Tento víkend vám přinášíme rozhovor s Adamem Kracíkem, se kterým jsme si povídali o několika aktuálních tématech ze světa kryptoměn. Začali jsme Bitcoinem, jeho fundamenty, které mohou ovlivnit cenu až po problémy s jeho škálováním, přes Ethereum a dlouho očekávaný přechod na fázi Ethereum 2.0, a nakonec jsme rozhovor uzavřeli tématem stablecoinů a jejich možné budoucnosti v celém ekosystému.
O Bitcoinu
Které fundamenty jsou pro tebe nejdůležitější pokud se snažíš pochopit sentiment na kryptoměnovém trhu? Uvedu příklad pro snadnější pochopení mé otázky: Je pro tebe silnějším pozitivním signálem odliv Bitcoinu z burz nebo trend vyhledávání slova Bitcoin na Google? Nárůst hashrate nebo zprávy o akumulaci BTC ze strany institucí?
Je to různé. Různé mince se musí hodnotit podle různých fundamentálních ukazatelů. Tz. mince jako Bitcoin bude mít uplně jiné hodnocení než např. Band Protocol.
Co se týká Bitcoinu, který udává tempo trhu, tak je to vždy o kombinaci těchto faktorů. Každý bude tvořit určitou procentuální část celkového trendu. A každý indikátor bude mít jiné dopady. Například růst hashrate a růst počtu nenulových adres bude ukazovat dlouhodobý trend vývoje, zatímco nárůst počtu stablecoinů bude signalizovat vzestup v krátkodobém a střednědobém výhledu.
Momentálně jsou pro mě klíčové indikátory následující. Obrovský nárůst množství stablecoinů, pokračující rozvoj infrastruktury a služeb (nové burzy, lepší služby, peněženky, dexy, zrychlování chainů a orientace na zákazníka), pokračující akumulace (vzestup počtu adres), vzestup hashratu a konečně i vstupy od institucionálních hráčů ze světa klasických financí (Paul Tudor jako nejnovější velký vstup).
Je podle tebe reálné, že Bitcoin bude nakonec v blízké budoucnosti řešit problémy se škálovatelností zvětšením velikosti bloků? V průběhu týdne se v takovém smyslu vyjádřil Bill Barhydt z ABRY.
Dovolil bych si přirovnání k dopravním prostředkům. Potřebujete přepravit z jednoho města do druhého tisíc lidí každý den. Ale máte jen kolo. Řešením není přidat sedadlo a vytvořit dvojkolo. Řešením nebude ani přejít na osobní auto. Prostě musí vzniknout autobus.
Zvýšení kapacity bloků uleví síti teď, ale do budoucna je potřeba daleko lepší a funkčnější řešení. Bitcoin nepotřebuje scaling ze 7 na 20 transakcí. Potřebuje scaling na 5000 transakcí, aby jeho adopce byla možná a reálná.
U lightning network (jeden z hlavních kandidátů na scaling u btc na druhé vrstvě) jsou jisté problémy, protože ta technologie jednak není decentralizovaná a druhak tam existují nebezpečné vektory pro útoky. BTC nakonec může např. využívat Ethereum jako v podstatě sidechain (Wrapped BTC). Takže řešení existují. Ale zvyšení kapacity bloků je jen taková hra zatím. Z dlouhodobého hlediska to nehraje větší roli, protože cíl musí být v tisícovkách transakcí (ať už na první vrstvě nebo na dalších).
Jak vnímáš týdenní rozhodnutí OCC, které udělilo americkým bankám souhlas k poskytování kryptoslužeb? Dá se předpokládat, že nyní začnou banky ve velkém nabízet Američanům možnost investice do kryptoměn?
Pozitivně. Nicméně se určitě nestane to, že banky hromadně začnou nabízet Bitcoin a další krypto svým zákazníkům. Instituce potřebují čas pro vybudování si důvěry v technologii a velká část z nich stále nebude rozumět potenciálu krypta.
I přesto je to skvělá zpráva do budoucnosti. To, že USA takovou službu povolí, prakticky znamená, že chtějí tvořit přijatelné a smysluplné regulace (aspoň na nějaké úrovni , když SEC zatím brzdí všechny pokusy o tvorbu ETF například). Takže opět z dlouhodobého hlediska je to dobrá zpráva.
Z krátkodobého hlediska stejně musí banky vytvořit infrastrukturu pro to, aby takovou službu mohly vůbec nabízet. To znamená, že v brzké době neuvidíme lavinu nových bankovních služeb.
Můj odhad by bylo, že banky mohou pak rychle naskakovat v silnějším bull marketu, kdy bude o služby velký zájem ze strany retailu. To eventuálně povede k další, šílené bublině a bohužel na tom pravděpodobně velká skupina lidí přijde o peníze jako ti, co nakupovali na 20 000 USD za BTC. Ale to je trh. Trh přeje těm, kteří přišli v pravou chvíli.
O Ethereum
Jak vnímáš trochu nešťastně zprostředkované informace týkající se data spuštění Ethereum 2.0? Přiznám se, že poslední signály ze strany developerů jsou dost matoucí. Justin Drake tvrdí, že to stihnou nejdříve začátkem roku 2021, ale Vitalik Buterin hned na to reaguje a slibuje, že to spustí tento rok.
To bude prostě jeden z těch méně lákavých aspektů decentralizace. Nebudou existovat uplně jednoznačné zprávy o tom, co a jak bude do budoucna. A myslím, že je to v pořádku. Ve výsledku bude uplně jedno, jestli spuštění ETH 2.0 bude v 2020 nebo 2021. Problém by byl, když by to bylo 2023-24.
Ale byl by to jen problém pro síť ETH. Za ETH totiž na příležitost čeká dostatek konkurence. Cardano, Tezos, Cosmos, Algorand, Polkadot a desítky dalších, relevantních projektů. Nakonec je důležité, aby vznikl dostatečně rychlý, decentralizovaných a chytrý blockchain (respektive smart-kontrakt platforma).
Z vyjádření Vitalika Buterina jsem pochopil, že spuštění Ethereum 2.0 je vlastně rozděleno do více fází a „fáze 0“ neobsahuje žádná obzvlášť kritická místa a také proto vlastně věří, že ji spustí už tento rok. Uměl by si tedy říci něco víc o těch fázích, kolik jich bude a co budou pro Ethereum znamenat?
Tak ona fáze 0 je sama o sobě dost kritické místo. Ve fázi 0 vznikne Beacon chain, ke kterému se v budoucnosti budou odkazovat všechny shardy v systému ETH 2.0. Fáze 1 tak bude vytvoření shardů. To budou v podstatě nové vlastní blockchainy, které budou snadno komunikovat s Beacon chainem, který bude v podstatě takovým garantem stability celého blockchainového ekosystému ETH 2.0.
Sharding ve fázi 1 je pak klíčový pro škálování a díky shardingu (funkční implementaci má např. Zilliqa) by se teoreticky rychlost ETH 2.0 chainů měla zvýšit na 64 násobek, protože bude 64 shadrů. Pokud by jeden shard zvládal 100 transakcí za vteřinu, tak se teoreticky dostaneme na 6 400. Ale potenciál je daleko vyšší.
Fáze 2 není definována tak jasně, ale v podstatě by se měla jednat, jak tomu rozumím, o implementaci virtuálních strojů do každého shardu. Tz. že by pak už shardy uměly pracovat se smart kontrakty a měly vyspělejší funkce. Virtuální stroje v srdci ETH 2.0 chainů by měly být vyspělejší a více modulární (EWasm). To by nakonec mělo umožnit i schopnost adaptovat se na konkrétní úkoly v rámci určitého shardu.
To by znamenalo, že určitý shard se může specializovat vyloženě jako transakční protokol a další zase bude lépe stavěný pro decentralizované aplikace atp.
Stále více se upozorňuje, že Ethereum má stále větší problémy se škálovatelností, no a vedle toho musíme stále počítat i s možností, že Ethereum 2.0 se nakonec výrazně oddálí. Jak jinak se dá tento problém mezitím řešit? Já si pamatuji, že před několika měsíci Buterin hovořil i o nějaké možnosti využití blockchainu Bitcoin Cash, a minulý týden jsme zas psali, že Matic Network prý dokáže škálovat 7200 transakcí za sekundu a Ethereum to může okamžitě využít …
Podle mé znalosti se u ETH pracuje na mnoha řešeních. V první vrstvě je to samozřejmě přechod na PoS a sharding, což by mělo vytvořit opravdu rychlý chain. Druhá vrstva jsou pak právě další projekty, které umožňují scaling.
Mezi ty nejnadějnější projekty patří právě Matic Network, což je scaling řešení postavené prakticky na novém PoS kanálu (plasma – něco jako lightning network). Matic má usecase primárně pro decentra aplikace, které fakticky mohou dělat transakce na síti Matic, která následně komunikuje s chainem ETH. Tz. kdyby cryptokitties využivali MATIC, tak v podstatě nezahltí celou síť ETH, ale přenesou tu nálož na jiný chain.
Alex Gluchowski z Matter Labs udělal hezký přehled existujících scaling řešení pro Ethereum. A zde je vidět, že se pracuje na všech frontách. To je jen tak mimochodem jedna z věcí, proč úplně nevěřím Bitcoinu. V porovnání s tím, co se děje na ETH, mi přijde, že Bitcoin prostě zaspal. Konzervativnost nemusí být nejlepší vlastností v radikálně se rozvíjející technologické oblastí.
Ostatní
Jaký je tvůj názor na to, že Bitcoin Cash a Bitcoin SV jsou stále čtyřkou respektive pětkou na trhu? Budu o nich dělat nejblíže video pro YouTube kanál Zaujalo ma, tak mě zajíma i tvůj názor (úsměv).
Fakt, že tyhle dvě mince figurují v top 10, je krásným indikátorem totální iracionality trhu. Pokud se člověk podívá na on-chain statistiky, tak rychle zjistí, že tyhle chainy prakticky nikdo nepoužívá. Myslím, že je to past na retail podobně jako XRP.
Druhá strana mince je, že chainy jako cash a sv prostě testují určité limity té sítě a BTC má šanci se z toho poučit, ale kromě vlastností testnetu pro BTC jsou podle mě naprosto bez hodnoty, protože je prakticky nikdo nevyužívá, nikdo na nich moc nepracuje a postupem času jenom zmízí, ale hodně lidí na tom přijde zase o svoje finance. Těm, kdo je drží, bych doporučil včasný výstup na rozumné ceně.
A co budoucnost stablecoinů? Budou zde řešení jako USDT, USDC, GUSD a podobně i za 10-20 let, nebo si budeme posílat digitální měny centrálních bank? A budoucnost decentralizovaných stablecoinů jako DAI? Není právě takový typ stablecoinu budoucností internetových plateb?
Stablecoiny jsou naprosto klíčové pro budoucnost kryptoměnového ekosystému, protože umožňují zapojení entit z reálného světa a primárně podnikatelů. K tomu jsou samozřejmě potřeba ideálně rychlé a bezpečné dexy a scaling.
Myslím, že stablecoiny jako tether tu zůstanou do té doby, dokud nedojde k monetární krizi většího rozsahu (při nynější dluhové bublině to může být dříve než si myslíme :)).
V mých očích s nejlepší myšlenkou přišla Libra – a to si myslím, že může být i budoucnost stablecoinů. Vytvoření mince, jejíž hodnota bude podložena mnoha důvěryhodnými druhy majetku, aby si cena držela co nejstabilnější hodnotu a na tu by se následně prakticky vše přepočítávalo.
Samozřejmě to nesmí bejt Libra, ale musí to být mince vytvořená skrze decentralizované řešení (např. jako Maker DAO – jen ještě vyspělejší). Žádná vláda ani firma by neměla být právě distributorem takové mince, ale musí to být decentralizovaná architektura, která nevyžaduje důvěru, protože jen to bude zabezpečení pro budoucí stabilitu systému takové mince.
Digitální mince centrálních bank pak budou mít stejné neduhy jako fiat, ale získají výhodu kryptoměn. V dohledné době si myslím ,že to bude žádaná věc a Čína to pochopila. I tak bych řekl, že stejně prim budou hrát stablecoiny dolaru, což je vidět i teď.
Spekuluje se, že na Cardano by mohl po spuštění fáze Goguen vzniknout stablecoin na způsob jak si to představuje Facebook s Librou, ale fungoval by decentralizovaně jako DAI. Mně by se to upřímně velmi líbilo. Tvé „peníze“, pod tvou kontrolou, žádné držení na účtech v bance. A vázané na koš aktiv od zlata až po fiatové měny. Toto by mohl být podle mě „Game Changer“ a blockchain, který to dokáže funkčně a bezpečně přinést by to měl „zařízené“. Myslím, že by u toho mohla nastat relativně rychlá adopce. Vidíš to stejně?
Ono je vlastně uplně jedno, na kterém smart chainu ten stablecoin vznikne. Jediné duležité je, aby byl decentralizovaný a funkční. Takže je jedno, jestli je to Ethereum nebo budoucí verze Cardana.
Takovýhle stablecoin podle mě bude tvořit páteř budoucího finančního ekosystému. Hlavní je, aby byl krytý (decentralizovaným způsobem) širokou paletou různých druhů majetku. Tz. asi fiat, krypto, komodity, akcie, státní dluhopisy atd.
Nakonec to bude fungovat tak, že vše by se skrze dexy právě přepočítavalo na tuhle nadstandardně stabilní měnu. S největší pravděpodobností by to byl prostě rámec, ke kterému se budou osatní druhy majetků odkazovat.
Nicméně je vždy nebezpečné mít pouze jednu alternativu a dá se tak předpokládat, že takových stablecoinů nakonec může vzniknout více. Ale z hlediska užitnosti bych tohle viděl jako relevantní cestu kupředu.
Adame, děkuji Ti pěkně za rozhovor a doufám, že si to brzy zopakujeme při dalších aktuálních tématech.
Nezapomeňte si přečíst i náš rozhovor o Cardano s Jaromírem Tesařem.
https://www.kryptonovinky.sk/rozhovor-s-jaromirom-tesarom-o-cardano-ada-pred-spustenim-mainnetu-shelley/