Ethereum je blockchainem, který si získal za poslední léta důvěru více firem s hodnotou miliard dolarů. Pokud by existovala vitrína, respektive portfolio jejích úspěchů, určitě by se v ní aktuálně nacházelo konstatování, že protokol Ethereum využívají i společnosti jako Microsoft či Ernst & Young.
Právě Microsoft byl snad nejranější multi-miliardovým gigantem, který začal testovat Ethereum. Bylo to už v roce 2015 a stále platí, že v rámci svého cloudu Azure nabízí služby postavené na Ethereum.
Angažování velkých korporaci v blockchain průmyslu je nepochybně dobrým znakem, zvláště když tyto firmy nevyvíjejí vlastní řešení, ale používají to, co nabízejí samotné decentralizované projekty.
Ethereum v současnosti představuje již skutečně velkou blockchainovou síť, na níž pracuje množství vývojářů a fungují na ní decentralizované aplikace (DApps) a také to, co je aktuálně stále žhavější tématem – decentralizované financování (DeFi). U DeFi sehrává Ethereum obzvláště dominantní postavení.
Čím je však zájem o blockchain Ethereum vyšší, ať už jde o korporace, vývojáře nebo DeFi, tím jsou zřetelnější a patrnější jeho citlivé stránky. Zranitelný je především v souvislosti se škálovatelností, tedy propustností transakcí. Pokud by se náhle rapidně zvýšilo používání tohoto blockchainu, Ethereum by to jen sotva ustálo bez újmy. Zatímco Ethereum aktuálně platí za chyby z minulosti, přicházejí konkurenční projekty, kterým sice vývoj trval déle, ale zdá se, že na masovou adopci a miliardy transakcí jsou pripraveny lépe – příkladem může být Cardano.
Ethereum navzdory těmto úskalím má ještě nějaký čas, aby udělalo potřebné kroky a vylepšilo svou technologii natolik, aby splňovala nároky nové dekády. Klíčovou roli by při tom mohl sehrát přechod na avizovanou novou generaci Ethereum s označením „Ethereum 2.0“. Nejnovějším krůčkem, který Ethereum k tomuto cíli přiblížil, byl hardfork Muir Glacier realizován jen pár dní zpátky. S přechodem na Ethereum 2.0 už bude fungovat celý ekosystém na konceptu Proof-of-Stake (PoS) a ne Proof-of-Work (PoW), což výrazně změní způsob, jakým budou transakce ověřovány, což ovlivní i způsoby škálování sítě.
zdroj: cryptoslate.com