Kongresmanka za demokratickou stranu Maxine Watersová prezentovala šokující návrh dát každému dospělému Američanovi 2000 dolarů měsíčně a každému dítěti 1000 dolarů měsíčně, aby jim tímto způsobem pomohly v překlenutí náročné finanční situace související s epidemií koronaviru.
Watersová, která je předsedkyní Výboru amerických finančních služeb pro domácnosti navíc předložila celou řadu dalších mimořádných legislativních návrhů na pomoc americké ekonomice.
Mimo jiné navrhuje pozastavení všech plateb spotřebitelským a malým podnikům, pozastavení plateb hypoték, plateb za auta, studentských půjček, půjček pro malé podniky a osobních půjček.
Tento šokující návrh výborně odráží, jaké zoufalé situaci čelí světová ekonomika. Navrhovaná opatření jsou rozsáhlejší než cokoliv jiného, na co si historie pamatuje od dob Velké hospodářské krize. Jdou mnohem dál, než nedávná výzva kandidáta na amerického prezidenta Bernieho Sanderse, který chtěl dát Američanům jednorázovou dotaci v hodnotě 2000 dolarů.
Watersová se při prezentaci těchto návrhů odvolávala na medializované zprávy, podle nichž chce Trumpova administrativa poskytnout 850 miliard dolarů na pomoc postiženým odvětvím. ,,Pokud je to pravda, je zřejmé, že této zprávě chybí smysl – rodiny musí být na prvním místě. Proto navrhuji odvážný fiskální balíček jako reakci na veřejnou politiku, z čehož budou mít prospěch zejména těžce pracující a zranitelní Američané, kteří mohou v důsledku krize související s koronavirem čelit finančním problémům, nebo dokonce riziku vystěhování se.“
Návrh by zřejmě způsobil masivní inflaci
Zakladatel společnosti Quantum Economics, kterého si můžete pamatovat i jako hlavního analytika eToro, Mati Greenspan, si myslí, že tento návrh Watersové by měl dalekosáhlý negativní dopad. ,,V zásadě by to způsobilo masivní inflaci, protože byste získali více peněz za stejné množství zboží a služeb,“ řekl portálu Cointelegraph.
Greenspan nevěří, že by něco takového mohl Donald Trump podepsat. Situace by se však mohla změnit, pokud by v blížících se prezidentských volbách vyhráli demokraté.
Jaký by to mělo dopad na Bitcoin?
Greenspan si myslí, že teoretické schválení těchto opatření by mohlo Bitcoinu pomoci. ,,Z dlouhodobého hlediska by z toho mohl mít prospěch (Bitcoin), nevím jestli by to však platilo pro zbytek kryptotrhu. V podstatě cokoliv, co by drželo svou hodnotu vůči znehodnocené měně (tedy v tomto případě dolaru) – zejména v případě, že by to způsobil špatný úsudek vlád a bank – by rozhodně posílilo a to by byl i příklad Bitcoinu.“
Další představy Watersové
Watersová rovněž navrhuje, aby byly pozastaveny negativní reporty o spotřebitelských úvěrech, vymáhání pohledávek a zpětný odkup na celou dobu trvání krize a aby dlužníci dostali pobídky, které by jim pomohly splatit své nedoplatky, aniž jim byly zvýšeně úroky či nařízení pokuty.
Greenspan si myslí, že některá navrhovaná opatření by mohla být vhodné, kdyby byly přísně časově omezené, ale existuje hrozba, že pokud by se aplikovaly, bylo by velmi těžké je v budoucnu opět nepoužít. ,,Je to jako s kvantitativním uvolňováním. Je to Pandořina skříňka,“ dodal.
zdroj: cointelegraph.com