Již vícekrát jsme vás informovali o pozitivním jevu v souvislosti s vyhledáváním kombinace slov „Bitcoin halving“ ve vyhledávání na Google. Vypadá to však tak, že zájem o toto téma je úzce navázán na cenu Bitcoinu. 61 dní před květnovým halvingem totiž můžeme konstatovat, že od konce února, kdy jsme zaznamenali její pokles, trend vyhledávání informací o halvingu začal také klesat.
Na skutečnost, že cena Bitcoinu ovlivňuje vyhledávání informací o halvingu upozornil portál CryptoSlate, který se domnívá, že z tohoto důvodu existuje možnost, že halving v krátkodobém ohledu cenu nejznámější kryptoměny navzdory očekáváním výrazněji neovlivní.
Na obrázku je červeně zvýrazněn trend vyhledávání slova „halving“ a modrou barvou kombinace slov „Bitcoin halving“ (tuto druhou kombinaci považujeme za důležitější) v USA za posledních 12 měsíců. Přestože vyhledávání těchto informací mělo několik měsíců stoupající křivku, propad cen tento trend přerušil.
Dělat predikce ceny Bitcoinu v souvislosti s halvingem pouze na základě těchto zjištění by bylo jistě nesprávné, ale je dobré vědět, že zájem o halving ovlivňují cenové pohyby. To znamená, že pokud by cena Bitcoinu šla ještě níže, může trend vyhledávání informací o halvingu dále klesat. A to je něco, co bychom před jeho blížícím se termínem nechtěli vidět.
Halving snižuje odměnu za vytěžení nového bloku Bitcoinu o polovinu. Děje se přibližně jednou za čtyři roky. První dva halvingy v letech 2012 a 2016 měly na cenu Bitcoinu mimořádně pozitivní vliv a proto se očekává, že i nejbližší dělení odměny v květnu 2020 ovlivní cenu podobným způsobem. Tentokrát se sníží odměna z 12.5 BTC na 6.25 BTC.
Zatímco většina odborníků považuje halving za pozitivní věc v souvislosti s cenou Bitcoinu, skeptici upozorňují, že v případě nepříznivé situace na trhu s kryptoměnami, kterou ovlivňují i externí faktory (koronavirus, geopolitická situace, slábnoucí ekonomika, válka o cenu ropy …), se může stát, že halving bude mít i opačný efekt.
Pokud totiž cena Bitcoinu nebude dostatečně vysoko, po dělení odměny pro těžaře mohou mít mnozí z nich výrazné problémy přežít (za stejné úsilí dostanou polovinu). Přerušení jejich těžby by znamenalo i snížení celkového hashrate a tedy bezpečnosti celé sítě. Hashrate přitom prakticky od začátku roku 2019 neustále stoupá a vytváří nové rekordy, což znamená, že těžaři stále věří v pozitivní cenový vývoj.
https://www.kryptonovinky.sk/halving-bitcoin-vplyv-na-cenu-deflacna-otazka/
zdroj: cryptoslate.com