Tvůrce první technologie založené na konceptu Proof-of-Work Emin Gun Sirer přiznal, že souhlasí s názorem bitcoinových maximalistů v tom, že 95% stávajících kryptoměn jsou nesmyslem.
Počítačový vědec a profesor na Cornell University Emin Gun Sirer je tvůrcem systému s názvem Karma, který byl postaven na principu Proof of Work ještě v roce 2003, tedy zhruba 5 let před publikací Bitcoin whitepaper. Tvrdí o sobě, že se zdaleka nepovažuje za Bitcoinového maximalistu, ale souhlasí s jejich názorem, pokud jde o zbytečnost mnoha altcoinů.
Na trhu existuje více než 5000 známých kryptoměn s celkovou kapitalizací více než 250 miliard dolarů. Drtivá většina z nich však nepřináší nic nového. ,,Není nic špatného na tom, že někdo chce přinést způsob jak realizovat platby. Ale Bitcoin to udělal první. Snažit se mu konkurovat je hloupost,“ konstatoval.
,,Nesnáším maximalistický přístup k Bitcoinu. Jsem vědecký člověk. Pokud existuje dobrá věc, jsem první, kdo na to upozorní. Mají však pravdu, když 95% věcí označují jako podvody,“ přiznal a upozornil, že většina kryptoměn vznikla jen za účelem nashromáždit peníze.
Kriticky se vyjádřil například na adresu Justina Suna, čínského podnikatele, který stojí za kryptoměnou Tron, ale v poslední době se snaží ovládnout značnou část dalšího kryptoprostoru ,,Lidé jako Justin Sun chodí, jakoby disponovaly něčím zvláštním, ale oni jen recyklovali něco, co patří někomu jinému.“
Mimo sektor bitcoinových maximalistů sdílí podobný názor jako Sirer i šéf společnosti Ripple Brad Garlinghouse, který dokonce tvrdí, že zbytečných je 99% stávajících kryptoměn. Myslí si, že časem skončí na nule, protože nenabízejí řešení skutečných problémů.
zdroj: cointelegraph.com