Znepokojivé údaje, které zveřejnil Kongresový rozpočtový úřad USA (CBO) a upozornil na ně i manažer kryptoměnových zajišťovacích fondů Travis Kling, uvádějí, že průměrný rozpočtový deficit USA nebude v budoucnu nižší než 1 bilion dolarů ročně, respektive 4,5% HDP.
,,Tento deficit je výrazně vyšší než 2,9% HDP, který byl průměrem v posledních 50 letech,“ upozornila ve své zprávě CBO. Jak můžete vidět i na grafu, mezi lety 1969 až 2018 byl průměrný deficit USA zmiňovaných 2,9% HDP. Aktuálně CBO předpokládá, že mezi lety 2020 až 2029 bude 4,7% HDP, tedy 12,2 bilionu dolarů. Ročně tedy neklesne pod jeden bilion USD.
Jeden bilion dolarů představuje aktuálně více než 6 násobek celkové tržní kapitalizace Bitcoinu a čtyřnásobek tržní kapitalizace všech kryptoměn dohromady.
Podle portálu Cointelehraph americký deficit není jediným znepokojivým aspektem hospodářské politiky USA. Koncem minulého roku se ukázalo, že celkový dluh země je aktuálně vyšší než kdykoliv předtím a představuje 23 bilionů dolarů (celkový světový dluh je 255 bilionů).
Rozpočtové deficity se vyskytují, když hodnota výdajů daného státu přesahuje hodnotu jeho příjmů. Kling poznamenal, že vlády řeší tento problém tím, že umožňují vytváření nových peněz, které mohou následně nasměrovat tam, kde je to potřeba.
Proces tištění nových peněz má kořeny v keynesiánské ekonomii, která vyzývá státy a centrální banky, aby řídili peněžní zásobu namísto toho, aby umožnily trhu rozhodovat o cenách zboží a služeb.
Takové nastavení vytváří problém známý jako „nemožná trojice“, což je pokus o dosažení volných kapitálových toků, pevný směnný kurz mezi měnami a nezávislost měnové politiky.
Mnozí odpůrci neustálého „tlačení“ nových fiatových peněz a odpůrci zásahů státu a centrálních bank do trhu, věří, že decentralizovaný Bitcoin, který má deflační model (Bitcoin nebude nikdy více než 21 milionů), je alternativou pro stávající systém. Porovnání jeho kapitalizace s ročním deficitem USA jasně vykresluje, jaký je v současnosti stále malý.
zdroj: cointelegraph.com