Rok 2020 se v souvislosti s Bitcoinem zmiňoval snad již dva roky zpátky. Důvodem je halving, který nastane v květnu 2020 a výrazně ovlivní odměny pro těžaře nejznámější kryptoměny. Ta se sníží o polovinu z 12.5 BTC na 6.25 BTC za jeden vytěžený blok. Ačkoli to na první pohled vypadá jako negativní zpráva, u předchozích dvou halvingů měl tento fundament na cenu Bitcoinu výrazně pozitivní vliv.
Nikdo z nás nedokáže predikovat, zda halving pozitivně nebo negativně ovlivní cenu Bitcoinu. Jisté je jen to, že se stane a že těžaři Bitcoinu mají před sebou klíčové období. Kromě halvingu bychom však v roce 2020 měli sledovat i další důležité fundamenty, které nám řeknou hodně o tom, jak je trh s Bitcoinem zdravý. Portál Crypto Slate vyjmenoval ty nejdůležitější:
- Hashrate bitcoinové sítě
- Celkové množství unikátních adres na BTC blockchainu
- Pokrok ve vývoji institucionální infrastruktury
1 # Hashrate
Hashrate je výpočetní síla, která je vynaložena na vytěžení nového BTC bloku. Dobrou zprávou je, že s malými výkyvy prakticky celý minulý rok průměrný hashrate rostl a dosahoval nových historických rekordů, což znamená mimo jiné:
- Zájem těžařů o těžbu Bitcoinu se zvyšuje
- Čím je hashrate vyšší, tím je Bitcoin bezpečnější, protože je odolný vůči takzvanému 51% útoku
Otázkou je, zda bude Hashrate stoupat i po halvingu, po kterém se k těžařům dostane každý den o polovinu méně BTC, než dosud. Pokud by cena Bitcoinu klesala nebo stagnovala na současné úrovni, mnozí těžařů bude nuceno vypnout svá zařízení, protože těžba by pro ně už nebyla profitabilní. Sledování míry Hashrate, která vyjadřuje celkové vynaložené úsilí na těžbu BTC, je proto nepochybně důležitým ukazatelem.
2 # počet unikátních adres
Počet aktivních unikátních adres je hlavním ukazatelem toho, zda aktivita na dané síti stoupá nebo ne. Podle portálu blockchain.com, který sleduje aktivitu na Bitcoinu, je v posledních dvou letech počet jedinečných aktivních adres na BTC síti relativně stabilní (okolo 450 000). Pozitivem je, že počet aktivních adres se nesnížil ani poté, co cena BTC klesla z 20 tisíc dolarů na 3 tisíce dolarů a aktuální je cena stále kolem 60% od svých historických maxim. Pokud bude počet aktivních adres růst, bude to silným fundamentálním základem pro úspěch Bitcoinu.
3 # Zlepšení infrastruktury pro institucionální investory
Spekulativní investoři do Bitcoinu věří, že právě instituce mohou spustit nový bitcoinový bullrun, který vyžene cenu této kryptoměny k novým maximům. Rok 2019 byl z tohoto pohledu významný, protože vznikly nové regulované platformy, které nabízejí institucím služby, které dosud na trhu s kryptoměnami dostupné nebyly. Ať už jde o Bakkt, který umožňuje investice do Bitcoin futures vázaných na reálné Bitcoiny, Fidelity Assets Management, které nabízí custody řešení pro bezpečnou úschovu kryptoměn nebo Coinbase Custody, aktuálně největší institucionální správce kryptoaktiv na světě. Očekává se, že v roce 2020 bude trend vzniku nových produktů zaměřených na korporace pokračovat, v čehož důsledku budou proudit do trhu nové miliony až miliardy dolarů. Šéf Coinbase Brian Armstrong se nechal nedávno slyšet, že dříve či později bude držet v kryptoměnách část svých aktiv každá významná firma na světě.
https://www.kryptonovinky.sk/halving-bitcoin-vplyv-na-cenu-deflacna-otazka/