Zakladatel kryptoměny Ethereum Vitalik Buterin měl včera na Twitteru menší výměnu názorů s bitcoinovým developerem ze společnosti Blockstream Zackem Voellem. Buterin ho upozornil, že Bitcoin nebyl vždy digitálním zlatem, jak to Voell prezentuje.
,,Připojil jsem se k bitcoinové éře v roce 2011 a tehdy si pamatuji jednoznačnou náladu, že Bitcoin byl v první řadě považován za peer-to-peer hotovost a ne druhé zlato,“ upozornil Voella.
Buterinův názor, že Bitcoin byl původně navržen jako online platidlo, je podporován mnoha odborníky a co je nejpodstatnější, odráží se od samotného Bitcoin whitepaperu, který publikoval záhadný Satoshi Nakamoto v roce 2008.
Hned v prvním řádku whitepaperu je napsáno: ,,Čistě elektronická verze peer-to-peer by umožňovala online platby přímo z jedné strany na druhou bez přechodu přes finanční instituci.“
V současné době se však stále více lidí přiklání k tomu, že Bitcoin má blíže k zlatu, než ke tomu, aby se stal platebním prostředkem na dennodenní využití. Vděčí za to své vzácnosti (nikdy ho nebude více než 21 milionů), ale i tomu, že jeho cena je velmi volatilní.
Potřebné je uvést, že zlato je sice vzácné a cenné, ale jako každodenní transakční měna je nevhodné. Nelze ho totiž snadno přenášet a je nepoužitelné na mikroplatby, pokud nejsou zpracovávány pod dohledem obrovské centralizované sítě, s čím zas souvisí transakční poplatky. Z části jsou tyto vlastnosti zlata podobné i Bitcoinu, který má problémy se škálovatelností, čili propustností transakcí. Pokud by ho dnes začali lidé používat jako běžný platební prostředek, síť by se zahltila, transakce by trvaly dlouho a byly by drahé. I z toho důvodu začaly vznikat Fork Bitcoinu například Bitcoin Cash, jejichž cílem bylo tento problém řešit.
Výhodou Bitcoinu zůstává jeho decentralizovanost, které se zřejmě nemůže v současnosti rovnat žádná jiná kryptoměna. Zda se jednou stane běžným platebním prostředkem je velmi sporné. Musíme konstatovat, že v současnosti je v kurzu více názor, že pokud uspěje, tak spíše než cenná komodita.
zdroj: cointelegraph.com