Stále větší komunita fanoušků Bitcoinu se začíná přiklánět k názoru, že jeho hlavní náplní v budoucnu nebude sloužit jako transakční měna denního využití, ale spíše půjde o cenné aktivum podobné fyzickému zlatu. Tématu, zda se z Bitcoinu stává aktivum atraktivní pro investory v době geopolitické nejistoty (tzv. Safe heaven), se věnoval portál CryptoSlate.
Článek upozorňuje především na poslední cenové pohyby Bitcoinu po tom, jak Američané zavraždili velitele jednotek Kuds íránských revolučních gard Kasem Solejmáního. Vyplývá z nich, že Bitcoin se choval podobně (jeho hodnota rostla), než jiná cenná aktiva v čele se zlatem, což naznačuje, že se stává aktivem, do kterého investoři vkládají své naděje v dobách nejistoty.
,,Myslím, že Bitcoin právě úspěšně zvládl svůj beta test, zda je v dobách hrozby války bezpečným přístavem. Byl to pro Bitcoin skutečně velký test,“ poznamenal na jeho cenový pohyb populární trader Willy Woo.
Podrobnější pohyby ceny Bitcoinu před a po útocích Američanů na Solejmáního, studovala analytická společnost Messara. Na grafu, který je přiložen níže, můžete vidět jak se chovala cena Bitcoinu ve čtyřech klíčových momentech předchozích dnů – (1) v době oznámení zavraždění Solejmáního, (2) v době, kdy Trump varoval na Twitteru, že Američané silou odpoví na každý odvetný útok Íránu (hrozil útokem na 52 různých cílů, včetně kulturních památek), (3) v době kdy Írán zaútočil na americké cíle a v čase, (4) kdy Trump vyzval ke zmírnění napětí. Z grafu vyplývá, že každá eskalace napětí (1,2,3) přispěla k růstu ceny Bitcoinu a zmírnění napětí (4) vedlo k jeho poklesu.
Faktem však je, že graf sleduje jen období několika dní a tedy s přesvědčením tvrdit, že Bitcoin je bezpečným přístavem v období geopolitického napětí by bylo mimořádně nezodpovědné.
Zároveň je třeba si uvědomit, že o Bitcoinu jako bezpečném přístavu mluví zejména lidé, kteří mají na samotný kryptoprostor silné vazby, ať už jde o speakery, analytiky nebo média píšící o kryptoměnách. Nemusí to přitom dělat s úmyslem manipulovat trhem. Prostě to tak cítí, protože jsou v dané problematice až příliš „namočení“.
Zatímco volatilita Bitcoinu výrazně neklesne a to se pravděpodobně nestane dříve, než bude jeho kapitalizace mnohonásobně větší, do té doby je těžko uvěřitelné, že budou do něj masověji investovat velké instituce, když se budou cítit ohroženy v důsledku hrozící války. Na to je Bitcoin ještě příliš mladý a velcí investoři příliš opatrní.
Zdroje: Kryptonovinky, cryptoslate.com