Jeden z nejstarších osvojitelů Bitcoinu, developer Laszlo Hanyecz, který se proslavil zejména tím, že zaplatil za pizzu 10 000 BTC, v rozhovoru pro Cointelegraph naznačil, že Satoshi Nakamoto, se kterým byl v minulosti v úzkém kontaktu, zřejmě před spuštěním Bitcoinu vyhledal pomoc u profesionálních kryptografů.
Hanyecz poukázal na to, že Satoshi se před spuštěním Bitcoinu rozhodl zvolit eliptickou křivku secp256k1, což bylo v té době velmi nezvyklé. Křivky od Národního Institutu pro normy technologie (NIST) byly v té době mnohem bezpečnější. S odstupem času se ukázalo, že šlo o geniální krok, protože křivka, kterou Satoshi zvolil, je efektivnější a výrazně snižuje pravděpodobnost jakýchkoli zadních vrátek.
Hanyecz přiznal, že se Satoshiho ptal, proč se rozhodl právě pro tento postup. Satoshi mu měl naznačit, že mu to někdo poradil. V mailu mu prý odpověděl: ,,Měl jsem mnoho lidí, kteří se na to podívali a řekli mi, že je to dobrá volba.“ László zároveň prozradil, že on se vlastně na této funkci příliš nenadělal, doporučili mu ji odborníci.
Laszlo také vzpomíná, jak se ptal Satoshiho, jak vůbec přišel na něco takto geniálního, jako je Bitcoin. Satoshi mu měl tehdy odpovědět: ,,Trvalo to několik let. Šlo o několik pokusů … chvíli jsem na tom pracoval.“
Totožnost Satoshiho Nakamoto je dodnes neznámá a my upřímně doufáme, že se ji ani nikdy nedozvíme. Spekulovat se o ní zřejmě bude vždy, nebo alespoň do momentu, kdy se někomu podaří dobrat k informaci, kdo je záhadný tvůrce nejslavnější kryptoměny. Charles Hoskinson z Cardano či John McAfee tvrdí, že nejlepším způsobem, jak se k němu dobrat, je stylometrie, tedy odborná analýza textů, o kterých je zřejmé, že je napsal on. John McAfee dokonce tvrdí, že ví, kdo Satoshi je, ale pro jeho bezpečnost to neprozradí. McAfee je však dobře známý spekulant a je dobře známo, že ne vždy mluví pravdu.
zdroj: cointelegraph.com