Analytická společnost Chainalysis dospěla k závěru, že většina Bitcoinů, které jsou v oběhu, jsou „uzamčeny“ jako dlouhodobá investice. Jinak řečeno, jejich majitelé na ně nesahají a jen čekají, dokud jejich cena ještě výrazně neporoste.
Chanalysis rozdělil celkovou nabídku Bitcoinů do čtyř hlavních kategorií. V první nejpočetnější kategorii je 11,4 milionů bitcoinů, které jsou v kategorii dlouhodobé investice. Jinak řečeno stojí na svých adresách, nepřesouvají se nebo se přesouvají jen výjimečně, ale jejich majitelé mají k ním prokazatelně přístup. Sem byly zařazeny adresy, ze kterých se NIKDY nepřesunulo více než 25% držených BTC a zároveň tyto adresy existují už léta.
Ve druhé kategorii je 3,7 milionů bitcoinů, o kterých se Chainalysis domnívá, že jsou nenávratně ztraceny. Pochopitelně v tom smyslu, že se už nikdy nepřesunou, protože jejich majitelé ztratili privátní klíče. Tyto Bitcoiny byly podle všeho vytěžené především v období, kdy se ještě netušilo, že budou mít vysokou hodnotu a tak jejich těžaři a původní vlastníci výrazně podcenili způsob bezpečné úschovy private keys. Odhad 3,7 milionů samozřejmě může být nepřesný. John McAfee tvrdí, že takto „ztracených“ Bitcoinů je až 7 milionů (ale McAfee toho už napovídal hodně …). Je třeba zároveň dodat, že do tohoto „koše“ Chainalysis zařadil i odhadovaných 1,1 milionů Bitcoinů, které vytěžil záhadný tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamoto. V jeho případě se polemizuje, zda zemřel nebo nechal tyto Bitcoiny jen „navěky“ odpočívat. S určitostí se neví ani to.
Třetí početnou kategorii tvoří 3,5 milionů bitcoinů, které se pravidelně obchodují. Jde tedy o ty Bitcoiny, které mají zároveň i největší vliv na cenotvorbu.
Nuž a poslední čtvrtá se týká Bitcoinů, které ještě nejsou v nabídce, tedy musí se vytěžit. Jde o 2,4 milionů BTC, ale než se vytěží poslední z nich, počkáme si ještě pořádně dlouho – stane se tak kolem roku 2140.
zdroj: cointelegraph.com