Chris Giancarlo, který zhruba před rokem skončil v pozici šéfa CFTC, tedy Americké komise pro komoditní futures, konstatoval, že Bitcoin, Ethereum a ani XRP nejsou cennými papíry. Zatímco v případě BTC a Ethereum se vyjádřil v tomto smyslu i v minulosti, informace o tom, že XRP podle něj není cenný papír, je zcela nová.
Giancarlo odešel z CFTC v dubnu 2019, což znamená, že v současnosti nemá jeho názor vliv na to, jakým způsobem se může XRP v budoucnosti regulovat. Jinak řečeno jde jen o to, nic víc. Přichází však v době, kdy jeho nová pozice ve Willkie Farr & Galagher souvisí i s prací pro společnost Ripple, která je klientem této společnosti. Ripple je zas firmou, která stojí za XRP a drží největší množství zásob této kryptoměny.
Problematika týkající se toho, do jakého koše aktiv mají být kryptoměny zařazeny, stále není v USA vyřešena. Výrazně by v tom mohl pomoci zákon o digitálních aktivech, který by mohl být schválen již tento rok a kryptoměny rozděluje do tří hlavních kategorií.
Nejde přitom o nevýznamnou věc. Je totiž rozdíl, jakým způsobem se v USA regulují cenné papíry a jakým komodity. Zatímco v případě Bitcoinu a Ethereum panuje všeobecná shoda, že jde o komodity a tudíž měly by spadat pod dohled CFTC, v případě XRP se častokrát přiklání také k možnosti, že jde o cenný papír. V tom případě by ho měla regulovat Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC). Zároveň kryptoměny, které by byly oficiálně považovány za cenné papíry, mohou mít zjevný problém. Jejich vznik aniž by byly dříve registrovány u SEC, by byl totiž z pohledu amerického práva nelegální.
zdroj: cointelegraph.com