Pochopit, jakým způsobem vnímá Čína kryptoměny a jak je reguluje je nesmírně obtížné. Je možné, že ani samotná Čína v tom nemá zcela jasno. Zatímco obchodování s digitálními aktivy je v zemi zakázáno a z nejlidnatější země světa přicházejí informace, že významný region pro těžbu Bitcoinu nařídil přerušení této činnosti, v čínském parlamentu se jedná o dědičném právu na kryptoměny.
Podle čerstvých zpráv, na které upozornil portál CryptoSlate, během třináctého národního lidového kongresu, kterému předsedal prezident Xi Jinping, aktualizovala Čína svůj občanský zákoník o novou legislativu, která zahrnuje i virtuální měny. Tento návrh byl předložen ke schválení poprvé 22. května po letech jednání.
Zákoník bude uveden v platnost 1. ledna 2021 a když vstoupí v platnost, tak kryptoměny se stanou předmětem dědičného řízení. To znamená, že pokud zemře člověk, který vlastnil Bitcoin či Ethereum, tento majetek bude patřit jeho dědicům.
,,Čínský zákon o dědictví rozšířil rozsah dědictví tak, aby obsahoval internetové vlastnictví a kryptoměny (takže Bitcoin je do toho zahrnut). I tak jsem však spokojenější, když můj Bitcoin chrání samotný klíč, než zákon, u kterého je vždy problém s vymáháním,“ komentoval tuto novinku Dovey Wan ze společnosti Primitive Ventures.
Novela zákona je v Číně vnímána jako důležitý pokrok pro celou zemi. Odborníci se totiž shodují, že současná legislativa Číny není přizpůsobena digitálnímu věku a potřebuje mnohé úpravy. Pro kryptoměny je pozitivním signálem, že jsou její součástí a že Čína vnímá Bitcoin jako majetek, ačkoli v jiných oblastech proti němu bojuje různými omezeními a zákazy.
Čína finišuje s přípravami svého digitálního juanu, který je pod kontrolou Čínské centrální banky (PBoC), ale do jeho testování zapojuje i největší čínské fintech giganty. Digitální juan se chce s velkou okázalostí představit světu během zimní olympiády v roce 2022, kterou hostí Peking. Do té doby by měla být vybudována dostatečná infrastruktura a také zavedené jasné regulace a zákony pro kryptoměny. Otázkou však je, jakým způsobem se dotknou Bitcoinu. Doplňujeme, že Čína má stále dominantní postavení při jeho těžbě a případně striktní omezení ze strany vlády by mohly mít minimálně z krátkodobohého hlediska na Bitcoin vážné dopady.