Známý kryptoanalytik Willy Woo vyzdvihl význam první žádosti o schválení Bitcoinu ETF, kterou v roce 2017 předložili Americké komisi pro cenné papíry a burzu (SEC) bratři Tyler a Cameron Winklevossovi, kteří aktuálně stojí za burzou Gemini.
Woo se domnívá, že tato žádost způsobila novou vlnu bitcoinové volatility, která dříve měla klesající tendenci. Historicky první pokus o schválení Bitcoinu ETF měl podle něj dopad na cely trh:
,,Moje teze vždy byla taková, že žádost Winklevossových v roce 2017 byla historickým prvním momentem, kdy byl Bitcoin popisován jako finanční instrument namísto toho, aby šlo o peníze drogových dealerů,“ uvedl a dodal: ,,(Bitcoin) se ocitl ve Wall Street Journal. Přišly Smart money a růst kryptoměnových fondů.“
Graf: Volatilita bitcoinu před a po první žádosti o Bitcoin ETF. Období žádosti Winklevossovců je zvýrazněno v zeleném sloupečku.
Podle Wooa následné zamítnutí této žádosti definitivně zvrátilo klesající volatilitu Bitcoinu, což byl charakteristický trend již od roku 2012.
Stoupající volatilitou se naopak trh stal přitažlivějším pro investory zaměřených na rizikové investice. Další zamítnuté pokusy o Bitcoin ETF již však tak výrazný vliv na cenovou volatilitu nejznámější kryptoměna neměly.
Zatímco někteří odborníci považují volatilitu bitcoinu za pozitivní věc, respektive nevyhnutelný vedlejší „produkt“ masové adopce kryptoměn, jiní se domnívají, že je vážnou překážkou. Například šéf Coinbase Brian Armstrong si myslí, že volatilitu trhu s kryptoměnami lze umírňovat pomocí stablecoinů.
zdroj: cointelegraph.com