Máme za sebou mimořádně zajímavý týden, jehož důležitost zvýraznil pondělní halving Bitcoinu. Tady je náš tradiční nedělní souhrn top zpráv.
Bitcoin
Jak jsme naznačili již v úvodu, pondělí byl pro Bitcoin významný den, protože v jeho podvečerních hodinách se udál v pořadí třetí halving, tedy snížení odměny pro těžaře o polovinu. Zatímco dosud dostávali za nově vytěžený blok 12.5 BTC, po novém to bude nejblíže zhruba čtyři roky jen 6.25 BTC. O možných scénářích, což by mohlo po halvingu následovat, jsme psali zde.
Společnost Glassnode upozornila na zajímavou statistiku, podle níž mezi druhým halvingem, který se udál v roce 2016 a nejnovějším, tedy tím, který jsme sledovali v pondělí, výrazně stoupl počet adres s menším množstvím BTC. Téma jsme rozebrali zde.
Známý trader Willy Woo přišel s teorií, podle které se po halvingu stanou burzy největšími denními prodejci Bitcoinu. Zatímco dosud nimi byli těžaři, kteří po novém vytěží jen 900 BTC denně, burzy prý na poplatcích vydělají za den více než 1200 BTC. Podrobnosti se dočtete v tomto článku.
V souvislosti s halvingem je třeba poznamenat, že i v důsledku stouply průměrné poplatky za bitcoinové transakce, což je pochopitelně nežádoucí jev. Zatímco jen nedávno stála průměrná transakce něco přes 0,5 USD, 15. května dosáhla až hodnoty 5 USD za transakci. Více zajímavých pohalvingových čísel jsme shrnuli v tomto článku.
Den po halvingu odešlo z burz více než 23 500 BTC, což v té době představovalo kolem 200 milionů dolarů. Naznačuje to, že vlastníci těchto Bitcoinů se rozhodli opět chránit své BTC a tím, že je stáhli z burz lze konstatovat, že aktuálně nemají zájem o jejich prodej, což se jeví jako pozitivní signál.
Americká centrální banka FED se bude snažit udržet ekonomiku naživu jakýmsi kontrolovaným růstem inflace. To by prý mohlo být pozitivní pro Bitcoin. Více se o tomto tématu dočtete zde.
Pozitivní zpráva pro Bitcoin přichází i ze strany banky JP Morgan, která se rozhodla poskytovat své služby prvním dvěma společnostem zabývajícím se kryptoměnami. Největší americký bankovní gigant přitom ještě nedávno označoval Bitcoin za podvod. Více se dozvíte zde.
Dopady koronaviru na světové ekonomiky mohou vést i k záporným úrokovým sazbám, které by mohly banky aplikovat v případě, kdyby se snažily motivovat lidi více utrácet své úspory. To by mohlo být velmi pozitivní pro Bitcoin, který si žádné poplatky za držení neúčtuje. Naznačila to společnost Stack Funds. Více se dočtete zde.
Hashrate Bitcoinu se po halvingu podle očekávání začal propadat. Poslední zprávy hovoří o zhruba 30% propadu celkové výpočetní síly vynaložené na těžbu nových bloků. Dočasný propad však prý nemusí být pro sektor minerů špatný a může v konečném důsledku pomoci tomuto trhu. Alespoň tak to naznačují vyjádření odborníků v tomto článku.
Navzdory propadu hashrate prý vykazuje Bitcoin několik pozitivních signálů. Naznačil to ve svém článku portal Cointelegraph. Podrobnosti se dozvíte zde.
Zatímco v sektoru těžby kryptoměn stále převládají obavy o přežití mnoha mining společností, které mohou mít po halvingu finanční problémy a hrozí, že vypnou svá zařízení, americká společnost Riot Blockchian plánuje téměř zdvojnásobit svůj těžební výkon. Více jsme o tom psali zde.
Altcoiny
Hovořilo se i o druhé nejznámější kryptomeně Ethereum. V rámci Ethereal Virtual Summitu se spekulovalo o tom, co určuje její cenu a Michael Novogratz naznačil několik důvodů, podle kterých ETH nemá jen spekulativní, ale i reálnou hodnotu. Více se dozvíte zde.
Daniel Perez z Imperial College v Londýně a Jiahua Xu s Benjaminem Livishitsem z UCL Blockchain jsou autoři studie, která konstatuje, že transakce v sítích EOS, XRP a Tezos, které se udály v druhé polovině minulého roku, neměli téměř žádnou reálnou hodnotu. Pokud vás téma zaujalo, více se dočtete zde.
Zatímco Bitcoin absolvoval svůj halving v pondělí, už v dubnu si jím prošly kryptoměny, které vznikly po Forku Bitcoinu – Bitcoin Cash a Bitcoin SV (Bitcoin SV vznikl po forku Bitcoinu Cash). V případě obou halvingů následoval výrazný propad hashrate, ale v posledních dnech se vše vrací do normálu.
Měli byste vědět
- Aby kryptoměny uspěly, je důležité se o nich vzdělávat. Vyplývá to z nové studie společnosti Edelman.
- Čínská centrální banka apeluje na své zaměstnance, aby urychlili proces adopce blockchainu. Prioritami pro Čínu jsou i pokroky v umělé inteligenci či používání big data