Vypadá to opravdu zvláštně, když akcie S & P 500 rostou vedle toho, jak se prohlubují reálné ekonomické problémy zemí a podnikatelů a centrální banky s vládami dělají vše pro to, aby udržely krachující ekonomiku nad vodou.
Jerome Powell, který je předsedou amerického FEDu, ve středu varoval, že americká ekonomika je v současnosti v důsledku vypuknutí pandemie COVID-19 v nejhorší kondici v historii. ,,Když uvidíme ekonomické údaje za druhé čtvrtletí, budou horší než jakékoli údaje, které jsme dosud viděli,“ upozornil a zároveň naznačil, že očekávané zotavení trhu po překlenutí pandemie bude jen velmi těžko ve tvaru „V“, tedy, že se vše rychle vrátí do starých dobrých kolejí.
Powell tvrdí, že FED udělá vše pro to, aby udržel nízké úrokové sazby a vytvářel kapitálové nástroje pro klíčové trhy při vkládání likvidity do vnitřních funkcí hospodářství. Neřekl to tedy doslovně, ale lze pochopit z toho možná to, že FED je připraven neomezeně pouštět do oběhu nové miliardy až biliony v podobě kvantitativního uvolňování (QE). Jinak řečeno centrální banka nakoupí jakoukoliv částku aktiv na podporu hladkého fungování trhu.
Někteří analytici si myslí, že tyto kroky Fedu budou pozitivně ovlivňovat cenový vývoj Bitcoinu. Teddy Vallee, který je zakladatelem a CEO hedgeového fondu Pervalle Global, uvedl, že logaritmický graf Bitcoinu má potenciální korelaci s celkovým objemem aktiv, které mají světové centrální banky. Například když počátkem roku 2018 začaly banky snižovat své rozvahy, začal se propadat i kryptotrh. Tato korelace sice není zdaleka dokonalá, ale naznačuje, že mezi kroky centrálních bank a Bitcoin existuje určitý vztah.
Když tedy Powell naznačil, že největší centrální banka na světě, která nafoukla svou rozvahu za dva měsíce o 50 procent, má v úmyslu tlačit další biliony dolarů, pro Bitcoin to vypadá jako pozitivní informace.
Dan Morehead vysvětluje, že to dává smysl. Pokud se totiž do oběhu dostávají nové peníze, v konečném důsledku se použijí na nákup věcí, které mají fixní množství. Ať už jde o akcie nebo nemovitosti. Ale i zlato či Bitcoin, jejichž cena se díky tomu může nafouknout, protože mají omezené množství.
zdroj: cryptoslate.com