme vždy potýkat s lidským faktorem, okolním světem a možností selhání. Když tuhle myšlenku bude dále rozvíjet, možná dospěje k tomu, že protokoly budou vždy jen nástroje či prostředky. Těžko komodita. Nicméně pokud budeme sledovat stabilitu a dlouhodobou udržitelnost, je energeticky nenáročný PoS rozhodně vhodnější řešení.
Cardano cílí na sound money. O to samé se snaží Bitcoin i Ethereum, které v tom mají velký náskok. Dle mého názoru tady všechny tyhle projekty zůstanou a to z různých důvodů. Cardano na to půjde přes užitečnost a v roce 2020 nabídne spoustu zajímavých funkcionalit pro finanční svět. Třeba privátní smart kontrakty, které umožní realizovat privátní platbu. Nebo transakci, kterou musí aktivně příjemce platby přijmout. Mimochodem tenhle koncept se teď snaží zkopírovat také Ripple.
Je potřeba si uvědomit, že technologie není o rostoucí ceně, ale o užitečnosti a schopnosti přinést světu něco nového. Něco musí být levnější, více transparentní, rychlejší, jednodušší, bezpečnější, decentralizovaně řízené a tak dále, by to lidé používali. Pokud to světu nabídnete, on si to vezme.
Můžu se zeptat co vlastně děláte mimo kryptoměny a jak jste se seznámili?
Seznámili jsme se v polovině roku 2017, kdy mi imponovalo, do jaké hloubky Jarda rozumí kryptoměnám po technologické stránce a fascinovaly mne jeho schopnosti rozeznat projekty s potenciálem či ty podhodnocené. Já pracuji ve finančnictví jako risk manažer, vedu týmy lidí a Jarda je programátor, jsme tedy oba z jiného těsta a skvěle se doplňujeme. Navíc jsme si společně bok po boku prošli jak bull runem, tak následně i celým bear marketem a známe tedy obě možné tváře krypta na vlastní kůži. A víte co, ještě více nás to stmelilo, posílilo vzájemnou důvěru a dalo nám to spoustu zkušeností. Navíc na to nejsme sami, máme kolem sebe několik velmi šikovných lidí, ať už jako blízké nebo vzdálenější spolupracovníky.
Rukopis Jaromíra Tesaře a Lukáše Bárty najdete v těchto projektech…
Cardanians.io (projekt věnovaný výhradně Cardanu):
cardanians.io
facebook.com/groups/cardanoczsk/
twitter.com/Cardanians_io
medium.com/@CardaniansI
t.me/cardanians
AOGaS Zone (skupina věnovaná BTC a altcoinům obecně, fundamentální analýzy, úvahy, TA, novinky):
app.aogas.cz
facebook.com/groups/aogas/