Halving, který snížil odměnu pro těžaře Bitcoinu o polovinu, podle očekávání ovlivnil i hashrate, tedy celkovou výpočetní sílu vynaloženou na těžbu této kryptoměny. Tento scénář se očekával, protože pro mnohé těžaře při snížení odměn již nebylo rentabilní těžit Bitcoin za nových podmínek.
Pohalvingový propad hashrate o 30%, jak uvádí analytická společnost Glassnode, tedy není překvapující. Portál Cointelegraph, citující odborníky z mining sektoru dokonce ve svém článku naznačuje, že pro Bitcoin může jít o pozitivní jev.
Poukazují totiž na to, že ačkoli může být cena za kilowatthodinu pro těžaře ve stejné oblasti stejná, jejich těžební zařízení mohou mít odlišnou efektivitu. Novější generace těžebních zařízení dokáží vygenerovat vyšší hashrate při stejné elektrické spotřebě. Dva těžaři, kteří těží BTC při stejné ceně elektriky, mohou mít tedy odlišné celkové náklady za stejný vygenerovaný hashrate.
Těžaři, kteří tedy používají pro těžbu starší zařízení nebo mají příliš vysoké náklady na elektřinu, mohou být po halvignu nuceni minimálně dočasně zastavit svou těžbu. To se zákonitě projevuje na celkovém propadu hashrate.
Pozitivní pro trh to však může být v tom smyslu, že zbývající těžaři, kteří jsou nadále schopni pokračovat ve své těžbě, vytěží při stejném množství vygenerovaného hashrate dosud nejvíce Bitcoinů. To znamená, že budou muset prodat méně Bitcoinů na financování své další těžby a více z nich si ponechat (hodlovat).
,,Ten kdo přežije, tomu se bude dařit velmi dobře. Nahromadí tunu Bitcoinů a nebude je muset tolik prodat, aby zaplatil účty za elektřinu a nove zařízení. Více Bitcoin začne hromadit u silných a velmi zkušených těžařů, kteří jsou velmi efektivní v tom, co dělají,“ poukázal na pozitiva „vyčištění trhu“ Matt D’Souza z Blockware Solutions.
Christopher Bendiksen z CoinShare tvrdí, že přibližně 30% generovaného hashrate před halvingem patřilo těžařům, kteří používali minery starší generace. Právě ti jsou podle něj po halvingu nejvíce ohroženi.
Společnost RRmine očekává, že mineří, kteří se dokáží přizpůsobit novým podmínkám, zaznamenají výrazný nárůst své těžby a mohou dosáhnout o 11% lepších výsledků, než před halvingem.
Alex Mashinsky z Celsius Network naznačil, že mineři, kteří nebudou schopni pokračovat ve své činnosti, mohou způsobit dočasný propad ceny bitcoinu, protože přistoupí k prodeji svého bitcoinového inventáře.
Sledovat hashrate v nejbližším období bude proto mimořádně zajímavé a může mnoho říci o „formě“ Bitcoinu. Čím je hashrate vyšší, tím je Bitcoin bezpečnější a odolnější vůči případnému „51% útoku“. Zároveň stoupající hashrate naznačuje vysokou důvěru těžařů v další růst jeho ceny. Naopak trend výrazného a dlouhodobého propadu hashrate by mohl hrát do karet skeptikům, kteří upozorňovali na rizika jakési pohalvingové „spirály smrti“.
zdroj: cointelegraph.com