Ve Venezuele vyvíjejí decentralizovanou síť s názvem Loche, která má být řešením pro realizaci bitcoinových transakcí bez nutnosti internetu za pomoci radiových vln. Jde o reakci místní kryptokomunity na časté výpadky elektřiny a internetu v zemi. Loche je open-source projekt pod vedením Randyho Brita, člena venezuelské bitcoinové asociace.
Projekt Loche využívá dvě zařízení s názvy Turpial a Harpia, které umožňují komukoliv připojit se na bitcoinový blockchain pomocí rádiových vln s dlouhým dosahem.
Tirpial je jednodušší verze rádiového vysílače, o níž se uvádí, že pracuje v městských oblastech na vzdálenost jednoho až dvou kilometrů.
Harpia je omezenější rádiový modul, který se používá s malými počítači, jako je například Raspberry Pi.
Obě zařízení byly vyvinuty tak, aby byly přenosné a fungovaly na baterii. Jejich použití není omezeno jen na Bitcoin. Možné je integrovat i jakékoliv jiné blockchainy, například Monera, či dokonce systémy určené pro zasílání zpráv a přenos souborů jako je IPFS.
Zařízení Loche tedy nabízejí alternativní způsob přenosu dat na internet. Využití mohou nalézt v oblastech, kde jsou problémy s infrastrukturou, nebo různé vládní omezení internetového připojení.
,,Děláme něco pro situace, kdy nemáte vůbec internet, ať už kvůli nedostatku infrastruktury, nebo cílené cenzuře. Nebo ho můžete využít, když chcete zůstat anonymní, takže nechcete odhalovat svou domácí IP adresu, která souvisí s vaší identitou,“ vysvětluje Randy Brito.
Zařízení by se mohly dostat do prodeje prý již v druhém pololetí 2020. Software je však open-source a tak ho může využít kdokoliv v rámci svého vlastního řešení.
Slabinou zatím je, že síť stále v určitém bodě vyžaduje internetové připojení, aby se dokázala napojit na světové uzly (Nody). Brito vysvětlil, že síť nemusí být nutně připojena na Nody přes internetové připojení pevné linky. Myslí si, že uživatelé se satelitními anténami by také mohly fungovat jako brány a opětovně přenášet údaje v rámci sítě.
zdroj: cointelegraph.com