Portál CryptoSlate publikoval zajímavý článek, který popisuje způsob, jak mohou bitcoinové velryby (takto jsou označováni účastníci na trhu, kteří vlastní velké množství BTC) poměrně jednoduše manipulovat s cenou Bitcoinu.
Článek se odvolává na zjištění krypto-influencera Albyho Ja, který tvrdí, že mu tyto informace poskytla pod podmínkou zachování anonymity jedna ze zmíněných bitcoinových velryb. Zcela upřímně – nedokážeme ověřit, zda si rozhovor s velrybou náhodou jen nevymyslel, ale nic to nemění na tom, že postup, jakým se dá manipulovat cena, je pro velryby poměrně jednoduchý.
Anonymní velryba nejprve upozornila, že na manipulaci ceny Bitcoinu je třeba vlastnit při současné velikosti trhu s kryptoměnami prostředky, alespoň v hodnotě 100 milionů dolarů. Ty je nutné rozdělit na několik burz. Hlavní myšlenkou je vytvořit iluzi, že poptávka po dané kryptoměně stoupá nebo klesá.
Strategií velryby je umisťovat velké objednávky na různé burzy, aniž by je chtěla opravdu realizovat. Díky její aktivitě se však ostatní investoři dozví o zvýšeném zájmu o obchodování daného assetu a o nárůstu počtu objednávek, které čekají na vyplnění. Na základě toho budou věřit, že ostatní účastníci trhu se budou snažit kupovat nebo prodávat za určitou cenu. Tito investoři proto umístí své nákupní nebo prodejní objednávky ve stejném cenovém rozpětí, ve kterém je umístila velryba.
Trh se díky tomu většinou posouvá právě ve směru, ve kterém jsou zadávány velké objednávky velryby. V tomto okamžiku však velryba své obchodní příkazy (objednávky) zruší, což však neplatí o příkazech ostatních investorů, jejichž objednávky se začnou realizovat. Nedostatečný tlak na nákup nebo prodej bude tlačit trh opačným směrem, což bude mít za následek ztráty pro investory a obrovské zisky pro danou velrybu.
Anonymní velryba přiznala, že někdy opravdu realizuje své velké objednávky. Když se to stane, trh má tendenci výrazně růst nebo klesat. Podstatný býčí nebo medvědí signál, který tím vyvolala, má tendenci spouštět takzvané „FOMO“ (strach ze zmeškané příležitosti), kdy do trhu vstupují další investoři, kteří se obávají, že zmeškají příležitost naskočit do trhu a svést se na vlně úspěchu.
Tento typ obchodního chování obvykle posouvá cenu kryptoměny ještě dále směrem, kterým se vydala. Jelikož většina účastníků má nastaveny obchodní příkazy na Longy nebo shorty (podle typu trendu), velryba vydělává díky předem nastaveným příkazům pro prodej. Trh nakonec dosáhne bodu vyčerpání, který má za následek retenci. To má za následek velké zisky pro velrybu, která již opustila trh, a velké ztráty pro investory, kteří naskakovali ve fázi FOMO.
Portál Cryptoslate konstatuje, že i když je manipulace s trhem neetická a nezákonná, je běžnou praxí a to nejen u trhu s kryptoměnami. Maloobchodní investoři proto musí co nejdříve pochopit, jak tyto postupy velryb fungují, aby chránily svůj kapitál.
I vzhledem k manipulaci trhu velrybami stále platí, že nejlepší formou investice do Bitcoinu je „HODL“ (dlouhodobé držení), respektive pravidelný nákup ve stejných intervalech za stejnou částku, čímž se nákupní cena BTC průměruje. Vyhýbání se krátkodobým obchodům je zároveň nejlepší strategií, jak se vyhnout riziku, že proděláte díky manipulaci trhu velrybami.
zdroj: cryptoslate.com