Americká společnost Weiss Ratings, která jako první začala v úvodu roku 2018 udělovat kryptoměnám ratingy, pobouřila značnou část komunity dvěma tweety, které se týkaly kryptoměn XRP a Stellar (XLM).
Analytici agentury, která dlouhá léta uděluje ratingy akciím, ETFs či finančním institucím, nejprve publikovali tweet, ve kterém naznačili, že přesun uživatelů z XRP na Stellar by dával trhu s kryptoměnami smysl:
,,Někteří lidé tvrdí, že přesun XRP komunity na XLM (Stellar) by dával smysl. XML má technologickou výhodu nad XRP, ale XRP vede v adopci. Pokud by se XRP komunita přesunula na XLM, dosáhlo by se vyšší adopce.“
Weiss Ratings naznačil, že takový scénář by mohl vyřešit problém s „věčným nepřítelem“ sektoru kryptoměn, kterým je silná centralizace některých projektů. Zatímco kryptoměna XRP je zjevně v kontrole firmy Ripple, Stellar se snaží být decentralizovanějším projektem.
Tweet se však setkal s velkou kritikou. Lidé zpochybňovali údaje a předpoklady, se kterými pracovala agentura. Mnozí tvrdili, že těmito tweety definitivně potvrdila svou neodbornost v tomto sektoru. Ta se proto snažila všechno vysvětlit ve druhém tweetu:
,,Jaká je výhoda XLM před XRP? XLM jde tím směrem, že jednoho dne, když se adoptuje, vytvoří kompletně decentralizovanou síť. XRP na druhé straně vždy bude potřebovat centralizovanou stranu, která bude vše koordinovat, aby bylo dosaženo konsenzu. (XRP) tedy využívá stejný model jako Libra.“
Ripple skrz XRP stejně jako Stellar Lumens se zaměřují na poskytování služeb souvisejících s rychlejšími a levnějšími transakcemi za využití technologie blockchain. Ripple má již přes 300 partnerů z bankovního a finančního sektoru, kteří využívají její produkt RippleNet. Stellar vznikl v roce 2014 a mezi jeho zakladatele patří i bývalí vývojáři XRP. Stellar se více soustředí i na retail, tedy malé uživatele, nejen banky.
zdroj: cryptoslate.com