Společnost TokenAnalyst publikovala novou studii, jejímž závěrem je, že za posledních 12 měsíců stoupla on-chain aktivita stablecoinů o neuvěřitelných 900 procent.
Tento nárůst není s ohledem na celkový růst kapitalizace stablecoinů překvapující. Největší stablecoin Tether (USDT) se již pevně usadil na čtvrtém místě největších kryptoměn hned za XRP, Ethereum a Bitcoinem a pokud by se spočítala dolarová kapitalizace všech stablecoinů, tak jsou společně již na třetím místě před XRP.
Zajímavé je sledovat zejména jejich stoupající on-chain transakce. Zatímco v dubnu 2019 šlo o 6,2 bilionu dolarů, v březnu 2020 celkové volume stablecoinů přesáhlo již 50 bilionů USD. Viz graf:
Na grafu výše můžete vidět, že transakce stablecoinů jsou rozděleny to tří kategorií – centralizované směnárny (oranžová), jiné (zelená) a DeFi (modrá). Pro fanoušky decentralizovaného financování je pozitivní, že růst volume je patrný i u DeFi, ačkoli transakce na centralizovaných směnárnách převyšují DeFi zatím 5 ku jedné.
Ze tří analyzovaných stablecoinů Tether (USDT), USDC (USDC) a Dai (Dai) je Dai zdaleka nejvíce decentralizovaný, přičemž 88 procent jeho transakcí se děje v rámci decentralizovaného financování. To samozřejmě není překvapující, protože samotný Dai je postaven na protokolu DeFi. Na druhé straně 62% aktivity Tether se děje na centralizovaných burzách.
Stablecoiny jsou v kryptosvětě stále populárnější a to z několika důvodů. Jejich primárním účelem je nadále možnost „zaparkovat“ se do stablecoinu, který drží svou hodnotu vůči fiatové měně (např. dolaru) z důvodu obav propadu hodnoty tradičních kryptoměn. Nadále jsou však na blockchainu na rozdíl od opuštění trhu v podobě tradičního přechodu do fiatové měny. Vypadá to však tak, že o stablecoiny začíná být zájem i jako alternativní způsob výplaty.
zdroj: cointelegraph.com