Mnohé známé osobnosti z kryptosektoru, ať už jde o analytiky specializujících se na grafy, nebo odborníky soustředící se na bitcoinové fundamenty, se pokoušejí predikovat budoucí ceny Bitcoinu. Ve většině případů jim to však absolutně nevychází.
Upozornil na to portál Cointelgraph, který uvedl několik příkladů, kdy byly cenové predikce známých osobností absolutně nebo alespoň dost výrazně vzdálené od reality.
Prvním příkladem je predikce z 1. listopadu 2019 od šéfa burzy Binance Changpenga Zhaa, který předpověděl, že Bitcoin do čtyř měsíců dosáhne hodnoty 16 tisíc dolarů. V té době stál 9130 USD. Nestalo se. Bitcoin nedokázal překonat silnou rezistenci na úrovni 10 500 dolarů a Zhao tedy netrefil svůj cíl o 35%.
21. listopadu 2019 zas na sebe výrazně upozornil známý kritik bitcoinu a propagátor investic do zlata Peter Schiff, který v době kdy Bitcoin stál 7600 USD prohlásil, že padne k ceně 1000 dolarů. Pravdou je, že neuvedl žádný datum dokdy se tak má stát a tudíž jeho predikci teoreticky nikdy nebude možné označit za chybnou, jelikož nevidíme do budoucnosti, ale na druhou stranu je třeba konstatovat, že přes pololetí od ní Bitcoin ani nenaznačil, že by se mohl k této cenové úrovni i jen přiblížit.
Další chybnou predikci vyřkl Wall Street veterán Peter Brandt, který 17. ledna 2020 tweetnul, že Bitcoin v době kdy stal 8000 USD už nikdy neklesne pod cenu 6000 dolarů. Nuž stalo se to méně než dva měsíce od toho momentu. Pravdou však je, že ani Brandt zřejmě nemohl tušit do jakých rozměrů vypukne pandemie koronaviru a jak se to dotkne ceny BTC.
A na závěr Tom Lee z Fundstrat Advisors, který má za sebou již mnoho nevydařených predikcí. O tu poslední se postaral 4. února tohoto roku, kdy Bitcoinu predikoval nárůst hodnoty o 200% v průběhu následujících 6 měsíců. Je třeba poznamenat, že tato predikce je stále platná, neboť expiruje až za necelé tři týdny, ale je opravdu málo pravděpodobné, že by Bitcoin ze současné ceny těsně nad úrovní 9000 dolarů dokázal za takový krátký časový limit dosáhnout hodnoty 27 tisíc USD, aby se tato predikce naplnila.
Z těchto příkladů vyplývá, že ani lidé, kteří jsou z oboru nedokáží predikovat cenu Bitcoinu, zvláště jde-li o kratší časový úsek. Bitcoin je totiž mimořádně volatilní a jeho cenou dokáží zamávat i mnohé externí fundamenty – jako tomu bylo například v březnu, když se jeho cena prudce propadla po zmiňovaném vypuknutí pandemie koronaviru.
Cenové predikce proto berte vždy s velkou rezervou a do bitcoinu investujte vždy jen tolik, kolik si můžete dovolit ztratit. Zároveň si vždy připomeňte, že jde o dlouhodobou investici.