Zatímco většina kryptoměn je v posledním týdnu vůči dolaru ve ztrátě, kryptoměně Cardano (ADA) se daří a v době psaní tohoto článku je v plusu téměř 14%. Vděčí za to zejména virtuálnímu summitu, který je tbude tento týden a v rámci kterého budou představeny různé novinky a zejména k blížícímu se spuštění mainnetu Shelley.
V současnosti je za nejdecentralizovanejší kryptoměnu právem považován Bitcoin, ale lídr Cardano Charles Hoskinson se domnívá, že po spuštění éry Shelley u Cardana to tak už nemusí být. Cardano může podle něj Bitcoin v některých aspektech decentralizace překonat až stonásobně.
Pokud jde o Bitcoin, jeho nejchoulostivějším bodem v otázce decentralizace je výrazný vliv Číny na jeho těžbu. Většina největších mining poolů se totiž nachází právě v této zemi. Je v ní totiž levná energie a dobré klima. Těžaři dokáží v Číně využívat mnohé obnovitelné zdroje energie, díky čemuž je těžba i ekologičtější. Společnost CoinShares odhaduje, že na těžbě Bitcoinu má Čína až dvoutřetinový podíl a podobně to vidí i Brad Garlinghouse z Ripple, který v rozhovoru pro CNN konstatoval, že jde minimálně o 60% celé těžební kapacity.
Problém je to z toho důvodu, že Čínská vláda může kdykoliv tyto společnosti regulovat či dokonce zakázat. Teoreticky tak může všechny minery v Číně i vypnout, což by dozajista otřáslo i Bitcoinem. Ten by sice s určitostí přežil, ale zřejmě by to mělo minimálně z krátkodobého pohledu výrazný dopad na cenu. Rovněž lze polemizovat nad tím, co by se stalo s bezpečností sítě, kdyby najednou vypadlo ze hry více než 50% hashrate. Upřímně tyto obavy jsou pravděpodobně přehnané. Zatím realita nenaznačila, že by bylo soustředění minerů v Číně vážný problém. Na druhou stranu je třeba přiznat, že ti, co touží po skutečné decentralizaci, by byly určitě spokojenější, kdyby i v tomto aspektu byl Bitcoin v rámci světa přerozdělenejší a Čína neměla takové dominantní postavení v jeho těžbě.
Cardano má po spuštění mainnetu Shelley fungovat zcela odlišně než Bitcoin. Nebude se totiž spoléhat na své těžaře v rámci konceptu Proof of Work, ale na koncept Proof of Stake, na který mimochodem projde i Ethereum. Bezpečnost sítě budou tedy zajišťovat samotní hodleři kryptoměny ADA přes pooly, na kterých budou své mince stakovat a dostávat za to odměnu. Poolů by mělo být až 1000 a systém je navržen tak, aby si byly rovny, tedy neměly by existovat pooly, které budou silnější a dominantnější. Hoskinson odvolávající se na mnohé vědecké studie věří, že systém je navržen tak, aby byl bezpečný a nenapadnutelný, ale vedle toho mnohem decentralizovanější, než samotný Bitocin.
https://www.kryptonovinky.sk/proof-of-work-vs-proof-of-stake-rozdiely-plusy-minusy/
Očekávání od spuštění Cardano jsou proto velké. Jde o projekt, který si zvolil delší a náročnější cestu, protože všechna navržená řešení se nejprve snažil vědecky ověřit. V důsledku toho mu například výrazně ujel konkurent Ethereum, na němž se již dávno budují smart kontrakty a šikovné aplikace. Cardano bude muset po spuštění mainnetu dokázat, že je nejen decentralizované, ale také stabilní a rychlé. Následně ho čeká spuštění fáze Goguen se smart kontrakty a náročný boj o uživatele, které si nechalo zejména Ethereum. Aktuální růst ceny ADA je jistě ovlivněn i cenovými spekulacemi a je možné, že po spuštění mainnetu Shelley přijde cenová korekce v rámci starého dobrého známého „buy the Rumour, sell the news“.
zdroj: cryptoslate.com