Spuštění mainnetu Shelley, možnost stakingu, blížící se spuštění fáze Goguen (smart kontrakty), stablecoiny na Cardano blockchainu, budoucnost DeFi či konkurence v podobě Ethereum a Chainlink. Po delší době jsme opět vyzpovídali Jaromíra Tesaře, ambasadora kryptoměny Cardano pro Českou republiku.
Než se dostaneme k detailům, můžeš našim čtenářům zhruba nastínit časovou chronologii nadcházejících událostí? Kdy bude spuštěn mainnet Shelley, kdy se bude dát zapojit do stakingu a kdy očekáváš spuštění fáze Goguen a s ním souvisejících smart kontraktů?
29. Července (29. júl) by mělo dojít k hard-forku, který Cardano přenese do éry Shelley. První odměny mohou držitelé ADA dostat v polovině srpna, pokud delegují mince poolu hned na začátku. Cardano bude mít unikátní model decentralizace, kdy je síť schopna ekonomicky podporovat vznik určitého množství poolů o přibližně stejné velikosti. Na začátku bude tento parameter nastaven na 150 a v čase bude růst. V test-netu bylo několik stovek poolů, které produkovaly bloky a velikost poolů se během pár měsíců vyrovnala. Uvidíme jak to bude fungovat na main-netu. Pokud vše vyjde, budeme mít model, který s rostoucí adopcí podporuje vyšší decentralizaci. Tedy pravý opak toho, co můžeme pozorovat u PoW.
Co se týče éry Gogue, tedy dodání smart kontraktů, bude to někdy v Q4 2020, nebo Q1 2021. Už aby to bylo. Cardano bude mít čas bloku přibližně 20 vteřin a při spuštění bude 15x více decentralizovanější než Bitcoin. To jsou úžasná čísla, ale upřímně další transakční systém díru do světa neudělá. Krypto potřebuje další funkcionalitu a možnosti, aby bylo pro lidi atraktivní a podnikatelům k něčemu reálně užitečné. Lidé ani po více jak 10 letech nechápou koncept decentralizace. Hlavním důvodem je to, že nevidí nevýhody centralizace, nebo s ní nemají problém. Vzdělání a osvěta zatím nefunguje. Je na čase zkusit to přes služby a možnosti, které se budou lidem líbit a budou je rádi využívat bez nutnosti znát technické detaily.
Za zmínku stojí také fond, ze kterého se budou podporovat týmy, které začnou vyrábět decentralizované aplikace například pro DeFi. Týmy mohou zažádat a mají možnost získat $250K až $500K. Dohromady je ve fondu $20M. Je to podobný tah, který dříve udělal Apple, aby nalákal vývojáře na svoji platformu v dobách, kdy světu vládl Windows. Dnešní realitu asi dobře znáte.
Ryan Selkis z Messara přes týden uvedl, že Cardano má ještě velký potenciál pro růst, protože v rámci testnetu Shelley bylo do stakingu zapojeno zhruba „pouze“ 40% ADA mincí, které jsou v oběhu, a u Tezosu a Cosmosu se stakuje okolo 70-80%. Očekáváš tedy, že po spuštění mainnetu bude stakovat mince ADA mnohem více lidí? To by pochopitelně mohlo mít pozitivní vliv na cenu, protože nabídka mincí v oběhu by se zmenšila.
Co se týče držení mincí, má PoS velkou výhodu v tom, že každý držitel ADA mincí se může podílet na decentralizaci protokolu a být za to odměněn úplně stejně jako pool operátoři. Nejenže tento systém krásně rozděluje konsensuální moc mezi všechny ADA hodlery, ale navíc motivuje další lidi ke koupi ADA a delegování poolu právě kvůli odměně. To přirozeně dělá mince vzácnými, neboť čím více jich držíte, tím vyšší odměnu dostanete. Pokud jich budete mít hodně, můžete založit nový pool. Tohle může udělat každý kdekoliv na světě. Navíc u PoS není potřeba, aby cena mincí pravidelně rostla o stovky procent ročně. Stačí když bude relativně stabilní a lidem se vyplatí mince držet. Nicméně cena mincí poroste, pokud se protokol začne využívat. Čím vyšší adopce, tím více se vybere transakčních poplatků, které jsou také součástí odměny pro držitele ADA. Dá se předpokládat, že se bude stakovat velký počet mincí a 80 % to klidně může být.
Co se týče ceny, byl bych opatrný. Tu dnes ovlivňují hlavně investoři a spekulanti. Nejsou to fundamenty a ani reálná adopce či využití. Na tohle si budeme muset počkat klidně dalších 10 let. Pokud na podzim či dříve padnou trhy, poletí dolů vše bez ohledu na fundamenty.
Ve vaší FB skupině Cardano (ADA) [CZ / SK] Ríša Havlík upozornil, že Emurgo (jedna ze společností, které se podílejí na vývoji Cardano) chce pracovat i na vlastním řešení Oracle problému. Je tedy možné, že Cardano bude přímou konkurencí pro Chainlink?
Oracle řešení není nic až tak složitého, co by větší tým seniorních programátorů nedokázal dodat. V jednu chvíli se zvažovalo využití ChainLinku a dalších podobných projektů, ale nakonec se Emurgo rozhodlo vybudovat vlastní řešení. Ono to dává smysl. Cílem projektu je vybudovat dobrý byznys pro operátory a zvyšovat využití ADA mincí. Nicméně to není jediný důvod, proč se bude budovat vlastní Oracle. Charles v jedné AMA říkal, že se mu ChainLink řešení líbí, ale že jeden z jeho konkurentů je v určitých věcech ještě lepší. Nakonec si to udělají po svém a ušijí to na míru Cardanu. To celé neznamená, že nějaký projekt budovaný na Cardanu nemůže ChainLink využít. Na Oraclech je úžasné to, že pro uživatele může být nakonec lepší tahat data z více Oraclů, než se spoléhat třeba jen na ChainLink. Takže projekty se spíše doplňují, než že by si nutně konkurovali. Ale samozřejmě co se týče boje o tržní podíl, tak si projekty vzájemně konkurovat budou.
Další novinkou od Emurgo byla zmínka o tom, že na Cardano blockchainu by mohly běžet až dva typy stablecoinu. Jeden z nich na způsob DAI od MakerDAO. Máš k tomu více informací? Jak si představuješ budoucnost stablecoinu na Cardanu?
Víc informací než to co už zaznělo k tomu bohužel nemám. Emurgo je samostatná entita a dělá si v podstatě co chce. Jedna verze stable coinu využije košík již existujících stable coinů a vybuduje své řešení na nich. Druhá verze má být skutečně obdoba MakerDAO, kde se podkladovým aktivem stane ADA. Na to jsem osobně více zvědavý. Stable coinů už je dnes hodně a myslím si, že potřebuje něco víc než jen je. Třeba spolehlivé půjčky. Bez stable coinů se vyšší adopce v dohledné době nejspíš nedočkáme. Lidé kryptem platit nebudou a je iluze si myslet, že ano. Lidé čekají na zhodnocení investice, případně pokud považují Bitcoin za uchovatele hodnoty, také jím zjevně platit nebudou. v případě PoS projektů budou lidé využívat pasivního příjmu, takže důvod k placení takovým assetem je ještě menší. ADA je v podstatě něco jako akcie velké IT firmy. Platili byste v obchodě za kafe akcií Tesly? Osobně si dokážu představit, že bych se stable coiny fungoval a reálně jimi platil. Stable coiny podložené reálnými penězi někde v bance se mi nelíbí a nechci je podporovat. DAI zatím moc nevěřím. Uvidíme s čím Emurgo přijde.
DeFi, DeFi, všude same deFi. Narazil jsem už dokonce i na tvrzení, že decentralizované financovaní bude spouštěčem nového altcoin bullrunu jako byla v roce 2017 „ICO“ horečka. Já však vedle toho stále více narážím na články, které upozorňují, že růst zájmu o DeFi a výrazný nárůst kapitalizace Tetheru (a s tím počtu transakcí), jsou pro Ethereum velký problém, protože Ethereum prostě nestíhá a má zahlcené transakce. Do toho přicházejí zprávy, že Ethereum 2.0 se opět nějaký čas odloží. Já se laicky domnívám, že pro Cardano, které by nemělo mít s transakcemi žádný problém, je to velká příležitost … jaký je tvůj názor? Kdy bude Cardano na DeFi připravené?
Cardano bude na DeFi připravené v době, kdy budou venku smart kontrakty. Nicméně ten fond o kterém jsem se zmínil v úvodu se bude moci využít ještě letos a týmy mohou začít budovat své aplikace ještě před oficiálním spuštění éry Goguen. Na něčem se dokonce pracuje už nyní, takže v době spuštění očekávám nějaké zajímavé oznámení.
Nevyřešené škálování je pro reálné využití veřejné verze blockchainu letitý problém. Ethereum i Cardano jsou projekty, které cílí na masovou adopci a chtějí, aby se decentralizované služby reálně využívali. Navíc se budou posílat nejen nativní mince ETH a ADA, ale také mnoho dalších tokenů. Tohle se bez druhých vrstev zkrátka neobejde. Nicméně i první vrstva musí nějak rozumně škálovat, protože počet transakcí spojených s otevíráním a zavíráním kanálů bude vysoký a také zde bude hrát cena za transakci význam. Když porovnáte adopci blockchainu s internetem, tak začínáme být ve skluzu, což je v dnešní zrychlující se době na pováženou. Z mého pohledu se bude lámat chleba někdy za 5 až 10 let. Cardano by mělo při spuštění Shelley zvládat několik stovek transakcí za vteřinu a po další optimalizaci by se mohlo dostat někam na 1000 TPS. To je velký úspěch, ale bohužel je to stále málo.
DeFi je teď vidět a je to dobře. DeFi experimenty jsou rozhodně potřeba, protože dříve či později se objeví něco, co na sebe pozornost strhne a my budeme vědět, co lidé vlastně chtějí. Nechci aby to vyznělo nějak popudlivě, ale Bitcoin k sobě zatím veřejnost moc nepřitáhnul. Všichni o něm slyšeli, ale reálné využití v něm nikdo moc nevidí. To je prostě fakt. A tím nechci říct, že to bude mít DeFi jednoduché, to rozhodně ne. Povědomí o něm je v porovnání s Bitcoinem malé a využití je pro nováčky stále dost složité. Navíc průserů už bylo celkem dost a často za ně může nevyspělá technologie. Je klidně možné, že uspěje až nějaká druhá či třetí vlna DeFi. Ale na tento závěr je nyní příliš brzy. Další rok se může nést ve znamení DeFi a objevení Etherea ze strany nových investorů a nováčků. Krypto nemůže být už z principu pouze o Bitcoinu, který umí jen přenášet hodnotu a to velmi pomalu a draze. Banky tohle vůbec neohrožuje. Ty BTC kupují, svým klientům říkají nesmysly a sami s ním spekulují dle libosti. Tohle není adopce kterou si Satoshi představoval a která by světu dala něco významného. Mít něčeho omezené množství se také určitě hodí, tuhle vlastnost bych rozhodně nerad zatracoval. Nicméně ve světě decentralizace nám jde spíše o vlastnosti a parametry decentralizovaného přenosu než u tu hodnotu samotnou. Dokud se blockchain jako technologie nestane součástí finanční infrastruktury a nepředefinuje se pojem důvěra v instituce, tak jsme ničeho nedosáhli. Někteří lidé začínají operovat s názorem, že Bitcoin je zlato a Ethereum bankovní systém. Tento názor se mi docela líbí, jen je otázka, jestli se tím zlatem nestane ETH či ADA jakožto asety sítí, na které ty banky budou fungovat.
Během virtuálního summitu se zmiňoval i výrazný pokrok u fáze Voltaire, která se týká řídícího systému celého ekosystému Cardano. Chápu to správně, že po spuštění této fáze se dočkáme jakéhosi decentralizovaného prostředí, v jehož rámci bude mít každý držitel ADA možnost rozhodovat o budoucím směřování projektu? Dá se to stručně popsat, jak by to mělo fungovat?
Na popis je příliš brzy, i když první nástřel toho jak by to mělo fungovat je venku. Když to vezmu letem světem, tak Cardano bude mít projektovou pokladnu, do které půjde 5 % z toho co síť vybere skrze poplatky a monetární expanzi. V pokladně už něco je, neboť se vybíralo v test-netu. Bude existovat systém, který umožní navrhovat nové změny a držitelé ADA budou moci hlasovat o tom, na co se mají prostředky vynaložit. Může to být cokoliv, od nové funkcionality v protokolu, přes marketing, až vybudování nějakého magazínu či napsání knihy, atd.
Sám přesně nevím, co od toho čekat, neboť je to nový a nevyzkoušený koncept. Pravdou je, že v některých projektech už to nějak funguje. Decentralizované řízením projektu by si měl každý projekt nějak vyřešit. Lidé občas žijí v představě, že jde udělat protokol který se nasadí a už nebude nikdy zapotřebí ho měnit. Nebo jen velmi konzervativně. Dokonce se objevují bludy z per ekonomů a fylozofů o nějaké antifragilitě. Tohle je ve světě softwaru nesmysl a často pravý opak je pravdou. Pokud chcete vybudovat antifragilní systém, musíte umět agilně reagovat na všechny změny prostředí. Tohle je základní princip evoluce. Příroda se neustále mění a vždy přežije ten jedinec, který se dokáže nejrychleji přizpůsobit. Jednou se více hodí síla, podruhé inteligence, potřetí jiná schopnost. Tento princip je do jisté míry univerzální a platí také v digitálním světě.
Zářným příkladem toho jak by to fungovat nemělo je decentralizace Bitcoinu, která byla na začátku vysoká a v čase každým rokem degraduje. Nyní je to show, kterou řídí 10 lidí na světě. 10 je víc než 1, takže decentralizované to nějak je. Avšak ne o moc líp než třeba Ripple, EOS, či Tron, které lidé považují za centralizované. Sami si položte otázku. Má se první vrstva zásadně změnit a problém řešit, nebo to raději necháte být a budete argumentovat antifragilitou? Po halvingu se začínají objevovat hlasy, že jsou poplatky drahé a přenos hodnoty příliš pomalý. A nyní se vraťme k původní otázce. Kdo má mít rozhodovací právo, jak se má o problému komunikovat a hlavně, z čeho se to zaplatí. Pokud se uživatelům něco nelíbí, co mohou dělat? Mají hned sami psát BIP? Kdo to za ně udělá? To je mnoho otázek a odpovědi na ně se hledají těžko.
Decentralizace není jen o síťovém konsensu, ale také o tom, jakou cestou se bude protokol ubírat a na stůl se mohou dostat dost složité otázky. Tým Cardana se rozhodl, že tento problém vyřeší a logicky se nabízí využít ADA mince. Lidé držící mince mají vlastní kůži ve hře a budou si pro protokol přát to nejlepší. Ale tak snadné to není, neboť lidem většinou chybí technické či ekonomické znalosti a upřímně, ne všichni budou mít zájem o něčem rozhodovat. Nyní se to jeví tak, že by lidé mohli své rozhodovací právo delegovat na lidi, kterým věří. Podobně jako delegují mince poolům, které se chovají poctivě a mají dobrou úspěšnost v produkci bloků. Lidé by tak mohli svoji rozhodovací moc delegovat třeba na Cardano ambasadory, na nějaký tým, atd. Osobně to beru jako jeden velký experiment, který se může v čase dost měnit. Mám z toho celkem respekt, ale zkusit se to musí.
Do jaké míry se po spuštění Voltaire změní úlohy a vliv IOHK, Emurgo a Cardano Foundation na celý projekt?
Protokol v tuto chvíli není hotový, takže IOHK musí prvně dodat všechny etapy vývoje. Poté začne více poslouchat hlas a přání komunity. Protokol nebude hotový nikdy. PoW, ani PoS, ani žádný další konsensus nebude ultimátním řešením fungujícím navždy. Vždy se budou objevovat nové překážky. Vývoj se bude řídit přáním komunity. Někdo navrhne co by se mohlo udělat. Nejspíš klidně sám tým, ale může to udělat každý, kdo toho bude schopný. Lidé pak budou hlasovat na co se peníze dají a na co ne. IOHK tak nebude sám sobě svým pánem. Vliv Cardano Foundation se nejspíš o něco zvýší a tato entita bude víc vidět. IOHK je v podstatě jen RnD. Emurgo nejspíš zůstane takové jaké je.
Jaromíre, děkuji za rozhovor! Naše čtenáře chci na závěr upozornit, že aktuální zprávy o kryptoměně Cardano se vždy dozvíte i na facebookové stránce Cardano (ADA) [CZ / SK] .