Bitcoin existuje jen něco přes 11 let a přestože poslední „Satoshi“ se vytěží až v roce 2140, už dnes je v oběhu přes 18 milionů z celkem 21 milionů, které kdy budou existovat.
Problémem je, že mnohé z těchto Bitcoinů se podle všeho už nikdy „nepohnou“. Odhaduje se, že kvůli ztraceným přístupovým údajům zejména v prvních letech jeho existence, kdy lidé netušili, že jednou může být opravdu vzácný, by mohlo jít o 3 až 7 milionů BTC. Tři až čtyři miliony BTC odhaduje studia Chainalysis. John McAfee tvrdí, že jde až o sedm milionů.
Reálně v oběhu, když odečteme ty, které jsou „ztracené“, je tedy 11 až 15 milionů Bitcoinů. Značnou část z nich mají pod kontrolou směnárny a burzy.
Portál CryptoSlate informoval, že největší americká směnárna Coinbase má aktuálně pod kontrolou na svých studených peněženkách až 983 706.78 BTC (v době psaní článku), což představuje při současném kurzu kolem 8,4 miliardy amerických dolarů. Coinbase je zároveň i největším poskytovatelem institucionálního custody řešení bezpečné úschovy kryptoměn prostřednictvím platformy Coinbase Custody.
Na druhém místě skončila burza Huobi, která kontroluje 360 000 BTC a třetí je podle Chain.info burza Binance, která byla loni druhá (počet držených BTC nebyl uveden). Na čtvrtém místě je Bitfinex s více než 192 000 BTC. Následují burzy Bitstamp, Kraken a Bittrex.
Kontroverzní roli při držení Bitcoinů sehrála v posledním roce zejména burza Huobi. Několik analýz naznačovalo, že právě prostřednictvím ní mohla být negativně ovlivňována cena Bitcoinu v druhé polovině roku 2019, protože Huobi zprostředkovávala prodej Bitcoinů, obrovskému čínskému Ponziho schématu Plus Token. Více o tomto tématu jsme psali zde.
Nedávná studie Chainanalysis zas tvrdí, že přes Binance a Huobi se realizovalo v roce 2019 až 52% všech nelegálních transakcí. Více se dočtete v tomto článku.
https://www.kryptonovinky.sk/binance-a-huobi-prijali-vyse-52-vsetkych-nelegalnych-btc-transakcii/