Uplynuly již více než dva roky od momentu, kdy Čínská lidová banka (PBoC), která v nejlidnatější zemi světa zastává úlohu centrální banky, oficiálně zakázala kryptoměny. Přesto při pohledu na globální trh s kryptoměnami sehrává Čína i v roce 2020 významnou roli.
Portál CryptoSlate poukázal ve svém článku na 3 faktory, které nejenže potvrzují stále velký vliv Číny na kryptoměny, ale zároveň naznačují, že tento vliv se může v následujícím období ještě zvýraznit:
- Významné postavení Číny v oblasti těžby Bitcoinu
- Rychle rostoucí vývoj blockchainových řešení v zemi
- Existence dvou předních kryptoměnových burz v Číně OKEx a Huobi
1 # Dominantní postavení v těžbě
Není to ještě velmi dávno (srpen 2019), kdy jsme vás informovali o tom, že Čína plánuje realizovat globální zákaz těžby kryptoměn na jejím území. Od té doby se však věci výrazně změnily. Národní komise pro rozvoj a reformu (NDRC) svůj původní návrh na aplikaci tohoto nařízení stáhla, čímž v podstatě legitimizovala už nyní dobře zaběhnutý minigový průmysl. Čína má dominantní postavení pokud jde o těžbu Bitcoinu a změna názoru vládou kontrolovanou institucí jen potvrzuje, že je v jejím zájmu tento podíl udržet, nebo ještě zvýraznit.
Pro Bitcoin to však nemusí být dobré zprávy. Už nyní více než polovina celkové výpočetní síly vynaložené na těžbu BTC (Hashrate) pochází z mining poolů v Číně. Nárůst vlivu jedné jediné země na těžbu BTC ho centralizuje, což je v rozporu s jeho samotnou podstatou.
2 # Růst rozvoje blockchainu
Přestože o kryptoměnách mluvili v uplynulém roce v americkém kongresu, o Bitcoinu „tweetoval“ Donald Trump a zesměšňoval ho americký ministr financí, nejdůležitějším vládním prohlášením roku, které souviselo s kryptoměnami, měl na svědomí čínský prezident Xi Jinping. Ten v posledním čtvrtletí oznámil, že pro Čínu bude v následujících letech důležité, aby implementovala technologii blockchain do národního hospodářství. Tento výrok okamžitě změnil národní vnímání kryptoměn a v přísně cenzurovaném zpravodajství se začaly objevovat i články, které popisovaly historii a přínos Bitcoinu. Ačkoliv od Číny nemůžeme čekat, že otevře dveře decentralizovaným kryptoměnám, jisté je, že její technologický přínos týkající se vývoje blockchainových řešení bude v následujících letech velmi velký.
3 # Částečné schválení kryptoměnových burz
Už v úvodu článku jsme upozornili, že Čínská lidová banka PBoC už před více než dvěma lety zakázala obchodování kryptoměn. Přesto některé burzy fungují dodnes, ačkoli se dá konstatovat, že jejich existence byla a stále je v jakési šedé zóně. To už ale neplatí o dvou gigantech – burzách Huobi a OKEx, které měly podle informací CEO společnosti Sino Global Capital Matthewa Grahama získat od Číny jakýsi level oficiálního schválení.
Při změně čínské rétoriky o blockchainu, dominantním postavení při těžbě Bitcoinu a částečnému otevření trhu pro kryptoměnové burzy se zdá, že Čína pomalu ale jistě ještě více stupňuje svůj vliv na tomto trhu. Rozhodně lze tedy konstatovat, že Čína kryptoměnaám dveře nezavírá, ačkoli pravděpodobně nikdy, nebo minimálně v dohledné době, jim oficiálně cestu nevydláždí.
zdroj: cryptoslate.com