Nadace IOTA Foundation informovala, že aktualizovala svou desktopovou verzi Trinity Wallet. Tato aktualizace souvisí s odstraněním její nedávno odhalené zranitelnosti.
Nová verze peněženky, která byla vydána 16. února, však nepředstavuje zcela řešení nedávného bezpečnostního problému, protože síťový koordinátor IOTA je stále vypnutý.
IOTA Foundation zároveň uvedla, že restartuje koordinátora až poté, co uživatelé podstoupí proces migrace svých tokenů na bezpečné seedy. Nástroj, který by to měl umožnit, by měl být zveřejněn v nadcházejících dnech:
,,Migrací vašich tokenů na nové bezpečné seedy před opětovným spuštěním koordinátora se zajistí, aby případný útočník nebyl schopen provést neoprávněné přenosy vašich tokenů, pokud tak již neučinil.“
Zranitelnost systému, která byla 25. ledna využita na hack peněženky Trinity cílila na uživatele, kteří ji používali desktopovém počítači. Nadace však doporučuje, aby si své tokeny přemigrovali nejen uživatelé stolních počítačů, ale i ti, kteří používají k tomuto účelu svůj smartphone.
Ztráty způsobené hackem zatím nebyly přesně určeny. ,,Odcizené prostředky byly záměrně a opakovaně sloučeny a rozděleny tak, aby zkomplikovaly vyšetřování. Náš současný předpoklad je, že pachatel se nejprve zaměřil na účty vysoké hodnoty a pak se přesunul na menší účty, dokud byl v této činnosti přerušen po tom jak byl pozastaven IOTA koordinátor,“ zní vysvětlení nadace.
Odhady škody se pohybují mezi 300 000 USD až 1 600 000 USD. Někteří uživatelé stále věří, že se jim mohou jejich prostředky vrátit.
IOTA Foundation konstatovala, že nedávný hack se týká pouze peněženky Trinity Wallet a nedošlo k porušení základního protokolu IOTA, jak naznačovaly některé články. Peněženka Trinity Wallet byla vydána v červenci 2019 a nabízela jednodušší používání a realizací transakcí kryptoměny IOTA.
Koordinátor je centralizovaný bod celého ekosystému IOTA. Jde o kontrolní bod pro ověření platnosti transakcí a pro zamezení takzvaného double Spending (dvojitá útrata). Tím, že byl vypnut, se sice zabránilo dalším škodám, ale zviditelnila se vedle toho obrovská centralizace celého projektu, kterou lze zjevně kdykoliv vypnout.
Cílem autorů projektu je zbavit se závislosti na koordinátorovi, jeho úplným odstraněním a přechodem na decentralizovaný program Coordicide, který řeší kromě témata centralizace i výšku transakčních nákladů a škálovatelnost sítě. Nedávno bylo oznámeno spuštění fáze Chrysalis, která je jakýmsi mezistupněm před přechodem na decentralizovaný Coordicide.
Současné problémy IOTA s cenou IOTA výrazněji nezamávaly. Může to být důkazem toho, že investoři v současném trhu jsou hlavně cenovými spekulanty a nejde jim ani tak o kvalitu daného projektu. V opačném případě by hack sítě a zejména vypnutí koodrinátora (čímž se zviditelnila centralizace projektu, což je nežádoucí jev) měl na cenu pravděpodobně mnohem výraznější dopad.
https://www.kryptonovinky.sk/iota-predchadza-do-fazy-chrysalis-je-medzistupnom-pred-decentralizaciou/
zdroj: cointelegraph.com