Čína má významné postavení v kryptoprostoru zejména z důvodu, že v ní sídlí nejvýznamnější mining společností a také v ní vznikla společnost Bitmain, která je výrobcem nejznámějších těžebních zařízení – svých ASIC minerů.
O to více překvapily slova zakladatele jedné z prvních významných kryptoburz BTCC Bobbyho Lee (mimochodem bratr zakladatele Litecoinu Charlieho Lee pozn.red.), který v rámci rozhovoru se společností Messara prozradil, že čínská vláda ho dvakrát vyzvala aby přispěl ke sražení ceny Bitcoinu. Stát se tak mělo poprvé v roce 2013 a následně na přelomu let 2016 a 2017.
Lee jim vysvětlil, že vzhledem k mezinárodní povaze trhu s kryptoměnami, nemůže s cenou Bitcoinu udělat nic, ani kdyby chtěl.
,,Pokud cena (Bitcoinu) klesá, oni jsou šťastní. Není na jejich radaru. Samozřejmě, že klepali když cena šla nahoru s tím, že prý jsem přispěl k růstu ceny o 1000 dolarů. ,,sražte to dolů,“ říkali mi. Připomínám, že jsem mluvil s členy Čínské komunistické strany, o nichž je známo, že jsou manipulátory trhu,“ uvedl.
Čína má i v roce 2020 stále dominantní podíl na trhu, pokud jde o generování Hashrate, tedy celkové výpočetní síly vynaložené na těžbu Bitcoinu. Průzkum CoinShares odhaduje, že v této zemi se nacházejí dvě třetiny nejvýznamnějších mining společností. Přesto tato země neustále vydává zvláštní signály týkající se regulace tohoto průmyslu přes informace o absolutním zákazu těžby, až po zprávy, podle nichž povoluje těžařům využívat na mining nevyčerpanou vodní energii.
Čína, jejíž centrální banka přitom považuje prodej kryptoměn v čele s Bitcoinem a Ethereum za nelegální, tedy zůstává zemí, ze které se získávají informace ohledně regulací kryptoprůmyslu nesmírně obtížně a mnohdy je lze označit za dezinformace.
zdroj: cryptoslate.com