Generální manažer společnosti Messari Ryan Selke vyjádřil přesvědčení, že kryptoměna Cardano (ADA) se v dohledné době zařadí mezi největší kryptoprojekty na trhu a velmi reálně může být v roce 2021 i součástí první pětky podle tržní kapitalizace.
Cardano je aktuálně na seznamu největších kryptoměn na 11. místě s podobnou kapitalizací jako má desátý Crypto.com Coin (CRO). Současná hodnota ADA 0,084 USD (v době psaní článku) je však ještě na míle vzdálená od rekordních 1,18 USD (-92%) zaznamenaných 4. dubna 2018.
Zatímco však v té době hodnota Cardano vyletěla hlavně díky velkému boomu celého kryptotrhu a drtivá většina kryptoměn rostla na ceně, aniž by měli vůbec vyvinutou technologii, v současnosti je Cardano mimořádně blízko ke spuštění mainnetu Shelley a s ním souvisejícího stakingu. Síť se díky tomu stane funkční a co je hlavní, i decentralizovaná. Někteří dokonce tvrdí, že mnohem decentralizovanější, než samotný Bitcoin (raději však nedělejme v tomto směru ukvapené závěry a počkejme si, jak to bude vypadat v několikaleté praxi).
Selke z Messari je přesvědčen, že Cardano je opravdu kvalitní projekt a že dokáže v první desítce nahradit „odpad“, který podle něj představují kryptoměny XRP, Tether, Bitcoin Cash, Bitcoin SV či EOS. Podle Selkise si pozici v první desítce aktuální zaslouží jen Bitcoin, Ethereum a Binance Coin, který označil za skutečný altcoin.
(Naše poznámka: Minimálně v případě Tetheru si aktuálně neumíme představit, jak by mohl být nahrazen v první desítce jinými projekty vzhledem k jeho současné mimořádně důležité roli v celém ekosystému založeném především na tradingu)
I když Selke tvrdí, že ADA se může stát TOP5 kryptoměnou, tak musela by za současných podmínek zdvojnásobit svou tržní kapitalizaci na přibližně 4,5 miliardy dolarů.
Skeptici upozorňují, že Cardano je však v nelehké situaci pro velký náskok, který má před ním co se týče zaměření projektu podobné a konkurenční Ethereum, které kromě toho chystá spuštění Ethereum 2.0 a s ním související staking. Cardano zatím ani neběží a i když se spustí, musí ještě rozběhat smart kontrakty. Nuž a následně může trvat roky, než přiláká na svou síť dostatek vývojářů. Naopak Ethereum je už zajeté a stačí se mu zdokonalovat svou funkčnost. Cardano proto bez ohledu na to, zda vybuduje kvalitní zázemí, čeká náročný boj o uživatele. Pokud to však zvládne, má obrovský prostor pro růst i vzhledem k tomu, že jeho kapitalizace je mnohem nižší, než u Ethereum či Bitcoinu.
zdroj: cryptoslate.com