Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií (CCID) vydalo již 15. vydání žebříčku kryptoměn. Rating publikovaný 6. prosince se tentokrát týkal 35 vybraných digitálních aktiv.
CCID zveřejňuje hodnocení vytipovaných kryptoměn už dva roky a to přesto, že čínská vláda se ke kryptoměnám staví negativně. Nic na tom nezměnilo ani ohlášení o plánované implementaci technologie blockchain do národního hospodářství a ani přípravy národní digitální měny, kterou bude emitovat Čínská lidová banka (PBoC).
Agentura hodnotí kryptoměny podle tří základních kritérií – technologie, aplikace (použitelnosti) a kreativity.
Od června 2018 dominoval tomuto pořadí projekt EOS, který si i tentokrát udržel vedoucí místo. Na druhou příčku se však přesunulo Ethereum (ETH), kterému mohl pomoci i úspěšný hardfork s označením Istanbul, který připravuje Ethereum na přechod do fáze „Ethereum 2.0“, s čím bude souviset i staking s přechodem na konsenzus Proof-of-Stake či řešení problému se škálovatelností (více se dočtete v tomto článku). V předchozím vydání druhý Tron (TRX) tentokrát obsadil „bronzovou“ příčku.
Vůbec poprvé se do elitní desítky dostal Bitcoin (BTC), tedy nejstarší a nejpopulárnější kryptoměna, který skončil devátý. Bitcoin tradičně vede pořadí pokud jde o kreativitu, ale oproti nejlepším podle CCID zaostává hlavně v základní technologii a použitelnosti.
Třetí nejhodnotnější kryptoměna podle tržní kapitalizace XRP, v tomto pořadí kuriózní označena jako Ripple (Ripple je firma, která za touto kryptoměna stojí, nejde o kryptoměnu), se umístila až na 18. příčce.
Pořadí TOP 35 kryptomien podle CCID k prosinci 2019:
Ethereum by mohlo čoskoro umožniť tisícky transakcií za sekundu